Тлумачний словник іншомовних слів містить науково-популярне пояснення слів чужомовного походження з наведенням їх українського відповідника і синонімічного ряду. Наразі у «Словнику» 20146 статей статей, котрі охоплюють термінологію зі сфер культури, науки, політики, економіки та ін. Усі словникові статті містять етимологічну довідку і вказівку на сферу застосування чи вживання терміну. Ви можете переглянути статті Словника в алфавітному порядку або знайти тлумачення певного терміну через форму запиту
Нові статті

Нові статті
Мутизм - стан психомоторного розладу коли хворий не відповідає на питання і навіть знаками не дає зрозуміти, що він згоден вступити в контакт з оточуючими.
Ресентимент - ненависть і ворожість, що виникають з відчуття власної неповноцінності, у слабких і примітивних людей до більш успішних, яких він звинувачує у своїх невдачах; безсила злоба.
Інституціоналізація - інституціалізація. 1. Процес набуття будь-якими відносинами встановлених правил чи норм в рамках організації, соціальної системи або суспільства в цілому; встановлення звичайної практики. Напр., перетворення народних зборів у парламент. 2. Поміщення особи або групи осіб в певну установу, напр. неповносправної особи в заклад соціального забезпечення.
Лофт - 1. Житло, переоснащене із верхнього, під дахом, поверху або мансарди приміщення промислової будівлі. 2. Архітектурний стиль кінця XX століття, що передбачає стилізацію під переобладнане промислове приміщення.
Бекронім - набір слів для розшифровки уже існуючого акроніма або звичайного слова-неакроніма, хибна абревіатура. Напр., Б. до слова "сто" (чисельник) буде "станція технічного обслуговування).
Тонзура - Вистрижене або виголене на голові католицьких ченців і священиків місце в знак приналежності до церкви. Т. св. Павла - на передній частині голови, Т. св. Петра - на маківці.
Тонзура
Палатин - вища після короля державна посада в Угорському королівстві, що поєднувала функції прем'єр-міністра і верховного судді.
Філіокве - Одне з положень християнського вчення у латинському формулюванні, що стосується походження Святого Духа, і буквально означає «і від Сина». Воно прийняте в Католицькій та більшості протестантських церков, але відкидається Православною церквою й досі є однією з ключових причин розколу християнства.
Екзорцист - у деяких релігіях - служитель, який читав особливі молитви над епілептиками, біснуватими, щоб вигнати з них диявола або інших демонів'; заклинатель.
Форк - у програмуванні - створення нового, самостійного програмного забезпечення на основі коду іншого програмного забезпечення; відгалуження.
Калотипія - спосіб отримання негативного зображення на папері, просоченому світлочутливим розчином йодиду срібла, з наступним друком з нього фотовідбитків.
Агномен - в римській системі імен - додаткове, необов'зякове ім'я, для розрізнення однаково названих осіб; прізвисько. Наприклад, в імені Гай Юлій Цезар Калігула: "Гай" - особисте ім'я, "Юлій" - ім'я роду, "Цезар" - прізвище сім'ї, "Калігула" - А.
Секутор - давньоримський гладіатор, різновид мурміллона, озброєний прямокутним щитом і гладіусом. Як правило, С. виступав проти ретіарія.
Секутор
Квест - спортивно-інтелектуальна гра, основою якої є пошук за якомога коротший час певного місця розташування шляхом послідовного виконання заздалегідь підготовлених завдань.
Плей-оф - матч або змагання, що відбуваються після закінчення основної серії спортивних ігор з метою остаточного визначення переможця.
Консументи - гетеротрофні організми, які вживають готові органічні сполуки, створені автотрофами. До К. належать всі тварини, деякі мікрорганізми і деякі рослини.
Зелоти - соціально-політична течія в юдаїзмі в І століття до н. е. - І століття н. е., що виділилася з фарисеїв і ставила за мету скасування елліністичного і римського впливу на єврейську громаду.
Гаучо - жителі південноамериканських пампасів, які, як правило, займаються круглорічним випасом великої рогатої худоби; пастух. Аналог північноамериканського терміну ковбой. Як правило, Г. стосується жителів Патагонії, Уругваю і Півдня Чилі. На Півночі Чилі їх називають хуасо, в Перу - калан, у Колумбії і Венесуелі - ланеро, на Кубі - гуахіро, в Мексиці - вакеро.
Гаучо
Мілонга - 1. Латиноамериканський музичний жанр родом з Аргентини і Уругваю. 2. Латиноамериканський танець в розмірі 2/4 або 4/4. 3. Музичний вечір, на якому танцюють М., танго, вальс, чакареру і кандомбе.
Мілонга
Мікрорганізми - одно- або багатоклітинні організми, занадто малі, щоб бути поміченими неозброєним оком. До М. належать всі бактерії і археї, майже всі найпростіші, деякі грибки, водорості і деякі тварини, такі як коловертки. Інша назва - мікроби.
Гетеротрофи - організми, які для синтезу необхідних для своєї життєдіяльності органічних сполук на основі вуглецю використовують органічні речовини, вироблені іншими організмами. Майже всі тварини і деякі рослини є Г. Протилежне - автотрофи.
Інтіфада - історично - повстання у формі громадянської непокори палестинських арабів проти Ізраїлю у 1987 році; у широкому розумінні - будь-яка форма боротьби арабів проти Ізраїлю.
Інтіфада
Танкіні - жіночий купальний костюм, який об'єднує майку і плавальні трусики.
Танкіні
Нейромедіатори - біологічно активні хімічні речовини, за допомогою яких здійснюється передача електричного імпульсу між нейронами, а також від нейронів до м''язової тканини. Інша назва - нейротрансмітери.
