цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Відкриття морського шляху до Індії
20 травня 1498 року в ході експедиції, яка почалась в липні 1497 року, кораблі португальського мореплавця Васко да Гама зупинились на рейді міста Калікут на західному узбережжі Індостану, відкривши для європейців морський шлях з Європи до Індії через Атлантичний та Індійський океани.
На обкладинці: Портрет Васко да Гама невідомого автора, бл. 1524 року
13559
Подорожі і відкриття
Володимир Лук'янюк
Після успішних подорожей в 1498 році Афонсу де Паіва, який досягнув Індії з Адену через Аравійське море, і Бартоломеу Діаша, котрий першим обігнув Африку з півдня, відкрив мис Доброї Надії і вийшов у Індійський океан, за дорученням португальського короля Мануеля I була споряджена експедиція на чолі з Васко да Гама, яка 8 липня 1497 року відпливла з Лісабона. Щоб оминути зустрічну течію біля берегів Гвінейської затоки і Південної Африки, да Гама відхилився вглиб Атлантичного океану і лише в кінці листопада з великим труднощами досягнув мису Доброї Надії, обігнувши який, кораблі зупинились в бухті Моссел-Бей для ремонту.
Понівечене штормами транспортне судно, яке супроводжувало експедицію перевозячи припаси, довелось спалити, а її екіпаж замінив померлих від цинги на двох каракках «Сан-Габріель» і «Сан-Рафаель» та каравелі «Берріу». 14 грудня 1497 року був залишений позаду останній падран Діаша, 25 грудня експедиція досягла сучасної провінції Наталь у ПАР і, продовжуючи рух вздовж узбережжя Африки, в кінці лютого 1498 року підійшла до міста Момбаса (нині - Кенія), біля узбережжя якого португальцями були пограбовані кілька арабських суден, щоб поповнити запаси провізії. В Малінді, де португальці вперше зустріли індійських купців, був найнятий досвідчений лоцман, з допомогою якого за 23 дні три кораблі Васко да Гами подолали Індійський океан і надвечір 20 травня 1498 року зупинились на рейд міста Калікута (нині - Кожикоде) на західному узбережжі Індостану.
Наступного дня португальцям була влаштована гостиннна зустріч, проте подарунки да Гама - чотири плащі червоного сукна, шість капелюхів, чотири гілки коралів, сім мідних посудин, мішок цукру, дві бочки масла і бочка меду - не справили враження на правителя Калікути, який не сприйняв мореплавця за справжнього королівського посланця. Отримавши дозвіл на відкриття факторії, португальці не змогли зацікавити своїми товарами місцевих купців і через необхідність сплачувати мито золотом 29 серпня відплили до Гоа, звідки довелось рятуватись втечею від піратів. Через відсутність лоцмана і незнання місцевих вітрів та течій звортній шлях до Африки зайняв більше чотирьох місяців. Лише 7 січня 1499 року португальці досягли Малінді, де спалили «Сан-Рафаель» через смерть від цинги майже половини членів екіпажів.
Падран, зведений Васко да Гама у Малінді (нині - Кенія) на зворотньому шляху
Падран, зведений Васко да Гама у Малінді (нині - Кенія) на зворотньому шляху
Оминувши Занзібар, 20 січня 1500 року експедиція досягнула мису Доброї Надії, 16 квітня - островів Зеленого мису на Західному узбережжі Африки. Через хворобу брата Паулу, що був капітаном на «Сан-Рафаелі», да Гама відіслав вперед спочатку каравелу «Берріу», яка 10 липня принесла в Лісабон звістку звістку про успіх експедиції, а пізніше і «Сан-Габріель», котрий прибув на батьківщину в кінці липня. Поховавши брата на Азорських островах, сам Васко да Гама прибув до Португалії лише в кінці серпня і був зустрінутий як переможець, незважаючи на відсутність торгового договору з Калікутою, втрату двох кораблів і загибель двох третин екіпажу, - вартість привезених спецій у 60 разів перевищила всі витрати на експедицію, а знайдений ним морський шлях в Індію відкривав для Португалії великі торговельні перспективи.
Мануель I наділив Васко да Гама дворянським титулом, передав йому у спадковий феод місто Сінеш, призначив пожиттєву пенсію і в 1502 році присвоїв звання «Адмірал морів Аравії, Персії, Індії та всього Сходу». Цього ж року да Гама відправився у свою другу експедицію до Індії на чолі флоту з п'ятнадцяти кораблів і вісьмох сотень екіпажу, піддав Калікуту потужному артилерійському обстрілу, проте не зумів захопити місто. Це вдалось зробити Франсішку Алмейді, який у 1505 році і став першим віце-королем Португальської Індії.
Востаннє Васко да Гама відправився в Індію, коли на престол зійшов Жуан III Благочестивий, - в кінці 1524 року в статусі віце-короля і з надзвичайними повноваженнями він разом із синами прибув до міста Кочі, щоб здолати корупцію і протистояти іспанській загрозі, проте невдовзі захворів на малярію і помер.
all_inclusive
7 травня 2015, востаннє оновлено 20 червня 2017 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.
Сподобалась стаття?
Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Наполеона Бонапарта
Правила життя
Правила життя Наполеона Бонапарта
Подорожі і відкриття
Азія
Середньовіччя

Головні події 20 травня

#ЦейДень
Все про 20 травня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left19 травня
21 травняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх