Арденнська операція
Друга Світова війнаСергій Думенко
16 грудня 1944 року група армій «В» під командуванням фельдмаршала Вальтера Моделя розпочала в Арденнах операцію «Варта на Рейні», щоб прорватись до бельгійського узбережжя і, оточивши чотири британо-американські армії, примусити супротивника до сепаратного миру. Це була остання і безуспішна спроба Німеччини кардинально змінити хід Другої світової війни на Західному фронті. На обкладинці: Полонені німецькі солдати під час битви при Арденнах, січень 1945 року
36989
Читати 7 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Після висадки у Нормандії в липні 1944 року і через півтора місяці у Провансі війська союзників доволі оперативно зайняли територію Франції й у середині вересня вийшли на рубежі оборони в Бельгії, Лотарингії та Ельзасі. Швидкий успіх мав і негативні наслідки, логістичні, — єдиний глибоководний порт, який захопили союзники, Шербур на північному узбережжі півострова Котентен, зруйнований німцями при відступі, залишився далеко позаду. Це разом зі знищеною в ході операції «Оверлорд» залізничною системою Франції привело до перебоїв із постачанням.

Автомобільні конвої від Шербура до Шартра фізично не справлялись із забезпеченням 28 британських і американських дивізій, і в середині жовтня союзники були змушені зупинити масштабні операції, доки на початку листопада силами, в основному, 1-ї канадської армії генерала Гаррі Крірара, не вдалось деблокувати устя Шельди і порт Антверпена. Це дало змогу покращити постачання і поступово збільшити присутність американо-британських військ на Західному фронті до 96 дивізій.

Відносне тритижневе затишшя керівник Оберкомандо «Захід» фельдмаршал Герд фон Рундштедт використав для реоарганізації розрізнених підрозділів німецької армії — десь 55 дивізій, і в середині листопада зміг не лише зупинити неспішне просування американської і британської армій у напрямі Рурського басейну, але й використати бойові дії для маскування власних приготувань до контрнаступу, який розпочався 16 грудня 1945 року, коли о 5-30 група армій «В» під командуванням фельдмаршала Вальтера Моделя завдала удару в Арденах.

Метою операції «Варта на Рейні» був прорив в напрямі Льєж — Антверпен, вихід на узбережжя і, оточення чотирьох армій супротивника, що мало б примусити союзників до сепаратного миру. Реалізації намірів сприяла чи не дворазова перевага у чисельності особового складу і суттєва — у всіх видах зброї і технічних засобах, окрім авіації, ефективність якої мала мінімізувати погана погода, що саме встановилась у регіоні.

Утім, ресурісів Рундштедту бракувало, особливо піхотних, — в ході підготовки так і не вдалось повністю укомплектувати необхідних 45-ть дивізій, довелось обмежитись 30-ма, і вирішити проблеми з постачанням, передусім палива. Тож запорукою успіху мав стати швидкий темп просування, як колись під Дюнкерком: вихід до ріки Маас, що на півдорозі до Антверпена, планувалось здійснити за чотири дні, до 20 грудня, коли за даними німецької розвідки мав початись великий наступ Червоної армії на Східному фронті — на думку Адольфа Гітлера, була надія, що Йосиф Сталін, дізнавшись про німецький прорив в Арденнах, відтермінує початок власної операції, щоб дочекатись результату боїв на Західному фронті.

Німецький наступ почався півторагодинним обстрілом з 1600 одиниць артилерії на фронті у 130 кілометрів, після чого 5-а танкова армія генерала Гассо фон Мантойффеля рушила у напрямі міст Бастон та Сен-Віт, а 7-а армія генерала Еріха Бранденбергера — до Люксембургу, щоб захистити лівий фланг атаки. Завдяки несподіваності удару їм вдалось прорвати оборону союзників на фронті 80 км і за кілька днів просунутись далеко углиб позицій супротивника, подекуди на 90 км.

Близько 15 години 16 грудня 1944 року одна з німецьких ракет V-2 влучила в кінотеатр «Cine Rex» в Антверпені, де саме транслювався вестерн «Людина з рівнини» Сесілля Де Мілля. З близько тисячі глядачів загинуло 567 людей, з них 296 — військовослужбовці, в основному, британці, 64 жінок і 74 дитини, було поранено 291 особу. Це найбільша кількість загиблих в результаті однієї ракетної атаки під час війни

Проте 6-а армія генерал-полковника військ СС Йозефа Дітріха, що діяла на північному фланзі німецького наступу, пробити оборонну лінію біля Моншау, де позиції тримала 1-а армія США генерала Кортні Ходжеса, не змогла. Їй довелось зміщуватись значно південніше, що призвело до скупчення німецьких військ на вузьких зледенілих гірських дорогах. Разом із затримкою через труднощі з постачанням із введенням у бій другого ешелону на ділянці прориву 5-ї танкової армії це привело до втрати темпу наступу і практично повністю знівелювало первинний успіх, досягнутий несподіванністю операції.

