сьогодні
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Бомбардування Дрездена
15 лютого 1945 року завершився найінтенсивніший дводенний наліт англо-американської авіації на Дрезден, який зруйнував до тла майже все місто і привів до загибелі не менше 25 тисяч чоловік.
На обкладинці: Зруйнований Дрезден з даху міської ратуші. Лютий, 1945 року
7970
Друга Світова війна
Володимир Лук'янюк
Німецький контрнаступ в Арденнах було зупинено завдяки наступу Червоної Армії, який почався 12 січня широким фронтом у Польщі та Пруссії. Це змусило німців терміново перекидати війська із Західного фронту на Східний, і 4 лютого, в перший день роботи Кримської конференції, радянська делегація підняла питання про блокування такої можливості.
У відповідь, 8 лютого Верховне командування Союзних експедиційних сил підготувало перелік міст Східної Німеччини, які будуть піддані бомбардуванню, щоб полегшити наступ Червоної армії, до якого увійшов і Дрезден, попри те, що не мав військових підприємств і розвинутої транспортної інфраструктури. Операція розпочалась надвечір 13 лютого 1945 року з нальоту британських важких бомбардувальників, які двома хвилями скинули на місто 1478 тонн фугасних і 1182 тонни запалювальних бомб.
За практикою того часу, першими скидались фугасні бомби, які руйнували дахи і перекриття будівель, після них - запалювальні і потім знову фугасні - для утруднення надання допомоги постраждалим і унеможливлення гасіння пожеж.
У ніч з 14 на 15 лютого атаку на місто здійснила американська авіація, яка скинула ще 771 тонну бомб, в основному на мости, залізниці та автошляхи, відрізавши можливість півмільйону жителів і ще понад 200 тисячам біженців врятуватись втечею з охопленого вогнем Дрездена. Менш інтенсивні але регулярні авіанальоти на місто тривали до 2 березня, а сили протиповітряної оборони Дрездена виявились не готовими до таких атак і за весь час збили лише 20 літаків ворога.
Наліт на Дрезден виявився одним із найрувнівніших за Другу Світову війну - було знищено половину житлових будівель міста, чверть промислових, а у вогні багатоденних пожеж загинуло не менше 25 тисяч чоловік, більшість з яких стали жертвами багатоденних пожеж.
До кінця війни за площею повних руйнувань Дрезден виявився в 4 рази більш постраждалим, ніж Нагасакі, на яке в серпні 1945-го було скинуто атомну бомбу - по війні відновити вдалось лише кілька будинків, церков, Державну оперу та історичний комплекс Цвінгер, а решту міста довелось 40 років відбудовувати з нуля, взявши за основу довоєнне планування.
26 січня 2016 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Квентіна Тарантіно
Правила життя
Правила життя Квентіна Тарантіно
Друга Світова війна
Європа
Новітня історія

Головні події 15 лютого

#ЦейДень
Все про 15 лютого
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left14 лютого
16 лютогоkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх