цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Вестфальський мирний договір
24 жовтня 1648 року в місті Оснабрюк Священна Римська імперія, Франція та Швеція підписали угоду, яка разом з Мюнстерським договором, укладеним в травні, увійшла в історію як Вестфальський мирний договір, що заклав основу нового порядку в Європі на основі державного суверенітету.
На обкладинці: Бартоломеус ван дер Гелст «Мюнстерський мир», 1648 рік
7112
Політика
Володимир Лук'янюк
Тридцятилітня війна почалась з Празької дефенестрації 23 травня 1618 року, коли представники чеської аристократії виступили проти спроб імператора Священної Римської імперії фанатичного католика Фердинанда відновити вплив Римо-католицької церкви. З часом війна із локальної переросла у загальноєвропейський конфлікт проти гегемонії Габсбургів на континенті: на боці Фердинанда виступила Польща, більшість князівств Німеччини, Португалія, Папська держава, а до антигабсбургської коаліції увійшли Швеція, Данія, Франція, Англія, Шотландія, Нідерланди, Саксонія, Росія, Савоя, Венеція, Швейцарія.
Війна, що охопила Європу, стала одним із найкривавіших конфліктів в історії - лише в Німеччині загинуло більше 5 мільйонів чоловік, третина міст була зруйнована, на полях битв полягло більше 700 тисяч чоловік; в різних кутках Європи лютували епідемії тифу та чуми, населення страждало від цинги і дизентерії, а спустошення ряду територій досягало 70% населення. Дві спроби припинити її в 1629 і 1635 роках завершились невдачею із-за неготовності сторін знайти консенсус інтересів всіх учасників війни.
Через два роки після заклику Папи римського Урбана VIII встановити мир у Європі його підтримав німецький парламент і в 1641 році почались переговори між ворогуючими сторонами, які завершились в 1648-у укладанням двох угод, що завершили Тридцятилітню війну, - в січні в Мюнстері Іспанія після 80 років війни визнала незалежність Республіки Сполучених провінцій Нідерландів, а в Оснабрюці 24 жовтня 1648 року - було незалежність Швейцарії від Священної Римської імперії, зрівняно у правах протестантів (як лютеран, так і кальвіністів) і католиків, королів та імператорів європейських держав, а влада Габсбургів була обмежена лише їхніми спадкоємними землями.
Заключним етапом Вестфальського мирного договору, складовими частинами якого були Мюнстерська і Оснабрюкська угоди, став Піренейський мир 1659-го року між Францією і Іспанією, що завершив Франко-іспанську війну, яка тривала з 1635 року. Усунення конфесійного фактору як принципу політики доволило закласти основу нового порядку в Європі на основі державного суверенітету, коли кожна держава володіла всією повнотою влади на власній території, а їх зовнішня політика стала будуватись на економічних, династичних і геополітичних інтересах.
Священна Римська імперія, яка виявилась найбільш спустошеною війною, втратила свій домінуючий вплив у Європі і більше 300 дрібних німецьких держав отримали фактичний суверенітет, при номінальній підпорядкованості імператору. Натомість гегемонія на континенті перейшла до Франції, котра захопила частину Фландрії і прикордонні землі, та Швеції, яка поширила свій вплив не лише на північ Балтійського моря, але й на завойовані нею колишні німецькі території. Республіка Сан-Марино не підписала Вестфальський мир, хоча й брала участь в Тридцятилітній війні, - стан війни між нею і Швецією було офіційно припинено лише в 1996 році.
all_inclusive
18 жовтня 2015 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.
Сподобалась стаття?
Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Володимира Леніна
Правила життя
Правила життя Володимира Леніна
Політика
Війни
Релігія
Європа
Нова історія

Головні події 24 жовтня

#ЦейДень
Все про 24 жовтня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left23 жовтня
25 жовтняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх