Убивство
імператора Коммода
31 грудня 192 року змовники вбили римського імператора Коммода, корумпованого, самозакоханого правителя, який мало переймався державними справами і увійшов у історію як перший імператор, що брав участь в гладіаторських поєдинках. З його смертю закінчилось правління династії Антонінів і період найвищого розквіту Римської імперії, відомий як «період п'яти добрих імператорів».
24604
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Коммод був молодшим з братів-близнюків, які народилися 31 серпня 161 року у імператора-філософа Марка Аврелія. Його старші брати померли ще до народження Коммода, брат-близнюк Фульвій — чотирирічним, на рік молодший брат Вер — у 169 році. В 11 років він вперше супроводжував батька у воєнному поході під час Маркоманської війни проти германців і сарматів, чотирнадцятилітнім став членом Колегії понтифіків, пятнадцятилітнім — отримав титул імператора, августа і став співправителем батька. 1 січня 177 року у неповних 16 років Коммод став наймолодшим в історії Римської імперії консулом.

Через три роки Марк Аврелій помер, заразившись чумою під час одного зі своїх численних походів, і Коммод залишився єдиним правителем імперії — він практично зразу припинив майже виграну війну з маркоманами, уклав мир з даками і сарматами, відмовившись від агресивної політики на Сході, і придушив заворушення в Британії, Галлії та Африці. Мало цікавлячись державними справами, Коммод, доручив управління країною преторіанським префектам і своїм фаворитам, що призвело до численних інтриг, в які були залучені родичі Коммода — він мав п'ятьох значно старших за себе сестер, чоловіки і свекри яких прагнули брати участь в прийнятті державних рішень.

Перша змова визріла у перший же рік правління Коммода — його 23-річна сестра Аннія Луціла, вдова імператора Луція Аврелія Вера, яка по його смерті зберегла титул августи, змовилася із своїм двоюрідним братом убити Коммода, щоб проголосити імператором свого другого чоловіка сенатора Клавдія Помпеяна, проте змова була розкрита, Луціла — вислана на Капрі, де через два роки була вбита за наказом брата.

Цей випадок сильно вразив Коммода — він став підозріливим, нерозбірливим і швидким на розправу. Панічно боячись змови, Коммод стратив дружину, багатьох сенаторів, префекта Перенна, за три роки правління якого в Римі як ніколи поширилась корупція, продаж посад і доносительство, наступного префекта Клеандра, вільновідпущеного раба, який зумів стати найвпливовішою людиною Риму, але був вбитий за намовлянням коханки Коммода Марції, як і двоюрідний і зведений брати імператора.

Володіючи надзвичайною фізичною силою, Коммод більшу частину свого часу жив за межами Риму, приділяючи увагу перегонам на колісницях і гладіаторським боям із дикими звірами та справжніми гладіаторами, які проводив як приватно, так і на публіці. Схильність до театралізації життя, організація численних свят та ігрищ для народу і швидкі розправи над аристократією сприяли популярності імператора серед плебсу і викликали ненависть знаті. Його перемоги реєструвались в державних документах, оплачувались мільйонними гонорарами з державної казни, а за 735 перемог у гладіаторських двобоях підлабузники називали Коммода римським Геркулесом і це так тішило його самолюбство, що він звелів зображувати себе на монетах з атрибутами давньогрецького героя, а імперію заполонили численні статуї в образі напівбога.

В 191 році Рим сильно постраждав від пожежі, яка зруйнувала багато громадських будівель, імператорський палац, храми Миру і Вести. Марнославний Коммод оголосив себе новим Ромулом, ритуально знову заснував Рим, перейменував місто, всі місяці року, всі легіони, флот, сенат і римський народ. У гігантської статуї Нерона, яка простояла більше ста років, Коммод наказав замінити голову на власне зображення, біля ніг помістити бронзового лева, щоб нова скульптура нагадувала Геркулеса, і розмістити на ній надпис «єдина людина, що лише лівою рукою дванадцть разів здолала тисячу чоловік».

На 1 січня 193 року Коммод запланував проведення грандіозних плебейських ігор з нагоди чергової річниці свого першого консульства. Однак напередодні черговий преторіанський префект Квінт Емілій Лет, префект Риму Пертінакс, командувач придунайськими легіонами, розквартированими в Паннонії, Септимій Север, коханка Коммода Марція і його домоуправитель Еклект, організували чергову змову, щоб позбавитись неадекватного імператора — 31 грудня 192 року Марція напоїла Коммода отруєним вином, яке, однак, не подіяло і його у спальні задушив раб Нарцис, партнер Коммода по заняттях боротьбою.

Сенат схвалив убивство, оголосив Коммода "ворогом народу", а Публій Гельвій Пертінакс, колишній вчитель граматики з роду вільновідпущених рабів, наступного дня став імператором. 28 березня він був убитий 193 року повсталими преторіанцями, незадоволеними його правлінням, як і його наступник Дідій Юліан, який за 66 днів при владі не зумів виплатити військам борги, і 1 червня імператором став один із змовників Септимій Север, який, щоб отримати підтримку родини Марка Аврелія, наказав стратити Нарциса, зарахував Коммода до богів і постановив святкувати його день народження як державне свято, а себе самого оголосив братом Коммода і сином Марка Аврелія.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 2
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 30 грудня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 31 грудня

Вторгнення варварів у Галлію

406
#ЦейДень

Все про 31 грудня

Події, факти, персоналії

Лампа розжарювання Едісона

1879

Відставка Бориса Єльцина

1999