Смерть
пророка Мухаммеда
8 червня 632 року в Медині на руках своє третьої і коханої дружини Айшах помер Мухаммед, пророк мусульман, засновник однієї з найпоширеніших сьогодні релігій світу.
23819
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Мухаммед (арабською — "той, котрого вихваляють"), одна із найвпливовіших релігійних і політичних постатей історії, народився в Мецці близько 570 року в знатному мекканському роді Курейшитів. Його батько помер ще до народження сина і Мухаммед виховувався в сім'ї діда, глави могутнього клану Хашим. Коли Мухаммеду було шість років, померла його мати, а через два роки — дід, і життям Мухаммеда опікувався його дядько Абу Таліб, новий глава клану. У 25 років Мухаммед одружився з багатою вдовою, на 15 років старшою за нього і наступні п'ятнадцять років вів життя звичайного торгівця; у нього народилось шестеро дітей — два сини (померли в ранньому віці) і чотири дочки.

До сорока років Мухаммед був непримітним торговцем, але в 610 році, перебуваючи в печері поблизу Мекки, йому прийшло видіння, в котрому Бог через ангела Гавриїла наказав стати арабським провісником "справжньої релігії". Мухаммед оголосив себе останнім проповідником іудейсько-християнських традицій і, адаптувавши їх теологічні положення, сформулював нову доктрину. Вчення Мухаммеда знайшло найбільше прихильників у Медині, де в 622 році він отримав не тільки релігійну, але й політичну підтримку і в 629 році став повноправним правителем міста.

У 632 році, в кінці десятого року після втечі з Мекки, він здійснив паломництво на батьківщину, яке стало першим і останнім в його житті, але лягло в основу ісламської традиції, відомої як хадж, вже півтора тисячоліття повторюваної аналогічно тому як це робив Пророк. Повернувшись в Медину, Мухаммед захворів і після кількох днів лихоманки помер 8 червня 632 року помер у віці 62-х або 63-х років в будинку своєї дружини Айшах (Айши), на обійсті якого й був похований. За правління халіфа аль-Валіда I з династії Омейядів (початок XVIII століття) мечеть, в якій молився Мухаммед була розширена так, щоб вмістити і його могилу, біля якої до того чсу вже були поховання двох перших праведних халіфів Абу Бакра і Умара.

Завдяки поширенню свого вчення серед десятків кочових арабських племен, на момент своєї смерті Мухаммед фактично контролював всю Південну Аравію, а вже через 100 років арабсько-ісламська імперія стала однією з найбільших із коли-небудь існуючих в світі і простягалася від Індії до Франції.

Сьогодні іслам — друга за поширеністю релігія світу, яка розділилися на три основні гілки: суніти складають близько 90% мусульман, шиїти — близько 10%, послідовники ібадизму — менше 1%; крім основних течій існує ще кілька підгруп, які виокремилися завдяки харизматичним та впливовим богословам, що сформували власні школи вчення Мухаммеда в рамках основної теологічної гілки.

Друк 2
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 8 червня

Епоха вікінгів

793
#ЦейДень

Все про 8 червня

Події, факти, персоналії

Едвард Сповідник — король Англії

1042

Гертруда Едерле перепливла Ла-Манш

1926

«Жах війни» або «Напалм у В'єтнамі»

1972

Євро 2012

2012