Салемські відьми
10 червня 1692 року рішенням суду міста Салем була повішена Бріджет Бішоп, визнана судом винною у чаклунстві. Всього під час «полювання на відьом» в колонії Массачусетс було страчено 19 чоловік, і близько 200 було ув'язнено.
30814
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Місто Салем було засноване в 1629 року англійськими пуританами. Зима 1691-92 років виявилася для ого жителів дуже важкою — неврожай, хвороби, напади індіанців. Як люди набожні, пуритани пояснювали втрату врожаю, домашньої худоби, смерть дітей, землетрус і погану погоду гнівом Бога. Патріархальний уклад життя пуритан передбачав повне підпорядкування жінок чоловікам, які вважали їх особливо піддатливими впливу диявола. Тому, коли в січні 1692 року у дочки і племінниці пастора були виявлені симптоми невідомої хвороби і місцевий лікар, випускник Гарвардського коледжу, пояснив їх впливом відьом це було сприйняте жителями Салема як цілком резонним.

1 березня за підозрою у чаклунстві були заарештовані три жінки — служниця-рабиня пастора, жебрачка і сусідка пастора, з якою він мав майновий спір. У березні було заарештовано ще чотирьох жінок, а в квітні — ще кілька людей, в тому числі і чоловіки жінок, звинувачених у чаклунстві, а також колишній пастор місцевої церкви. У травні губернатор Вільям Фіпс призначив склад суду, в якому головувала людина без юридичної освіти. Головним доказом проти звинувачених служили твердження потерпілих про те, що їм являвся дух звинуваченої людини, а основною дилемою для суду стала суперечка чи дає людина дозвіл дияволу використовувати її образ.

2 червня суд визнав винною Бріджет Бішоп, яку було повішено 10 червня. Протягом липня — вересня 1692 року було повішено ще 18 чоловік, 80-річний фермер Жиль Корі, був розчавлений камінням під час тортур, і ще двоє померли у в'язниці. Серед обвинувачених були не тільки жителі Салема, а й сусіднього містечка Топсфелд, а також Бостона. Всього під час «полювання на відьом» було заарештовано від 175 до 200 чоловік.

Процеси переслідування людей, звинувачених у чаклунстві, вдалось припинити за активного втручання глави Гарвардського коледжу Інкріса Матера, який заявив, що суд не повинен розглядати як докази «бачення» жертв — йому належить відомий вислів «нехай краще десять відьом уникнуть покарання, ніж один невинний буде покараний». Завдяки його ініціативі губернатор Массачусетсу розпорядився не використовувати «бачення» як докази, припинити арешти і відпустити 28 з 33 обвинувачених, арештованих на підставі «бачень». Решту обвинувачених були помилувані губернатором у травні 1693 року.

У 1697 році судді Салемського процесу визнали свою помилку, в 1702 році рішення суду було визнано незаконним, а в 1957 році Співдружність Массачусетса остаточно постановила скасувати вироки всім засудженим під час цих процесів.

У 1992 році в Салемі було встановлено пам'ятник жертвам полювання на відьом.

Друк 1
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 10 червня

Загибель Фрідріха Барбаросси

1190
#ЦейДень

Все про 10 червня

Події, факти, персоналії

Селянське повстання Жакерія

1358

Перше використання сигналу SOS

1909