Нові статті
Октроювання (від фр. octroyer - жалувати, дарувати) - одноосібний акт, у результаті якого монарх фіксує або змінює державний лад, умови здійснення політичної влади.
Конкатенація (лат. concatenatio - зчеплення) - об'єднання об'єктів лінійної структури, зазвичай рядків. Напр., К. слів «мікро» і «світ» дасть слово «мікросвіт».

22 жовтня 2017

Геронтократія (від джавньогр. γέρων - старий і κράτος - влада) - форма олігархічного правління, при якій влада належить тим, хто старше за віком, ніж більшість дорослого населення.
Педофілія (від давньогр. παῖς - дитина і φιλία - любов) - психіатричний розлад, при якому дорослий або підліток старшого віку відчуває статевий потяг до дітей.
Педократія (від давньогр. παῖς - дитина і κράτος - влада, могутність) - публіцистичний термін, що описує домінування молоді в тій чи іншій сфері суспільного життя.
Ентеровіруси (від давньогр. ἔντερον - кишечник і лат. virus - отрута) - ряд кислотостійких вірусів сімейства пікорнавірусів, що живуть в кишках тварин та людини і викликають інфекційні хвороби.
Акватель (англ. aquatel - готель на воді) - судно, яке виключене з експлуатації як транспортний засіб і використовується як готель.

8 жовтня 2017

Постправда (від лат. post - після) - післяправда. 1. Стан буття, в якому факти менш важливі, ніж їх емоційна подача. 2. Ситуація, коли істина перестає бути значимою або актуальною. 3. Політика П. - політична культура, яка спирається здебільшого на почуття та власні переконання, а не на об'єктивні факти, котрі можуть ігноруватись.
Міленіаризм (лат mīllēnārius - той, що містить тисячу) - сакралізація 1000-літнього часового періоду у сподівані, що він принесе кардинальні трансформації суспільства.
Карго-культ (англ. cargo cult - культ вантажу) - релігійне шанування предметів і дій, які імітують складні технологічні процеси або речі, в надії взяти їх під власний контроль або стати здатним їх отримати. Термін виник у 1945 році для опису культу меланезійських острів'ян, котрі, сподіваючись на поновлення поставок вантажів їжі, зброї та техніки, що в роки Другої Світової війни привозили військові, які аборигени трактували як подарунки предків, з підручних матеріалів, будували копії злітно-посадкових смуг, аеропортів, радіовеж і т. п.
Карго-культ
Більше нових термінів

7 жовтня 2017

Прімогенітура (лат. primogenitura від primus - перший і genitus - народження) - система успадкування престолу за правом первородства. Абсолютна П. - жінки і чоловіки мають рівні права успадкування, Агнатична (або патрилінійна) П. - повне виключення жінок з лінії престолонаслідування (салічна система), Агнатично-когнатична П. - чоловіки мають переважне право порівняно з жінками (австрійська ситема), Когнатична П. - жінки не виключаються з лінії престолонаслідування, однак при інших рівних умовах чоловіки мають переважне право (Кастильська система), Матрилінійна П. - чоловіки повністю виключаються з лінії престолонаслідування.

20 серпня 2017

Інтеррекс (лат. interrex від nter reges - між царями) - 1. У Стародавньому Римі - короткотерміновий регент. 2. Тимчасовий глава Речі Посполитої в періоди «безкоролів'я».

8 серпня 2017

Обсесія (від лат. obsessio - охоплення, облога) - нав'язливі, небажані мимовільні думки, ідеї, уявлення, що періодично виникають через невизначені проміжки часу, і викликають негативні емоції і стрес.

2 серпня 2017

Полімат (гр. πολυμαθής - той, що багато дізнався) - людина широких знань, інтересів і результативної діяльності в кількох предметних галузях. Термін увійшов у широкий вжиток у XVII столітті стосовно великих мислителів Ренесансу та Просвітництва.
Енаргіт (гр. έναργής - явний, очевидний) - мінерал класу складних сульфідів, що складається із сполуки миш'яку, міді та сірки, сіро-сталевого, залізно-чорного з металевим блиском кольору,
Вігілатизм (від ісп. vigilante - пильний) - переслідування в обхід офіційних правових процедур осіб, звинувачених у справжніх чи вигаданих злочинах, які не отримали заслуженого покарання.

