Гаваї почали освоюватись полінезійцями з 8 століття, а перші постійні поселення на островах з'явились в 12-16 століттях. У 1810-20-х роках сюди прибули перші американці, торговці сандаловим деревом, а з 1830-х років тут інтенсивно почали розвиватись вирощуваня і переробка цукру. Поява плантаторів і американських релігійних місіонерів значно змінила політичне та культурне життя на Гаваях і в 1840 році тут була запроваджена конституційна монархія, що значно обмежила повноваження правителя островів.
Протягом наступних сорока років Гаваї підписали ряд політичних та економічних угод із США, у 1887 році було прийнято нову конституцію і цього ж року було збудовано військову базу Перл-Харбор.
29 січня 1891 року до влади на Гаваях прийшла королева Ліліукалані, котра відмовилась визнати конституцію 1887 року, прийняту за часів правління її брата короля Калакауа, і замінила її новим законом, що значно розширював повноваження гавайських монархів і обмежував права іноземців, перш за все, американців.
17 січня 1893 року група американських плантаторів на чолі з 49-річним Сенфордом Доулом оголосила місцевий уряд поваленим і звернулась по допомогу до США. 1 лютого американський посланець Джон Стівенс визнав уряд Доула і проголосив Гаваї під американськи протекторатом. Доул подав до Сенату США законопроект про анексію Гавайських островів, котрий, був прийнятий лише в 1898 році, коли почалась іспано-американська війна і у США виникла крайня необхідність в базі Перл-Харбор.
Ліліукалані решту свого життя провела у США, де безуспішно апелювала до уряду для отримання компенсації за втрачену майнову власність і державну владу. Однак єдине, чого вона домоглась, — це щорічної пенсії в розмірі 4 тисяч доларів і невелику цукрову плантацію на Гавайських островах. Померла Ліліукалані в 1917 році.
НАЙГІРШИЙ РІК В ІСТОРІЇ?
Коментарі
Дивіться також
• Переворот на Гаваях, 1893
• Атака на Перл Харбор, 1941