На чотири дні пізніше очікуваного — 21 грудня, німцями було взято місто Сен-Віт на перетині важливих доріг у північній ділянці Арденнського виступу. Повної невдачі зазнав штурм 5-ю армією міста Бастон, де сходились сім головних в Арденнах доріг, — 101-а повітряно-десантна дивізія американського генерала Ентоні Маколіффа протрималась до 22 грудня, коли їй на допомогу прибула 3-тя американська армія генерала Джорджа Паттона, деблокувала оточене місто і разом з 30-м британським корпусом генерал-лейтенанта Джерарда Бакнолла 2-ї армії, перекинутим з-під нідерландського кордону, повністю зупинила просування супротивника.

Наступного дня покращилась погода, і авіація союзників почала завдавати регулярних ударів по лініях постачання німецьких військ, які відчували дедалі гострішу нестачу пального, так і не зумівши вчасно захопити військові склади супротивника в Льєжі і Намюрі. На цей час німці не змогли досягти навіть першої проміжної мети операції — взяти міст через ріку Маас в районі міста Дінан, до якого на ранок 25 грудня їм залишалось ще 6 км. Подолати їх вони так і не зуміли: оточенння до кінця дня 2-ю американською і 11-ю британською танковими дивізіями 2-ї німецької танкової дивізії, що йла в авангарді 5-ї танкової армії, знаменувало повний провал німецького наступу в Арденнах.

Звільнивши Бастон, армія Паттона вклинилася в південний фланг Вермахту, залишивши йому для відступу лише «коридор» шириною 40 км, з обох боків прострілюваний далекобійною американською артилерією.

У відчайдушній перехопити ініціативу вранці 1 січня 1945 року в рамках операції «Боденплатте» близько тисячі літаків Люфтваффе завдали несподіваного і руйнівного удару по аеродромах у Франції, Бельгії та Голландії, після чого німецькі війська почали наступ в Ельзасі в районі Страсбурга. Але цей відволікаючий маневр не змінив хід подій в Арденнах, де 3 січня союзники перейшли в повномасштабний контрнаступ.

Операція «Варта на Рейні», яку Модель перед її початком назвав «останнім шансом сприятливо завершити війну», зазнала остаточної невдачі, і 7 січня Гітлер був змушений віддати наказ про відведення всіх задіяних у ній військ.

Через п'ять днів на Східному фронті почалась Вісло-Одерська операція Червоної армії.

Що було потім

Планомірно відступити Вермахту з Бельгії не вдалось.

До 15 січня частини 1-ї і 3-й американських армій з'єдналися на північ від Бастони в районі міст Уффаліз і Новілль, ліквідувавши тим самим більше половини Арденнського виступу. Ще через три дні вони прорвались через річку Сюр, 23 січня звільнили місто Сен-Віт й наступного дня завершили оточення десь 300-тисячного німецького угрупування в Бельгії. Вирватись з нього зуміли далеко не всі — в ході Арденської операції загинуло, було поранено, пропало без вісті і потрапило в полон порядка 68 тисяч німців. Втрати союзників були не меншими — 89,5 тисяч американців і до півтори тисячі британців.

Зазнавши поразки в Арденнах, німецькі війська остаточно втратили стратегічну ініціативу і у подальшому виявились нездатними на великі наступальні операції. На початку лютого вони втратили армію, оточену в Ельзасі біля Кольмара, на початку весни не втримали правобережжя ріки Маас в районі міст Везель і Рес, звідки 24 березня 1945 року війська союзників розпочали форсування Рейну і до кіця дня створили кілька плацдармів для подальшого наступу углиб Німеччини.

Друк 9
Сергій Думенко спеціально для © «Цей день в історії», 22 листопада 2012, востаннє оновлено 24 листопада 2020. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 16 грудня

Генріх Ланкастер — король Англії і Франції

1431
#ЦейДень

Все про 16 грудня

Події, факти, персоналії

Війна за австрійську спадщину

1740

Незалежність Бангладеш

1971

Друга заборона Комуністичної партії України

2015