Кримська конференція
location_on
Ялта
4 лютого 1945 року в Ялті відкрилась Кримська конференція глав держав Великої трійки — СРСР, США, Великобританія, — рішення якої визначили геополітичну ситуацію в Європі на багато років уперед. Попри досягнення Йосифом Сталіним, Франкліном Рузвельтом і Вінстоном Черчіллем важливих стратегічних угод щодо подальшої війни з Німеччиною і Японією, в питаннях повоєнного устрою Європи, зокрема долі Польщі, взаєморозуміння знайдено не було, що заклало основи протистояння між Заходом і Сходом, яке по закінченні Другої світової війни переросло в т. зв. Холодну війну.На обкладинці: Учасники Ялтинської конференції (зліва на право) — Черчіль, Рузвельт, Сталін
40127
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

На конференцію в Ялті, що тривала з 4 по 11 лютого в Лівадіївському палаці, Рузвельт, Черчілль і Сталін прибули кожен зі своїм списком запланованих для обговорення проблем. Радянський Союз цікавило перш за все питання отримання економічної допомоги для відновлення народного господарства і визнання Штатами і Великобританією Східної Європи зоною інтересів СРСР; Черчілль турбувався збереженням колоній Великої Британії і повоєнним статусом Німеччини, а Рузвельт домагався підтримки ініціативи заснування Організації Об'єднаних Націй і отримання згоди СРСР вступити у війну з Японією після перемоги над Німеччиною.

Учасники зустрічі узгодили воєнні плани якнайшвидшого розгрому нацистської Німеччини, визначили відношення до Німеччини після її капітуляції і намітили основні принципи післявоєнної організації миру. Було вирішено, що після розгрому німецьких збройних сил війська кожної з країн окупують певну зону Німеччини і створять спільну адміністрацію союзників у Німеччині, яка мала бути перетворена на демілітаризовану, демократичну державу; нацистські злочинці мають бути покарані, нацистські закони — відмінені, а нацистська партія — заборонена. Через 90 днів після капітуляції Німеччини Радянський Союз зобов'язався оголосити війну Японії.

На конференції було також досягнуто домовленість про створення Організація Обєднаних Націй, в яку, попри бажання Сталіна, вступлять не 16 радянських республік, а СРСР в цілому, а також Білорусія та Україна, і прийнято "Декларацію про звільнену Європу".

В питанні про Польщу, на той час вже окуповану Радянською армією, єдине, чого домоглись США та Британія, так це обіцянки Сталіна включити до тимчасового уряду представників "різних антифашистських сил"; польсько-радянський кордон встановлювався по лінії Керзона.

Ялтинська конфереція створила ілюзію більшого взаєморозуміння між трьома країнами, ніж було насправді, особливо враховуючи невиконання Радянським Союзом обіцянок щодо польського уряду, як і насадження силою в окупованих східноєвропейських державах прокомуністичних адміністрацій. Це стало причиною виникнення напруженості між Сходом і Заходом, яке із винайденям ядерної зброї лише посилилось і протягом наступних майже п'ятдесяти років переросло у відкрите протистояння.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 11
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 4 лютого

Гетьман Богдан Хмельницький

1648
#ЦейДень

Все про 4 лютого

Події, факти, персоналії

Розпад Югославії

2003

Соціальна мережа Facebook

2004

Перший уряд Юлії Тимошенко

2005