Закінчення
Курської битви
Друга Світова війнаВолодимир Лук'янюк
Поразкою німецьких військ 23 серпня 1943 року завершилась найбільша битва Другої Світової війни, за участю двох мільйонів людей, 6 тисяч танків і 5 тисяч літаків, яка тривала півтора місяця. Перемога в Курській битві змінила співвідношення сил на фронті на користь СРСР, що забезпечило йому сприятливі умови для розгортання загального стратегічного наступу по всьому фронту.
13551
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Щоб знову оволодіти ініціативою на основному фронті Другої Світової війни, німецьке командування вирішило провести влітку 1943 року велику операцію на Курському виступі, що мав ширину до 200 км і заглиблювався на захід на 150 км у центрі радянсько-німецького фронту. 15 квітня 1943 року була затверджена Директива № 6, в якій конкретизувалися завдання військ у наступальній операції «Цитадель» — виходячи з вигідного розташування німецьких військ, директивою наказувалося ударами з півночі і півдня оточити і знищити радянські війська, що знаходяться в районі Курська.

Підготовка до операції «Цитадель» тривала майже 4 місяці — під Курськом було сконцентровано 70 дивізій, майже 10 тисяч гармат, 2 тисячі літаків, 2 758 танків, а загальна чисельність німецьких військ склала понад 780 тисяч чоловік. З радянського боку на Курську дугу було перекинуто майже 40% усіх з'єднань діючої армії: війська Центрального, Воронезького, Брянського і Степового фронтів, у тому числі всі танкові армії, 19,1 тисяч гармат, 920 реактивних установок «катюша», 3 444 танків, 2 172 літаків, а також було побудовано 8 оборонних рубежів довжиною до 250 кілометрів; чисельність радянських військ склала 1,3 млн чоловік.

Початок наступу було заплановано на 3 години ранку 5 липня 1943 року, проте за 10 хвилин цього радянські війська провели потужну артпідготовку. Якийсь час німецькі війська були паралізовані, але о 5 годині 30 хвилин війська групи армій «Центр» почали масований наступ; через півгодини їх підтримала група «Південь». За сім днів боїв вони змогли подекуди просунутися на 10-35 км, але так і не прорвали радянську оборону.

12 липня біля села Прохорівка (за 56 кілометрів на північ від Білгорода) відбувся зустрічний танковий бій, в якому з обох боків взяли участь 1,2 тисяч (за німецькими даними — до 500) танків та самохідних артилерійських установок. Результати бою під Прохорівкою були невтішними для радянських військ, проте їм все-таки вдалося загальмувати німецький наступ, і 19 липня командування вермахту прийшло до остаточного висновку, що продовження операції «Цитадель» неможливе, — війська з північного краю Курської дуги були перекинуті в центр для відбиття радянського удару. Проте контрнаступ Червоної армії на Орловському напрямку виявився успішним — 5 серпня були звільнені Орел та Білгород, а 23 серпня – Харків.

Незважаючи на значні технічні і людські втрати (254 тисяч убитими і 609 тисяч пораненими, більше 6 тисяч танків та 1,6 тисяч літаків; вермахт втратив понад 103 тисяч убитими і 434 тисяч пораненими, майже тисячу танків, більше 1,7 тисяч літаків) Курська битва дозволила Червоній армії перехопити стратегічну ініціативу і створила сприятливі умови для розгортання загального стратегічного наступу на фронті до 2000 км: 6 листопада 1943 року був звільнений Київ, а до кінця року — вся Лівобережна Україна, Північний Кавказ і розпочалося звільнення Правобережної України та Криму.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 2
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 22 серпня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 23 серпня

Страта Сакко і Ванцетті

1927
#ЦейДень

Все про 23 серпня

Події, факти, персоналії

Пакт Молотова-Ріббентропа

1939

Вихід Румунії з війни

1944