Нові статті
Октаграма (від гр. οκτώ - вісім і γραμμή - лінія) - восьмипроменева зірка, хрестостріл, здвоєний хрест, фінський хрест.

12 січня 2018

Ханафізм (вл. араб. الحنفي‎) - одна з чотирьох правових шкіл у сучасному ортодоксальному сунітському ісламі. Від імені арабського богослова VIII століття Абу Ханіфа.
Мазгаб (араб. مذهب) - один з напрямків шаріатського права в ісламі.
Колоквіалізм (від лат. colloquium - розмова, бесіда) - стиль мовлення з використанням розмовної і просторічної лексики, міміки та жестів, який служить для неформального спілкування чи в умовах специфічного оточення.
Аятола (араб. آية الله‎‎ - знамення Аллаха) - почесне звання шиїтських богословів, які мають право самостійно виносити рішення з питань ісламського права.

4 грудня 2017

Мобінг (від англ. mob - юрба) - цькування або емоційне насильство групою осіб з метою примусу індивіда до певних дій.
Булінг (англ. bullying - залякування, цькування) - систематичне агресивне переслідування, залякування із застосуванням фізичної сили з метою примусу або домінування.

2 грудня 2017

Спонсон (англ. sponson) - 1. морськ. Ділянка верхньої палуби судна, що виступає за лінію борта; бортовий виступ. 2. морськ. Насадка на дно глісуючого судна, що утворює додаткову утримуючу поверхню. 3. морськ. Бортовий поплавок катамарану. 4. військ. Виступ на борту броньованиої машини.
Пандан (фр. pendant - підвіска) - аналог, доповнення або еквівалент до певного мистецького об'єкта, який використовується для балансу чи противаги.
Бульб (фр. bulbe - цибулина) - морськ. виступаюча нижче ватерлінії частина носа судна, що має опуклу еліпсоїдну форму.
Більше нових термінів

23 жовтня 2017

Октроювання (від фр. octroyer - жалувати, дарувати) - одноосібний акт, у результаті якого монарх фіксує або змінює державний лад, умови здійснення політичної влади.
Конкатенація (лат. concatenatio - зчеплення) - об'єднання об'єктів лінійної структури, зазвичай рядків. Напр., К. слів «мікро» і «світ» дасть слово «мікросвіт».

22 жовтня 2017

Геронтократія (від джавньогр. γέρων - старий і κράτος - влада) - форма олігархічного правління, при якій влада належить тим, хто старше за віком, ніж більшість дорослого населення.
Педофілія (від давньогр. παῖς - дитина і φιλία - любов) - психіатричний розлад, при якому дорослий або підліток старшого віку відчуває статевий потяг до дітей.
Педократія (від давньогр. παῖς - дитина і κράτος - влада, могутність) - публіцистичний термін, що описує домінування молоді в тій чи іншій сфері суспільного життя.
Ентеровіруси (від давньогр. ἔντερον - кишечник і лат. virus - отрута) - ряд кислотостійких вірусів сімейства пікорнавірусів, що живуть в кишках тварин та людини і викликають інфекційні хвороби.
Акватель (англ. aquatel - готель на воді) - судно, яке виключене з експлуатації як транспортний засіб і використовується як готель.

8 жовтня 2017

Постправда (від лат. post - після) - післяправда. 1. Стан буття, в якому факти менш важливі, ніж їх емоційна подача. 2. Ситуація, коли істина перестає бути значимою або актуальною. 3. Політика П. - політична культура, яка спирається здебільшого на почуття та власні переконання, а не на об'єктивні факти, котрі можуть ігноруватись.
Міленіаризм (лат mīllēnārius - той, що містить тисячу) - сакралізація 1000-літнього часового періоду у сподівані, що він принесе кардинальні трансформації суспільства.
Карго-культ (англ. cargo cult - культ вантажу) - релігійне шанування предметів і дій, які імітують складні технологічні процеси або речі, в надії взяти їх під власний контроль або стати здатним їх отримати. Термін виник у 1945 році для опису культу меланезійських острів'ян, котрі, сподіваючись на поновлення поставок вантажів їжі, зброї та техніки, що в роки Другої Світової війни привозили військові, які аборигени трактували як подарунки предків, з підручних матеріалів, будували копії злітно-посадкових смуг, аеропортів, радіовеж і т. п.
Карго-культ
Більше нових термінів

