Нові статті
Вакантний (від лат. vacuus - порожній) - ніким не зайнятий, вільний (про посаду).
Аннати (від лат. annus - рік) - одноразові збори на користь папської казни з єпископів, абатів та інших осіб у розмірі річного доходу з вакантного церковного бенефіцію.

31 травня 2018

Шаривари (фр. charivari) - 1. У середньовічній Франції - гамірний весільний вечір з нагоди повторного шлюбу вдови або вдівця, супроводжуваний галасливими і, як правило, непристойними піснями і танцями. 2. Відкриття циркового шоу за участі клоунів. 3. Примус до дії гучними заходами.

25 травня 2018

Павеза (вл. нім. Pavese від італ. pavese - з Павії) - важкий, великий (до 2 метрів у висоту і до 1 метра в ширину) дерев'яний щит, зовні обшитий шкірою чи оббитий металом і з характерною вертикальною випуклістю посередині. Зсередини мав ремінь, часом руків'я, внизу - шип для втикання в землю під час оборони. Був поширений у ХІІІ-XVI століттях в Італії, Пруссії, Богемії для захисту стрільців з арбалету.

23 квітня 2018

Ставропігія (гр. σταυροπηγία - букв. встановлення хреста від σταυρός - хрест» і πήγνυμι встановлювати) - статус, який присвоюється православним монастирям, лаврам і братствам, а також соборам і духовним школам, який робить їх незалежними від місцевої єпархіальної влади і підлеглими безпосередньо патріарху або синоду'; автономна православна церковна одиниця.

30 березня 2018

Фема (гр. Θέμα) - військово-адміністративний округ Візантійської імперії.
Доместик (гр. δομέστικος, від лат. domesticus) - цивільний, церковний і військовий титул часів пізньої Римської імперії і Візантійської імперії. Д. схол - верховний головнокомандувач армії.
Тетартерон (гр. τεταρτηρόν) - золота, а пізніше - бронзова чи мідна монета у Візантійській імперії з кінця X до середини XIII століття вагою близько 4 г. Інша назва - тартерон.
Тетартерон

24 березня 2018

Лібертинізм (фр. libertinisme) - філософська течія, що відкидає більшість моральних або сексуальних обмежень, які розглядаються як зайві або небажані, а також прийняті в суспільстві звичаї і форми поведінки. Інша назва - лібертинаж.

18 березня 2018

Глобалізм (англ. globalism від лат. globus - куля) - сукупність переконань і поглядів на глобалізацію, як на позитивний процес всесвітньої економічної, політичної та культурної інтеграції та уніфікації.
Більше нових термінів
Мінархізм (англ. minarchism від лат. minimum - найменше і гр. ἀρχή - влада) - політична філософія лібертаризму, яка виступає за зменшення функцій держави, обмежуючи їх захистом свободи і власності кожної людини, що перебуває на території держави.

2 березня 2018

Префект преторія (лат. praefectus praetorio) - у Римській імперії початково - командир преторіанської гвардії, пізніше - військовий помічник імператора, з IV століття - цивільний керівник адміністративного округу.

16 лютого 2018

Титло (від гр. τίτλος - напис) - 1. Надрядковий діакритичний знак у виді хвилястої або зиґзаґоподібної лінії, що вказує на скорочення написаних під ним слів або числове значення букв. 2. У геральдиці - фігура у верхній частині герба, який вказує на старшого спадкоємця за живого батька, діда або прадіда.
Гейзенбаг (англ. heisenbug від вл. імені Heisenberg та жарг. англ. bug - помилка) - у програмуванні - помилка, яка зникає або змінює свої властивості при спробі її виявлення; плаваюча помилка.
Баг (від англ. bug - комаха) - жарг. у програмуванні - помилка, збій, дефект, який спричиняє неправильний або несподіваний результат.

23 січня 2018

Герметизм (від вл. імені гр. бога Гермеса) - релігійно-філософська течія епохи еллінізму і пізньої античності, що поєднувала елементи філософських вчень з астрологією, магією та окультизмом, і носила підкреслено езотеричний (відкритий лише для обраних) характер. Інші назви - герметика, герметична філософія.
Бризура (фр. brisure) - у геральдиці - особливий знак на гербі молодших поколінь, який відрізняє його від родинного герба.

20 січня 2018

Евердьюпойс (англ. avoirdupois від фр. avoir de pois - товари на вагу) - система одиниць вимірювання ваги (маси), в основі якої лежить фунт, що складається з шістнадцяти унцій. Поширена в США, Великій Британії, Канаді та Ірландії.

19 січня 2018

Юдикат (лат. judicatus) - спадкові феодальні володіння на острові Сардинія з X по XV століття; управлялись юдексом (суддею), який у перші роки існування Ю. був вибірним.
Фікх (араб. فقه‎‎‎ - знання) - комплекс соціальних норм і правил поведінки мусульман, що базуються на Корані, сунні, погодженій думці авторитетних осіб і раціоналістичних судженнях.
Більше нових термінів
Факіх (араб. الفقيه‎ - той, що знає) - фахівець з ісламського права та юриспруденції.
Токен (англ. token - знак, символ) - 1. У програмуванні - об'єкт, який надає право виконувати певну операцію. 2. Клас текстового блоку, що утворюється із лексеми в процесі лексичного аналізу. 3. Пристрій для ідентифікації його власника. 4. Жетон для використання в якості замінника грошей.

14 січня 2018

Октаграма (від гр. οκτώ - вісім і γραμμή - лінія) - восьмипроменева зірка, хрестостріл, здвоєний хрест, фінський хрест.

12 січня 2018

Ханафізм (вл. араб. الحنفي‎) - одна з чотирьох правових шкіл у сучасному ортодоксальному сунітському ісламі. Від імені арабського богослова VIII століття Абу Ханіфа.
Мазгаб (араб. مذهب) - один з напрямків шаріатського права в ісламі.
Колоквіалізм (від лат. colloquium - розмова, бесіда) - стиль мовлення з використанням розмовної і просторічної лексики, міміки та жестів, який служить для неформального спілкування чи в умовах специфічного оточення.
Аятола (араб. آية الله‎‎ - знамення Аллаха) - почесне звання шиїтських богословів, які мають право самостійно виносити рішення з питань ісламського права.

4 грудня 2017

Мобінг (від англ. mob - юрба) - цькування або емоційне насильство групою осіб з метою примусу індивіда до певних дій.
Булінг (англ. bullying - залякування, цькування) - систематичне агресивне переслідування, залякування із застосуванням фізичної сили з метою примусу або домінування.

2 грудня 2017

Спонсон (англ. sponson) - 1. морськ. Ділянка верхньої палуби судна, що виступає за лінію борта; бортовий виступ. 2. морськ. Насадка на дно глісуючого судна, що утворює додаткову утримуючу поверхню. 3. морськ. Бортовий поплавок катамарану. 4. військ. Виступ на борту броньованиої машини.
 • Алфавітний покажчик
 • Нові статті
 • Словник у картинках 953
 • Тематичні словники
 • Останні переглянуті
 • Мій блокнот
 • Про словник
 • • Правопис
 • • Випадкова стаття
 • • Додати термін
 • • Увійти
 • Володимир Лук'янюк © 2001-18 У «Словнику» 20363 статті. Його матеріали поширюються за ліцензією «Creative Commons із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована». При використанні матеріалів сайту, пряме гіпертекстове посилання на сайт обов'язкове.
  ПІДТРИМАТИ