Найбільша природна катастрофа ХХ століття
13 листопада 1970 року в результаті дії надзвичайно потужного циклону Бхола, котрий рухався зі швидкістю до 160 км/год і викликав гігантські океанські хвилі та тривалі дощі, що привели до повені в дельті Гангу, на південному узбережжі Східного Пакистану (нині — Бангладеш) загинуло майже півмільйона людей. Це найбільша природна катастрофа 20-го століття, спричинена циклоном.
31415
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Бангладеш розташована між Індією та Бірмою на півночі Бенгальської затоки, теплі води котрої стають причиною регулярного виникнення тропічних циклонів, а завдяки потужним потокам рік Ганг і Брахмапутра на півдні Бангладеш сформувалась найбільша у світі річна дельта, гігантські розміри якої привели до того, що третина густо заселеної країни знаходиться на 7 метрів нижче рівня моря.

Берегова океанічна лінія суходолу служить природним бар'єром для проникнення вод океану вглиб території країни, але в листопаді 1970 року над Бенгальською затокою утворився циклон надзвичайної потужності, котрий привів до виникнення океанічних хвиль, висотою до 8 метрів, що з 12 листопада почали заливати материкову частину Бангладеш. Найбільшої потужності вони набули 13 листопада і затопили прибережні острови, значну частину материкової території, повністю зруйнувавши будівлі, транспорті магістралі, місцеву інфраструктуру, що привело до загибелі майже 500 тисяч осіб. За деякими оцінками кількість жертв може становити близько мільйона людей (у найбільш постраджалих населених пунктах загинуло понад 45% населення). Більшість загиблих становили діти до 10 років і літні люди.

Неспроможність місцевих властей швидко і ефективно надати допомогу постраждалим від природної катастрофи і вирішити питання їх безпеки привели до політичного конфлікту між Східним Пакистаном і центральним урядом, громадянської війни, Третьої індо-пакистанської війни і проголошення в 1971 році незалежності Бангладеш.

В ході війни за незалежність, яка тривала дев'ять місяців, загинуло, за різними оцінками, від трьохсот тисяч до трьох мільйонів людей. Це був чи не перший випадок в історії коли природний катаклізм спровокував громадянську війну, зовнішню інтервенцію і розпад однієї країни на дві незалежні держави.

Друк 6
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 13 листопада

Помер кошовий отаман Петро Калнишевський

1803
#ЦейДень

Все про 13 листопада

Події, факти, персоналії

Західно-Українська Народна Республіка

1918

Розпад Австро-Угорської імперії

1918

Переговори Гітлера і Молотова в Берліні

1940

Теракти в Парижі

2015