23 липня 2017

Міз-ан-абім (фр. mise en abîme - поміщений в прірву) - 1. У геральдиці - маленький щит, що поміщується в центрі великого щит на гербі. 2. Нескінченне відтворення образу самим собою, напр., фільм у фільмі, картина в картині, відзеркалення у дзеркалі, сон уві сні і т. п.
Міз-ан-абім
Штетл (євр. שטעטל - маленьке місто) - невеликі міста з переважно єврейським населенням, що існували у Центральний та Східній Європі до першої половини XX століття; єврейське містечко.

10 липня 2017

Стигма (давньогр. στίγμα - тавро, клеймо) - 1. Знак об'єднання знаків двох літер давньогрецької писемності - Ϛ, ϛ - сполученням букв Στ, στ. 2. Тавро на тілі раба або злочинця у Давній Греції. 4 мед. Кривава виразка або червона пляма на тілі людини. 4 психол. Негативна асоціація людини з чим-небудь ганебним, відраздивим.
Стигматизація (від давньогр. στίγμα - тавро, клеймо) - виділення суспільством індивіда (або соціальної групи) за певною ознакою з відповідним стереотипним набором соціальних реакцій на нього (або представників соціальної групи).
Більше нових термінів

8 липня 2017

Амбідекстерія (лат. ambidextrous від ambi - обидва і dexter - правий) - вроджена або набута здатність людини з однаковою швидкістю і ефективністю виконувати рухові дії правою і лівою рукою. Протилежне - амбісіністрія.

7 липня 2017

Супремасизм (англ. supremacism) - система світоглядних переконань, що певні раса, етнічна група, стать, сексуальна орієнтація, положення в суспільстві, релігія або культура дають право їх носіям домінувати, контролювати або керувати тими, хто не ототожнюється з цими поняттями.
Семінарій (від лат. seminarium - розсадник) - навчальний посібник з матеріалами, призначеними для самостійного вивчення.
Мастаба (араб. مصطبة‎ - лавка) - давньоєгипетська гробниця епохи Раннього (3000—2800 до н. е.) та Стародавнього царства (2800—2250 до н. е.) у вигляді зрізаної піраміди, всередині якої і під якою розміщувались облицьовані каменем і цеглою кімнати для поховань.
Мастаба

30 червня 2017

Конверт (нім. Kuvert від фр. couvert - покривати) - плаский пакет для вкладання, зберігання і пересилання паперів та інших плоских предметів.
Пліоцен (від гр. πλεῖονі - більш(е) καινός - новий, недавній) - остання епоха неогенового періоду в історії Землі, яку датують з 5,333 по 2,588 млн років тому. Їй передувала міоцен, а на зміну П. прийшов плейстоцен.

27 червня 2017

Євхаристія (гр. ευχαριστία - подяка, вдячність) - християнське таїнство, яке полягає в здійсненні особливим чином освячення хліба і вина і подальшого їх вживання; причастя.
Консекрація (лат. consecratio - посвята) - обряд уособлення плоті й крові Ісуса в хлібі та вині, відповідно, на євхаристійній частині літургії.

26 червня 2017

Рондела (фр. rondelle - круглий) - доісторична земляна споруда у вигляді кола або еліпса.
Рондела
 • Алфавітний покажчик
 • Нові статті
 • Словник у картинках 952
 • Тематичні словники
 • Останні переглянуті
 • Мій блокнот
 • Про словник
 • • Правопис
 • • Випадкова стаття
 • • Додати термін
 • • Увійти
 • Володимир Лук'янюк © 2001-17 У «Словнику» 20333 статті. Його матеріали поширюються за ліцензією «Creative Commons із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована». При використанні матеріалів сайту, пряме гіпертекстове посилання на сайт обов'язкове.
  ПІДТРИМАТИ