Перший професійний титул Кассіуса Клея
25 лютого 1964 року в Маямі-Біч (штат Флорида), у сьомому раунді бою за титул чемпіона світу в надтяжкій ваговій категорії, 22-річний американець Кассіус Клей технічним нокаутом отримав перемогу над своїм співвітчизником Сонні Лістоном. За цю перемогу Кассіус Клей отримав 1 мільйон доларів — найвищий гонорар, коли-небудь виплачений претенденту на чемпіонське звання в боксі. На обкладинці: Кассіус Клей, 1964 рік © Getty Images
16866
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Кассіус Марселус Клей-молодший народився в Луїсвіллі (штат Кентуккі) в 1942 році. З 12 років він почав займатись боксом і до 18-и встановив своєрідний рекорд, провівши 108 любительських боїв і перемігши в 100 з них. В 1960 році в Римі Клей завоював золоту олімпійську медаль у напівважкій вазі і після переходу в професіонали здобув 19 перемог, що дало йому можливість вийти на бій з Сонні Лістоном, котрий в 1962 році переміг Флойда Паттерсона і став новим чемпіоном світу у надважкій категорії.

За свою скандальну звичку перед боєм оголошувати в якому раунді він відправить суперника в нокаут, Кассіус Клей отримав прізвисько "довгий язик", і 25 лютого 1964 року в Конвеншн-Холлі в Майямі-Біч зібралось 8300 глядачів, більшість з яких хотіли бачити як Клей нарешті собі його прикусить. Букмекерські ставки приймались у співвідношенні 8-1 на користь Лістона, однак травма плеча, отримана в першому ж раунді, не дозволила йому повноцінно проводити бій, і після шостого раунду він відмовився його продовжувати — за відсутності якої б то небудь очкової чи тактичної переваги Кассіус Клей був оголошений новим чемпіоном світу.

Відзначити перемогу Клей пішов на приватну вечірку, організовану з цієї нагоди в майямському готелі його другом Малкольмом Іксом, активістом Афро-американської мусульманської групи, відомої також як Нація Ісламу. Через два дні, на здивування всім, Кассіус Клей оголосив про свій вступ до цієї організації, що сповідувала принцип расової сегрегації і зверхності чорних; цього ж року Клей, нащадок раба-втікача з Півдня, оголосив про відмову від прізвища, даного його пращурам рабовласником, і взяття нового, мусульманського, імені — Мухамед Алі.

Мухамед Алі став, без сумніву, одною з найвизначніших фігур у спорті 20-го століття, головно, завдяки своїм соціально та політично направленим діям і успіхам в боксі. Він 9 разів відстоював свій титул, допоки не був позбавлений його в 1967 році за відмову служити в армії на підставі того, що є мусульманським священником. За свій вчинок він був засуджений до 5 років тюрми, однак не відбув покарання завдяки підтримці громадської думки і активістам антивоєнних рухів, для яких Мухаммед Алі став символом протесту проти участі США у В'єтнамській війні.

В 1970 році Мухаммеду Алі було дозволено повернутись на ринг, в 1974 році він повернув собі звання чемпіона в бою з Джорджем Форменом в Заїрі, відстояв його наступного року в бою з Джо Фрезером на Філіппінах. У 1978 році Мухамед Алі програв Леону Спінксу, однак, цього ж року виграв у бою-реванші і став першим боксером, що у надважкій категорії тричі вигравав чемпіонське звання. У 1979 році Мухаммеду Алі пішов зі спорту, здійснивши на початку 1980-х років дві невдалі спроби повернутись на ринг.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 1
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 25 лютого

Друга Французька Республіка

1848
#ЦейДень

Все про 25 лютого

Події, факти, персоналії

Введення в Україні Григоріанського календаря

1918

Переворот в Чехословаччині

1948

Виступ Хрущова на XX з'їзді КПРС

1956