Помер
Вацлав Гавел
ОсобистостіВолодимир Головко
18 грудня 2011 року у своїй домівці у містечку Градечек на 76 році життя помер Вацлав Гавел, письменник, драматург, дисидент, останній президент Чехословаччини та перший президент Чехії, який привів її до НАТО і, фактично, до ЕС. Він був похований у родинному склепі на цвинтарі у празькому районі Виногради.На обкладинці: Вацлав Гавел, 2011 рік © David Neff/MAFRA
13796
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Після закінчення свого другого президентського терміну 2 лютого 2003 року Вацлав Гавел займався громадською та правозахисною діяльністю спочатку в Центрі Дж. Клуге в Бібліотеці Конгресу США, а потім очолював Європейську Раду з толерантності та взаємоповаги, входив до керуючих органів кількох міжнародних правозахисних організацій. Він також повернувся до творчості — у 2008 році була поставлена його трагікомедійна п'єса "Ухід", а у 2011 році на екрани вийшов однойменний фільм, у якому Гавел виступив режисером.

«Якщо ви хочете, щоб ваші п'єси виконувалися так, як ви їх написали, станьте президентом» — Вацлав Гавел

Остатній публічний виступ Гавела відбувся на початку жовтня 2011 року — він урочисто відкрив започатковану ним ще в 1997 році міжнародну конференцію "Форум 2000" (і досі проводиться щорічно у Празі), урочистий прийом з нагоди якої пройшов під знаком його прийдешнього 75-річчя.

Загальний фізичний стан Гавела, який мав декілька медичних проблем, у жовтні-листопаді погіршився. Завершальний період свого життя він провів у своєму родовому будинку у містечку Градечек, розташованому за 100 км від Праги, де за тиждень до смерті зустрівся із своїм другом XIV-тим Далай Ламою Тенцзіном Ґ'яцо, за словами якого, зустріч тривала півгодини, під час якої вони вели переважно "безслівний діалог". Свої останні дні Гавел провів у ліжку, відчуваючи слабкість і, за словами доглядальниці та друзів, з якими спілкувався телефоном, наближення смерті.

Помер Вацлав Гавел на 76 році життя у неділю 18 грудня 2011 року близько 9-50. Першим, хто публічно відреагував на його смерть, був прем'єр-міністр Чехії Петр Нечас, який за збігом обставин брав участь в політичному ток-шоу, коли з'явилася сумна новина: "Його смерть — це велика втрата". Невдовзі була розповсюджена заява наступника Гавела на посаді президента Чехії Вацлава Клауса: "Вацлав Гавел — став символом нашої сучасної Чеської держави".

На знак пошани чехи несли квіти до Празького Граду, де знаходиться Адміністрація президента Чехії, будинку Гавелів у Градечку, на Вацлавську площу в Празі, яка свого часу була осередком "оксамитової революції" 1989 року. Крім квітів, деякі залишали пачки сигарет (Гавел був завзятим курцем) та пляшки з пивом з броварні "Карконоше" у місті Трутново, де Гавел працював простим робітником, коли був звільнений з роботи за участь у Празькій весні.

«Справжнє випробування людини не в тому як добре вона грає роль, яку вона собі придумала, а в тому, наскільки добре вона грає роль, покладену на неї долею» — Вацлав Гавел

У понеділок тіло Гавела було перевезено до Праги і виставлено у центрі "Празьке перехрестя", будівлі колишньої готичної церкви, реконструйованої за ініціативою подружжя Гавелів. У Чехії і Словаччині був проголошений державний траур.

22 грудня труна була перевезена у собор св. Віта у Празькому Граді, де наступного дня відбулась офіційна церемонія поховання. У ній зокрема узяли участь президент Франції Ніколя Саркозі, президент Німеччини Кристіан Вульф, державний секретар США Хілларі Клінтон, екс-президент США Білл Клінтон, британський прем'єр Дэвід Кемерон, голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу, колишній Президент Польщі Лех Валенса та інші.

Від України телеграму надіслав Президент Віктор Янукович, у якій зазначалося: "Переконаний, що ім'я Вацлава Гавела навіки залишиться в історії, як символ свободи, демократії та успішності реформ". Показово, що у серпні 2011 року Гавел надрукував статтю "Україна заблукала", у якій розкритикував авторитарні тенденції політичного режиму Януковича (зокрема, арешт Юлії Тимошенко, чоловікові якої 6 січня 2012 року Чехія надала політичний притулок).

4 січня 2012 року тіло Вацлава Гавела було кремоване та поховане у родинному склепі на цвинтарі у празькому районі Виногради, де покоїться прах його батьків та першої дружини Ольги.

Правила життя Микити Хрущова
Правила життя
Правила життя Микити Хрущова
Друк
Володимир Головко спеціально для © «Цей день в історії», 16 грудня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 18 грудня

Китайська династія Юань

1271
#ЦейДень

Все про 18 грудня

Події, факти, персоналії

Скасування рабства у США

1865

Перша російсько-українська війна

1917

Українська академія мистецтв

1917

Другий уряд Юлії Тимошенко

2007