Нові статті
Інтеррекс (лат. interrex від nter reges - між царями) - 1. У Стародавньому Римі - короткотерміновий регент. 2. Тимчасовий глава Речі Посполитої в періоди «безкоролів'я».

8 серпня 2017

Обсесія (від лат. obsessio - охоплення, облога) - нав'язливі, небажані мимовільні думки, ідеї, уявлення, що періодично виникають через невизначені проміжки часу, і викликають негативні емоції і стрес.

2 серпня 2017

Полімат (гр. πολυμαθής - той, що багато дізнався) - людина широких знань, інтересів і результативної діяльності в кількох предметних галузях. Термін увійшов у широкий вжиток у XVII столітті стосовно великих мислителів Ренесансу та Просвітництва.
Енаргіт (гр. έναργής - явний, очевидний) - мінерал класу складних сульфідів, що складається із сполуки миш'яку, міді та сірки, сіро-сталевого, залізно-чорного з металевим блиском кольору,
Вігілатизм (від ісп. vigilante - пильний) - переслідування в обхід офіційних правових процедур осіб, звинувачених у справжніх чи вигаданих злочинах, які не отримали заслуженого покарання.

23 липня 2017

Міз-ан-абім (фр. mise en abîme - поміщений в прірву) - 1. У геральдиці - маленький щит, що поміщується в центрі великого щит на гербі. 2. Нескінченне відтворення образу самим собою, напр., фільм у фільмі, картина в картині, відзеркалення у дзеркалі, сон уві сні і т. п.
Міз-ан-абім
Штетл (євр. שטעטל - маленьке місто) - невеликі міста з переважно єврейським населенням, що існували у Центральний та Східній Європі до першої половини XX століття; єврейське містечко.

10 липня 2017

Стигма (давньогр. στίγμα - тавро, клеймо) - 1. Знак об'єднання знаків двох літер давньогрецької писемності - Ϛ, ϛ - сполученням букв Στ, στ. 2. Тавро на тілі раба або злочинця у Давній Греції. 4 мед. Кривава виразка або червона пляма на тілі людини. 4 психол. Негативна асоціація людини з чим-небудь ганебним, відраздивим.
Стигматизація (від давньогр. στίγμα - тавро, клеймо) - виділення суспільством індивіда (або соціальної групи) за певною ознакою з відповідним стереотипним набором соціальних реакцій на нього (або представників соціальної групи).

8 липня 2017

Амбідекстерія (лат. ambidextrous від ambi - обидва і dexter - правий) - вроджена або набута здатність людини з однаковою швидкістю і ефективністю виконувати рухові дії правою і лівою рукою. Протилежне - амбісіністрія.
Більше нових термінів

7 липня 2017

Супремасизм (англ. supremacism) - система світоглядних переконань, що певні раса, етнічна група, стать, сексуальна орієнтація, положення в суспільстві, релігія або культура дають право їх носіям домінувати, контролювати або керувати тими, хто не ототожнюється з цими поняттями.
Семінарій (від лат. seminarium - розсадник) - навчальний посібник з матеріалами, призначеними для самостійного вивчення.
Мастаба (араб. مصطبة‎ - лавка) - давньоєгипетська гробниця епохи Раннього (3000—2800 до н. е.) та Стародавнього царства (2800—2250 до н. е.) у вигляді зрізаної піраміди, всередині якої і під якою розміщувались облицьовані каменем і цеглою кімнати для поховань.
Мастаба

30 червня 2017

Конверт (нім. Kuvert від фр. couvert - покривати) - плаский пакет для вкладання, зберігання і пересилання паперів та інших плоских предметів.
Пліоцен (від гр. πλεῖονі - більш(е) καινός - новий, недавній) - остання епоха неогенового періоду в історії Землі, яку датують з 5,333 по 2,588 млн років тому. Їй передувала міоцен, а на зміну П. прийшов плейстоцен.

27 червня 2017

Євхаристія (гр. ευχαριστία - подяка, вдячність) - християнське таїнство, яке полягає в здійсненні особливим чином освячення хліба і вина і подальшого їх вживання; причастя.
Консекрація (лат. consecratio - посвята) - обряд уособлення плоті й крові Ісуса в хлібі та вині, відповідно, на євхаристійній частині літургії.

26 червня 2017

Рондела (фр. rondelle - круглий) - доісторична земляна споруда у вигляді кола або еліпса.
Рондела

21 червня 2017

Падран (порт. padrão) - кам'яний стовп з королівським гербом (часто і з хрестом), який португальські мореплавці встановлювали на відкритих ними нових землях на знак їх переходу у власність до Португалії або на відзнаку знаменної події.
Падран
Більше нових термінів
Єзекиїл (вл. з євр. חזקאל - «Бог зміцнить») - один з чотирьох старозавітніх пророків.
Готтентоти (гол. hottentot - заїка) - етнічна спільнота, що проживає на південному заході Африки (Намібія, Ботсвана, ПАР); самоназва - кой-коін.
Бушмени (англ. bushman від гол. bosjesman - людина з лісу) - збірна назва кількох автохтонних африканських народів і племен півдня Африки, що зараз проживають в Намібії, Ботсвані, Анголі, Зімбабве, ПАР. Самоназва - сан, сонква, масарва, басарва, куа.
Бушмени

17 червня 2017

Туркополи (гр. τουρκόπουλοι - «сини турків») - в часи Хрестових походів - нащадки змішаних шлюбів місцевого грецького і турецького населення, які як найманці (як правило, кінними лучниками) служили в християнських державах та орденах Східного Середземномор'я, у своїй більшості дотримуючись християнської віри.
Сквотинг (від англ. squat - покинуте приміщення) - самовільне заселення покинутого або незайнятого приміщення або будівлі особами, які не є їх юридичними власниками або орендарями, а також не мають інших дозволів на їх використання.
Доместики (лат. domestici) - члени охоронної варти римських імператорів.
Протектори (лат. protector - охоронець, захисник) - офіцери імператорської гвардії і охоронці імператора.

10 червня 2017

Сквотери (від англ. squat - покинуте приміщення) - особи, що самовільно заселяються в покинуті або незайняті будівлі чи приміщення, не маючи жодних юридичних підстав на їх використання.
Сквотери

7 червня 2017

Кейсіанство (вл.) - макроекономічна теорія англійця Джона Мейнарда Кейнса (1883-1946) про регулювання економіки шляхом впливу на грошову масу і та кредитних ставок як стимулів інвестиційної діяльності.

28 травня 2017

Рейганоміка (англ. reaganomics від вл.) - економічна політика уряду президента США Рональда Рейгана, який у 1980-х роках, спираючись на економічні концепції неоконсерватизму та неолібералізму, у короткі строки домігся виходу країни з кризи і суттєвого зростання економічних показників.
Рейганоміка
Створення ордену єзуїтів
Цей день в історії
Створення ордену єзуїтів
 • Алфавітний покажчик
 • Нові статті
 • Словник у картинках 952
 • Тематичні словники
 • Останні переглянуті
 • Мій блокнот
 • Про словник
 • • Правопис
 • • Випадкова стаття
 • • Додати термін
 • • Увійти
 • Володимир Лук'янюк © 2001-17 У «Словнику» 20321 стаття. Його матеріали поширюються за ліцензією «Creative Commons із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована». При використанні матеріалів сайту, пряме гіпертекстове посилання на сайт обов'язкове.
  ПІДТРИМАТИ