Саддам Хусейн — президент Іраку
16 липня 1979 року після вимушеної відставки президента Ахмеда Хасана аль-Бакра прем'єр-міністром і президентом Іраку став 42-річний Саддам Хусейн. Очоливши регіональне керівництво правлячої партії БААС, він провів у ній масову чистку, репресувавши майже усіх міністрів та функціонерів, які навіть потенційно могли становити для нього загрозу.На обкладинці: Саддам Хуссейн (зліва) і Ахмед Хасан аль-Бакр, листопад 1978 року
12872
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Військовий переворот в Єгипті і прихід до влади полковника Гамаля Насера в середині 1950-х надихнув націоналістів Близького Сходу на хвилю революцій, і 14 липня 1958 року армійські офіцери на чолі з генералом Абдель Касемом повалили короля Фейсала II і проголосили в Іраці республіку. Члени революційної панарабської партії БААС, що входили до найближчого оточення Касема, залишилися невдоволеними його небажанням приєднати Ірак до Об'єднаної Арабської Республіки, в яку входили Єгипет та Сирія, і в 1959 році 22-річний Хусейн в числі інших змовників взяв участь у замаху на Касема, після провалу якого емігрував і заочно був засуджений до страти.

Він повернувся в Ірак через пять років, вже після повалення і страти Касема в результаті чергової змови офіцерів, проте був заарештований новою владою. Після втечі з тюрми в 1966 році, Хусейн, який за роки еміграції в Єгипті закінчив Каїрський університет і зблизився із ідеологом і засновником партії БААС Мішелем Афляком, в умовах глибокого підпілля зайнявся відродженням партії і увійшов до її регіонального керівництва.

У 1968 році Ірак охопила чергова урядова криза і група з 13 відставних офіцерів, серед яких було два колишніх прем'єр-міністрів і п'ять баасистів, здійснила безкровний переворот, в результаті якого до влади прийшов Генеральний секретар регіонального керівництва іракської партії БААС Ахмед Хасан аль-Бакр. Він очолив Раду революційного командування, в яку увійшов і 31-річний Саддам Хусейн. Як заступник аль-Бакра, який став і прем'єр-міністром і президентом Іраку, Хусейн відповідав за внутрішню безпеку в країні, контролюючи партійні і державні спецслужби.

Поряд із створенням сильного апарату безпеки для запобігання переворотам Хусейн займався питаннями розширенням бази підтримки серед різних верств іракського суспільства — в 1970 році його зусиллями було досягнуто угоди про автономію Курдистану і започатковано багато державних програм соціального забезпечення і розвитку. У центрі цієї стратегії була торгівля нафтою, яка завдяки енергетичній кризі 1973 року забезпечила стрімке зростання доходів Іраку і під керівництвом Хусейна були успішно реалізовані програми ліквідації неписьменності, обов'язкової безкоштовної освіти, електрифікації міст і будівництва доріг.

До 1976 року Хусейн усунув від влади в армії, партійних та державних структурах всіх авторитетних однопартійців, ліквідував в БААС фракції та групи, сформувавши в країні однопартійну систему, на ключових посадах якої розмістив вірних особисто йому людей, переважно пов'язаних родинними зв'язками, що дало можливість Хусейну до 1978 року отримати реальну повноту влади в країні.
Саддам Хуссейн, 1980 рік
Саддам Хуссейн, 1980 рік

Тому, коли в 1979 році аль-Бакр розпочав реалізацію давньої мрії баасистів про створення Об'єднаної Арабської Республіки, в якій його заступником мав стати президент Сирії Хафез аль-Асад, Саддам Хусейн відчув непевність свого майбутнього у новій державі і 16 липня 1979 року змусив аль-Бакра подати у відставку, нібито через хворобу, і того ж дня був проголошений прем'єр-міністром і президентом Іраку. Одночасно він став генеральним секретарем регіонального керівництва правлячої партії БААС, в якій практично зразу провів масову чистку, репресувавши майже усіх міністрів та функціонерів, які навіть потенційно могли становити для нього загрозу.

Заявивши про особливу місію Іраку серед арабських країн, Хуссейн почав проводити агресивну політику щодо своїх сусідів за контроль за нафтовими полями в регіоні, яка привела до безуспішних воєн з Іраном та Кувейтом. У 2003 році мотивуючи тим, що Ірак займається розробкою зброї масового ураження і підтримує зв'язок з Аль-Каїдою, проти нього розпочали бойові дії США та їх союзники по НАТО. За три тижні іракська армія була розбита, Багдад — окупований, а Саддам Хуссейн заарештований, відданий під суд і страчений 30 грудня 2006 року.

Друк 9
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 28 червня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 16 липня

II Універсал Центральної Ради

1917
#ЦейДень

Все про 16 липня

Події, факти, персоналії

Перехід УГА і уряду ЗУНР за Збруч

1919

Початок ядерної епохи

1945

Перший політ людини на Місяць

1969

Декларація про державний суверенітет України

1990