Десант в бухті Свиней
17 квітня 1961 року близько півтори тисячі кубинських емігрантів, противників режиму Фіделя Кастро, котрі пройшли вишкіл у військових таборах ЦРУ, здійснили невдалу спробу висадитись на Кубі в бухті Свиней (район Плайя-Хірон). Через три дні десант було розгромлено, а 1113 захоплених в полон згодом обміняно на продовольство та медикаменти на суму 53 мільйона доларів. На обкладинці: Бухта Свиней
23733
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Після приходу Фіделя Кастро до влади у січні 1959 року в результаті повалення режиму президента-диктатора Батісти, США були стурбовані політичною ситуацією на Кубі. Вони вважали, що їх інтереси через прорадянську орієнтацію Кастро поставлені під загрозу. Стурбованість США особливо посилилась коли Кастро оголосив про плани націоналізації промисловості і почав активно критикувати зовнішню політику США щодо Куби і у світі вцілому.

У березні 1960 року президент США Дуайт Ейзенхауер віддав наказ ЦРУ організувати збройні загони з числа кубинських емігрантів і підготувати їх для атаки проти Куби. Джон Кеннеді, котрий став президентом в 1961 році, також підтримав цю програму дій — ЦРУ розраховувало, що десант викличе повстання антикастрівськи настроєних шарів населення і їх підтримає принаймні частина кубинської армії. І 17 квітня 1961 року більше 1200 кубинців, озброєних американською технікою, десантувалось з американського літака в районі Плая-Хірон на узбережжі бухти Свиней.

Однак ЦРУ неправильно оцінило ситуацію — кубинська армія і міліція дали рішучу відсіч десантникам, авіація потопила кораблі супроводу і запобігла будь-якій підтримці нападаючих з повітря, а повстання так і не почалось. За 72 дві години боїв більше 100 десантників було вбито, а 1113 — взято в полон і оголошено політичними заручниками. Після тривалих переговорів за їх звільнення США направили на Кубу продовольства і медикаментів на суму 53 мільйони доларів.

Військова акція в Плая-Хірон завдала удару по зовнішньо політичним позиціям США. Кастро використав напад "імперіалістів-янкі" для зміцнення своєї влади на Кубі і звернувся до СРСР по допомогу. Глава Радянського Союзу Микита Хрущов направив 18 квітня протест президенту Кеннеді, звинувативши його в сприянні агресорам. Від цього вторгнення відмежувались і західні союзники США. Допомога СРСР виразилась, зокрема, в будівництві і розміщенні на Кубі ядерних ракет, що привело до Карибської кризи 1962 року, коли світ став перед загрозою початку нової глобальної війни.

Онлайн-тест ЗНО з історії України
Онлайн-тест ЗНО з історії України
Друк 1
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 17 квітня

Віце-королівство Нова Іспанія

1535
#ЦейДень

Все про 17 квітня

Події, факти, персоналії

Остання експедиція Генрі Гудзона

1610

Смерть Бенджаміна Франкліна

1790

Диктатура Червоних кхмерів

1975