Осавул - 1. Виборна службова особа і військове звання у Війську Запорозькому; заступник (помічник) воєначальника. 2. У Росії XVIII - XIX ст. - військове звання у козачих військах, що відповідало капітану або майору армії. 2. В Україні початку XX ст. - військове звання у військах Української Народної Республіки, що відповідало майору або підполковнику армії.
Рикша - 1. Вид транспорту для одного-двох пасажирів у вигляді візка (найчастіше двоколісного), яку тягне за собою, взявшись за голоблі, людина. 2. Людина, що управляє Р.
Рикша
Гейзер - джерело, що періодично фонтанує гарячою водою та парою і є одним із проявів пізніх стадій вулканізму. Термін походить від назви вперше описаного подібного джерела в Ісландії.
Гейзер
Бенефеніціар - 1. Особа, що отримує прибуток від своєї власності, яку передано в довірче користування іншій особі (юридичній чи фізичній). 2. Особа, що отримує виплату за договором страхування. 3. розм. набувач вигоди.
Шеренга - 1. військ. Стрій, спосіб побудови, при якому люди стоять на одній лінії пліч-о-пліч один з одним згідно з визначеними інтервалом. 2. перен. Довгий ряд однотипних предметів.
Ганза - об'єднання вільних німецьких міст та торгових гільдій з метою захисту від свавілля феодалів і піратів.
Люфтваффе - військово-повітряні сили Німеччини у складі рейхсвера, вермахта і бундесвера.
Тетрарх - один з чотирьох рівноправних правителів у тетрархії.
Етнарх - 1. В античні часи - призначений метрополією правитель території, провінції. 2. У Візантії - командуючий іноземними найманцями в охороні імператора. 3. В Османській імперії - представник національних і релігійних груп, призначений для представлення їх інтересів перед владою.
Епітропія - як правило тимчасова, вибірна або призначена архієпископом комісія, яка реалізує виконавчу владу в церковній громаді за його відсутності або недієздатності.
Розенкрейцери - члени таємного товариства релігійно-містичного спрямування у Європі в XV—XVII ст., які ніби-то володіють прихованими від звичайної людини знаннями, забезпечують розуміння природи, фізичної всесвіту і духовного царства, ставлячи перед собою завдання всебічного поліпшення Церкви і досягнення міцного благоденства держав і окремих людей.
Камера-обскура - світлонепроникний ящик з невеликим отвором в одній зі стінок і екраном на протилежній стінці для отримання оптичних зображень.
Камера-обскура
Скафізм - давній персидський метод страти, який полягав в тому, що жертву, укладену в човен, годували так, щоб викликати у неї понос, і додатково обмазану медом пускали плавати в стоячій воді, щоб комахи, приваблені каловими масами і медом, повільно її поїдали.
Евтаназія - практика припинення життя людини, яка відчуває нестерпні страждання, на прохання хворого в безболісній або мінімально болісній формі з метою припинення страждань.
Бейлербей - намісник шаха або султана, який поєднував цивільну та військову владу на певній адміністративно-територіальній одиниці.
Беклярбек - керуючий державною адміністрацією в Золотій Орді; до функцій Б. входили управління армією, зовнішніми справами та верховний суд.
Психотропний - той, що впливає на психіку та психомоторні процеси людини шляхом зміни функціонування її центральної нервової системи.
Берсерк - 1. У давньоскандинавській міфології - воїн, який присвятив себе богу Одіну. У бою відзначався несамовитістю, люттю, великою силою, швидкою реакцією, нечутливістю до болю, які пояснюються введенням себе в транс завдяки вживанню психотропних речовин або наркотичних напоїв. 2. Перевертень, вовкулака (завдяки тому, що носили шкури диких тварин із головами).
Кака - 1. Пом'якшена назва відходів життєдіяльності людини або тварин, які виділяються назовні в процесі дефекації. 2. перен. Пом'якшена назва чогось поганого.
Порфирія - порушення пігментного обміну у крові й тканинах. Проявляється у вигляді підвищеної чутливості до сонячного проміння, шлунково-кишкових і нервово-психічних розладів.
Порфирія
Зикурат - східчаста культова споруда в стародавньому Межиріччі, характерні для вавилонської, еламської, ассирійської та шумерської культур.
Зикурат
Чинш - у середньовічній Європі регулярний податок натурою чи грошима державі або сеньйору (власнику землі), який платилj вільне населення (селяни, міщани), позбавлені власності, за право безстрокового спадкового користування землею.
Регіон - 1. Територія, обумовлена географічними межами, що володіє цілісністю і взаємозв'язком її складових елементів. 2. Територіальна одиниця держави.
Телурократія - державний устрій, пов'язаний з освоєнням материкових просторів, прагненням до приєднання суміжних держав і колонізації великих сухопутних регіонів, послідовним проникненням вглиб материкового простору.
Майдан - 1. Відкрита територія, поле, площа, широка частина вулиці. 2. Свято у тюркських народів, яке проводиться з нагоди завершення посівної шляхом збору селян на великій галявині.
Майдан
Басетгорн
ВИПАДКОВА СТАТТЯ
Басетгорн - духовий інструмент, різновид кларнета. Відомий з XVIII століття. Має додаткові клапани, які розширю...
Створення Радянського Союзу
Створення Радянського Союзу
у «Словнику» 20146 статей
Мобільна версія
  • Мій блокнот
  • Тематичні словники
  • Останні переглянуті
  • Алфавітний покажчик
  • Про словник
  • Словник у картинках 883
  • Правопис
  • Додати термін
  • Онлайн-тест
  • Мобільна версія
у «Словнику» 20146 статей