Голодування
активістів ІРА
3 жовтня 1981 року в північно-ірландському місті Белфаст в тюрмі Мейз закінчилась безпрецедентна акція протесту — голодування ірландських патріотів, що тривало сім місяців і забрало життя 10 людей. Першим помер Боббі Сендз, один з лідерів Ірландської Республіканської Армії (ІРА), котрий ініціював голодування 1 березня 1981 року, в день п'ятої річниці початку британської політики "криміналізації" ірландських політичних в'язнів.
12127
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Боббі Сендз був уперше заарештований в 1972 році і засуджений на чотирирічний термін ув'язненя за ряд пограбувань, вчинених ІРА, котрий він відбув у колонії з досить м'яким режимом — вільна форма одягу, свобода пересування в межах колонії. Менш, ніж через рік він був знову заарештований за участь у терористичному акті. З 1976 року британський уряд змінив юридичне трактування тероризму і терористів, прирівнявши їх до небезпечних кримінальних злочинців, і Сендз відбував своє нове, 14-річне, покарання у тюремній камері. Практично зразу він підключився до актів протесту інших в'язнів з числа бійців ІРА, котрі вимагали відміни свого кримінального статусу. Основною формою протесту було обране голодування. В 1980 році після смерті одного із протестуючих чергове голодування було припинене в обмін на обіцянку британських властей послабити тюремний режим політичних в'язнів. Сам Сендз участі в голодуванні не брав, але став неформальним лідером ув'язнених бійців ІРА на переговорах з тюремною адміністрацією.

Частина вимог протестуючих, попри обіцянки, виконані не були, і 1-го березня 1981 року Боббі Сендз почав власне голодування, перейшовши на споживання лише води і солі. Через два тижні його підтримав інший в'язень, а ще через шість днів — двоє інших. 9 квітня Сендз був обраний на вакантне місце до британського парламенту від північноірландських округів Фермана і Південний Тайрон, але згідно з британським законодавством, членом парламенту не може бути особа, котра відбуває тюремне покарання, і протест Боббі Сенза привернув увагу світової громадськості. 5 травня, похудівши з 70 до 45 кілограмів, він помер від виснаження у тюремній лікарні.

На його похорони прийшло більше 100 тисяч чоловік.

Після смерті Сендза голодний страйк продовжувася і померло ще дев'ять в'язнів, допоки 3 жовтня 1981 року голодовку було припинено після численних звертань сімей протестуючих і католицької церкви. Адміністрація Маргарет Тетчер частково задовільнила вимоги протестуючих, дозволивши їм носити власний одяг, листуватися, приймати відвідувачів і відмовлятись від виконання примусових робіт. Однак офіційно політичний статус їх перебування за гратами визнаний не був.

Друк
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 3 жовтня

Незалежність Іраку

1932
#ЦейДень

Все про 3 жовтня

Події, факти, персоналії

Італо-абіссінська війна

1935

Об'єднання Німеччини

1990