цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Падіння першої Мексиканської імперії
Під тиском повстанців на чолі з генералом Санта-Анна 19 березня 1823 року імператор Мексики Аґустин I Ітурбіде зрікся престолу і залишив країну. Мексиканська імперія, сьома за площею держава світу, проіснувала лише два роки, і в 1824 році новопроголошену Федеративну республіку Мексика очолив обраний президент Міґель Гуадалупе Вікторія.
11414
Політика
Володимир Лук'янюк
Ідея підкорення Мексики належала іспанському конкістадору Дієго Веласкесу де Куельяр, який у 1518 році організував експедицію Ернана Кортеса. Він за два роки підкорив імперію ацтеків у долині Мехіко і швидко встановив контроль над захід і південь від Теночтитлана. У 1522 р. іспанський імператор Карл V затвердив Кортеса генерал-капітаном і губернатором завойованих земель, подарував йому титул маркіза дель Вальє де Оахака і відписав у його особисте володіння землі площею 64 750 км2 з 100 000 індіанців, які проживали на них.
Мексиканська імперія, 1823 р.
Мексиканська імперія, 1823 р.
Падіння імперії ацтеків знаменувало нову епоху в історії Мексики - період 300-річного іспанського панування, відомий як Нова Іспанія. До її складу входили сучасні території Мексики, південно-західні штаті США, територія всієї Центральної Америки (до сучасної Панами), а також Куба, Флорида, Філіппіни і ряд островів у Тихому океані та Карибському морі. У 1535 р. Мексика увійшла до складу новоствореного віце-королівства Нова Іспанія. Першим віце-королем, особистим представником іспанського монарха у Новій Іспанії став Антоніо де Мендоса.
Захоплення Іспанії Наполеоном у 1807 році сприяло поширенню думок про незалежність серед мексиканців. 16 вересня 1810 році католицький священник Мігель Ідальго-і-Костія проголосив у маленькому місті Долорес незалежність Мексики, що призвело до одинадцятирічної війни за незалежність. 27 вересня 1821 року була проголошена Декларація незалежності Мексики від Іспанії. Новий парламент країни бажав встановити тісні зв'язки з колишньою метрополією, припускаючи, що іспанський король Фердинанд VII стане імператором Мексики, але обидві держави будуть незалежними одна від одної. Але Фердинанд незалежності колонії не визнав, і у травні 1822 року Конгрес Мексики проголосив генерала Аґустин де Ітурбіде імператором під іменем Авґустин I. Це був тимчасовий захід, допоки котрийсь з європейських монархів не погодиться правити Мексикою.
Коронація Авґустина I відбулась 21 липня 1822 року у Мехіко. Антимонархічні фракції Конгресу різко критикували діяльність імператора, і 31 жовтня він розпустив парламент. Це привело до повстання військового гарнізону у Веракрусі під керівництвом генерала Антоніо Санта-Анни, якого згодом підтримали війська генерала Гуадалупе Вікторії. 1 грудня Санта-Анна проголосив Мексику республікою. За два місяці проти імператора виступили практично всі штати Мексики за виключенням самого Мехіко, що змусило Авґустина I 19 березня 1823 року зректися престолу і залишити країну.
1 липня 1823 року було проголошено створення республіки Сполучених провінцій Центральної Америки. Іспанія визнала незалежність Мексики в 1836 році.
В 1824 році Ітурбіде повернувся до Мексики в надії повернути владу. Мексиканський конгрес оголосив його поза законом і заочно засудив до страти. Невдовзі він був арештований і розстріляний 19 липня 1824 року.
all_inclusive
4 квітня 2016 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.
Сподобалась стаття?
Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Адольфа Гітлера
Правила життя
Правила життя Адольфа Гітлера
Політика
Америка
Латинська Америка
Нова історія

Головні події 19 березня

#ЦейДень
Все про 19 березня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left18 березня
20 березняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх