цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Помер Феофан Прокопович
19 вересня 1736 року у Новгороді на 56-у році життя помер український церковний і громадський діяч, письменник і вчений Феофан Прокопович (Єлеазар).
На обкладинці: Феофан Прокопович
5644
Особистості
Випускник Києво-Могилянської академії, Прокопович навчався у Володимир-Волинському уніатському колегіумі і Римській католицькій академії св. Афанасія. В 1704 році, зрікшись католицької віри, котру прийняв у 1698 році, Прокопович постригся у православні ченці, прийнявши ім'я Феофан, і почав викладацьку роботу в Києво-Могилянському колегіумі. В 1705 році він написав трагікомедію "Володимир", присвятивши її гетьману Івану Мазепі, в 1707 - став префектом, а згодом і ректором Києво-Могилянської академії.
У 1716 році Прокопович за наполяганням російського царя Петра I переїхав до Петербурга і став наближеним до царського двору. З 1718 року він єпископ посковський і нарвський, з 1721-го - віце-президент святійшого синоду, головою якого був ще один українець Стефан Яворський. В цей час на замовлення царя Прокопович пише книги "Апостольська географія", "Коротка книга для навчання отроків", "Духовний регламент". Після смерті Петра I сприяє сходженню Катерини I на трон.
1725 року Прокоповича призначено архієпископом новгородським і першим членом синоду, фактичним главою Російської православної церкви. Він бере участь в організації Російської Академії наук, очолює так звану "учену дружину" діячів культури.
Потрапивши в атмосферу частих переворотів, інтриг і доносів серед російської вищої світської та церковної верхівки, Феофан Прокопович прикладом власного життя нерідко заперечував ним-таки обгрунтовані істини про високе покликання людини, яка, як вінець творіння природи, має жити порядно й чесно. Останні роки свого життя він практично залишив діяльність вченого і займався в основному боротьбою зі своїми супротивниками й догоджанням черговому монархові, аби не втратити свого високого становища в державі.
all_inclusive
Сподобалась стаття?
Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Особистості
Релігія
Україна
Європа
Нова історія

Головні події 19 вересня

#ЦейДень
Все про 19 вересня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left18 вересня
20 вересняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх