Знищення
храму Артеміди
location_on
Ефес
Архітектура і будівництвоВолодимир Лук'янюк
Щоб обезсмертити своє ім'я, 21 липня 356 року до н. е. Герострат спалив храм Артеміди у місті Ефес, головну святиню малоазійських греків, збудовану на гроші Лідійського царя Креза. Згодом відновлений на кошти Александра Македонського, храм простояв сім віків, допоки в III столітті не був розграбований готами, а в IV столітті закритий і зруйнований християнами у зв'язку із забороною язичницьких культів.На обкладинці: Реконструйована модель храму Артеміди. Музей мініатюр, Стамбул
15777
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

У II тисячолітті до нашої ери на західному узбережжі Малої Азії виникло царство Арцава, в останні роки існування якого столицею стало місто Апаша. Ця назва на момент колонізації греками-іонійцями в XI столітті до н. е. трансформувалось в Ефес. Приблизно з VIII століття до н. е. в місті поширився культ богині тваринного й рослинного світу Артеміди, на честь якої у VII столітті до н.е неподалік Ефесу був збудований невеликий храм.

В середині VI столітті до н.е західна частина Малої Азії була завойована Лідійським царством і в 541 році до н. е. на гроші царя Креза за проектом архітектора Херсифрона із Кносса на місці старого храму Артеміди почалось будівництво нового із білого мармуру. Воно тривало майже сто років і новий храм, який вважається чи не першим, побудованим з мармуру, викликав захоплення сучасників — оточений у два ряди тринадцятиметровими колонами, які підтримували дах розміром 115 на 46 метрів, в середині він містив святилище богині Артеміди, зроблене із слонової кістки і сплаву золота зі сріблом.

За легендою, 21 липня 356 року до н. е., у день коли народився Александр Македонський, місцевий житель на ім'я Герострат влаштував у храмі Артеміди пожежу, підпаливши дерев'яні балки даху, яка зруйнувала його до тла. Спійманий на місці злочину, Герострат під тортурами зізнався, що зробив це задля того, щоб навіки увійти в історію. Він був страчений, а міські збори постановили більше ніколи не згадувати його ім'я. Однак про вчинок Герострата у своїй 12-томній «Грецькій історії» написав грецький історик Феопомп, що частину життя провів у Ефесі, завдяки чому ім'я Герострата тепер є синонімом ганебної слави.

До початку III століття до н. е. храм Артеміди був повністю відновлений у попередньому вигляді і прикрашений скульптурами Праксителя і Скопаса. За однією із версій у вдячність Александру Македонському, який оплатив відбудову, жителі міста замовили його придворному художнику Апеллесу картину із зображенням македонського царя в образі Зевса, якою також прикрасили храм. Він був значно багатше оздоблений і більший за попередній — 127 вісімнадцятиметрових колон у 8 рядів підтримували гігантський дах розміром 137 на 69 метрів, завдяки чому храм Артеміди став широко відомий як одне із Семи чудес світу.

Він простояв до 235 року, коли був розграбований готами, після чого став занепадати, а в IV столітті був закритий і зруйнований християнами у зв'язку із забороною язичницьких культів, після чого на його місці була збудована церква, яка з часом теж занепала. Рештки одного з Семи чудес світу було знайдене під час експедиції англійця Джона Вуду 31 жовтня 1869 року за 75 км на південь від міста Смірна (нині — Ізмір, Туреччина) на околиці сучасного містечка Сельчук. Завдяки розкопкам, які з перевами тривали понад 100 років, вдалось відновити хронологію його будівництва і перебудови після пожежі, влаштованої Геростратом.
Залишки храму Артеміди поблизу Ізміра
Залишки храму Артеміди поблизу Ізміра

Сьогодні на місці храму стоїть одна колона, відбудована із знайдених фрагментів, а рештки скульптур, фасаду і горщик із жертовними монетами, виявлені під час розкопок, зберігаються у Британському музеї в Лондоні.

Друк 3
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 9 липня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 21 липня

Битва при Шрусбері

1403
#ЦейДень

Все про 21 липня

Події, факти, персоналії

«Шведський потоп»

1655

Кючук-Кайнарджийський мирний договір

1774

Женевська конференція по В'єтнаму

1954

Зведено Асуанську греблю

1970