7 жовтня 2017

Прімогенітура (лат. primogenitura від primus - перший і genitus - народження) - система успадкування престолу за правом первородства. Абсолютна П. - жінки і чоловіки мають рівні права успадкування, Агнатична (або патрилінійна) П. - повне виключення жінок з лінії престолонаслідування (салічна система), Агнатично-когнатична П. - чоловіки мають переважне право порівняно з жінками (австрійська ситема), Когнатична П. - жінки не виключаються з лінії престолонаслідування, однак при інших рівних умовах чоловіки мають переважне право (Кастильська система), Матрилінійна П. - чоловіки повністю виключаються з лінії престолонаслідування.

20 серпня 2017

Інтеррекс (лат. interrex від nter reges - між царями) - 1. У Стародавньому Римі - короткотерміновий регент. 2. Тимчасовий глава Речі Посполитої в періоди «безкоролів'я».

8 серпня 2017

Обсесія (від лат. obsessio - охоплення, облога) - нав'язливі, небажані мимовільні думки, ідеї, уявлення, що періодично виникають через невизначені проміжки часу, і викликають негативні емоції і стрес.

2 серпня 2017

Полімат (гр. πολυμαθής - той, що багато дізнався) - людина широких знань, інтересів і результативної діяльності в кількох предметних галузях. Термін увійшов у широкий вжиток у XVII столітті стосовно великих мислителів Ренесансу та Просвітництва.
Енаргіт (гр. έναργής - явний, очевидний) - мінерал класу складних сульфідів, що складається із сполуки миш'яку, міді та сірки, сіро-сталевого, залізно-чорного з металевим блиском кольору,
Вігілатизм (від ісп. vigilante - пильний) - переслідування в обхід офіційних правових процедур осіб, звинувачених у справжніх чи вигаданих злочинах, які не отримали заслуженого покарання.

23 липня 2017

Міз-ан-абім (фр. mise en abîme - поміщений в прірву) - 1. У геральдиці - маленький щит, що поміщується в центрі великого щит на гербі. 2. Нескінченне відтворення образу самим собою, напр., фільм у фільмі, картина в картині, відзеркалення у дзеркалі, сон уві сні і т. п.
Міз-ан-абім
Штетл (євр. שטעטל - маленьке місто) - невеликі міста з переважно єврейським населенням, що існували у Центральний та Східній Європі до першої половини XX століття; єврейське містечко.

10 липня 2017

Стигма (давньогр. στίγμα - тавро, клеймо) - 1. Знак об'єднання знаків двох літер давньогрецької писемності - Ϛ, ϛ - сполученням букв Στ, στ. 2. Тавро на тілі раба або злочинця у Давній Греції. 4 мед. Кривава виразка або червона пляма на тілі людини. 4 психол. Негативна асоціація людини з чим-небудь ганебним, відраздивим.
Стигматизація (від давньогр. στίγμα - тавро, клеймо) - виділення суспільством індивіда (або соціальної групи) за певною ознакою з відповідним стереотипним набором соціальних реакцій на нього (або представників соціальної групи).
Свято врожаю
Цей день в історії
Свято врожаю
 • Алфавітний покажчик
 • Нові статті
 • Словник у картинках 952
 • Тематичні словники
 • Останні переглянуті
 • Мій блокнот
 • Про словник
 • • Правопис
 • • Випадкова стаття
 • • Додати термін
 • • Увійти
 • Володимир Лук'янюк © 2001-18 У «Словнику» 20342 статті. Його матеріали поширюються за ліцензією «Creative Commons із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована». При використанні матеріалів сайту, пряме гіпертекстове посилання на сайт обов'язкове.
  ПІДТРИМАТИ