Дебют євро
4 січня 1999 року на торгах валютних бірж вперше почато операції з євро, новою європейською валютою, покликаною зміцнити економіку і сприяти подальшій інтеграції 11 європейських держав.
13063
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Ідея єдиної європейської валюти країн Європейського економічного співтовариства (ЄЕС), куди в 1957 році увійшли Бельгія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Франція і ФРН, почала реалізовуватись в 1979 році, коли була створена Європейська валютна система і було введено єдину розрахункова одиницю ЕКЮ. Після підписання Маастріхтської угоди 1992 року, яка передбачала трансформацію ЄЕС в новий економічний, валютний, а у перспективі і політичний Європейський Союз, представниками 12 західноєвропейських держав було взяте зобов'язання до 1999 року знизити рівень інфляції нижче 3% і ввести єдину валюту, за стабільністю якої мав наглядати незалежний Європейський банк.

Практичний перехід введення єдиної європейської валюти розпочався у 1996 році, коли була затверджена її назва, дизайн банкнот та монет, і 2 травня 1998 року Рада ЄС погодила використання євро в 14 країнах — із-за фінансових проблем єдиною із держав, що не виконала вимоги ЄС, була Греція. Згодом від переходу на євро відмовились Велика Британія, Данія і Швеція, які вирішили за краще залишити фінансову систему своїх країн незалежними.

1 червня 1998 року у Франкфурті-на-Майні був створений Європейський Центральний Банк, який замінив Європейський валютний інститут, що виконав основну роботу з підготовки до введення євро. 1 січня 1999 року нова європейська грошова одиниця була введена у безготівковий обіг в Австрії, Бельгії, Німеччині, Ірландії, Іспанії, Італії, Люксембурзі, Нідерландах, Португалії, Фінляндії і Франції, а 4 січня на валютних біржах пройшли перші торги у євро, на час закриття яких його співвідношення до долара США склало 1,17.

Греція приєдналась до зони євро через два роки, а ще через рік євро було введено у готівковий обіг у вигляді банкнот та монет і з 1 червня 2002 року стало єдиним законним платіжним засобом в більшості країн Західної Європи, до яких станом на 1 січня 2016 року долучились Кіпр, Мальта, Монако, Ватикан, Сан-Марино, Андорра, Словаччина, Естонія, Латвія, Литва, Чорногорія і Косово.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 2
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 4 січня

Померла Гертруда Польська

1108
#ЦейДень

Все про 4 січня

Події, факти, персоналії

Деулінське перемир'я

1619