search
close
search
Шуканий термін: дії
Результатів: 539
Точних результатів не знайдено.

Дивіться також:

Аам: несистемна міра об'єму рідини; в Голландії — 155 літрів, в Бельгії — 142 літра.

Абд: 1. Слуга, раб. 2. Частина власних імен (Абдалла — раб Аллаха). 3. Мандрівний дервіш у Середній Азії та Індії.

Аболіція: юр. 1. Скасування закону, рішення, посади. 2. Припинення кримінальної справи на стадії, і коли винність обвинувачуваного юридично ще не доведена. Право А. належить до компетенції глави держави. 3. Відновлення честі — офіційне спростування наклепу.

Абрупція: раптове припинення мелодії як засіб музичного виразу.

Абуґіда: різновид складової писемності, в якій склади з однаковою приголосною, але з різними голосними позначаються видозміненими формами одного базового знака (наприклад, ефіопське письмо) та/або додатковими знаками (алфавіти Індії). Близько половини писемностей світу є А.

Автоблокування: 1. Система автоматичної зміни режиму дії або зупинки об'єкта, яка запобігає помилкам в управлінні ним. 2. Автоматична система регулювання руху поїздів.

Автожир: літальний апарат, важчий за повітря. Підйомну силу А. створює гвинт (ротор), який обертається навколо вертикальної осі від дії зустрічного повітряного потоку. Поступального руху А. надає двигун із звичайним для літака гвинтом. А. був витіснений вертольотом.

Автоматичний: 1. Виконуваний пристроєм без втручання людини. 2. перен. самочинний, машинальний, мимовільний; автоматичні рухи — відрухи, мимовільні рухи, рефлекси, що постають без участі зовнішніх причин; автоматичні діїдії людини, що постають несвідомо, силою звички.

Автономія: 1. філософ. Підчинення своєму власному законові; самовизначення. В етиці — здатність особи на власні відповідальні дії, незалежні від зовнішніх факторів і власних страхів. 2. Самоврядування певної частини держави, що здійснюється у межах, передбачених загальнодержавними законами або конституцією. 3. Право установи, підприємства, організації самостійно вирішувати певні питання.

Автопневматоліз: утворення під час кристалізації магматичної породи нових мінералів, що формуються внаслідок дії летких частин магми на мінерали цієї породи, які виділилися раніше.

Агрегатні стани: фізичні стани речовини, що зумовлюються відмінністю в особливостях теплового руху і взаємодії її частинок (молекул, атомів, іонів). Такими станами є твердий (кристалічний), рідинний і газоподібний; часто четвертим А. с. вважають плазму.

Адамсит: дигідрофенарсазинхлорид, органічна кристалічна сполука миш'яку, жовтого кольору. Належить до стійких отруйних речовин подразнювальної дії. Від прізвища американського хіміка Р. Адамса.

Аеролоція: докладний опис району дії авіації або авіалінії, який містить відомості про клімат, ландшафт, орієнтири, аеродроми.

Аерономія: розділ фізики атмосфери, вивчає атмосферні процеси в плані атомних і молекулярних взаємодій та взаємодії сонячного випромінювання з атомами та молекулами повітря. Досліджує в основному верхні шари атмосфери.

Айлант: рід деревних рослин родини симарубових. Поширені переважно в Китаї, Індії, Австралії. Відзначаються міцною деревиною. Листям годують гусінь шовкопряда. Культивують як декоративне дерево.

Айршир: молочна порода великої рогатої худоби, а також корова такої породи. Виведена в Шотландії у графстві Айршир.

Акомодація: 1. Пристосування вимови суміжних приголосних і голосних звуків, внаслідок чого властивості одного звука частково поширюються на інший. 2. А. ока — здатність ока виразно бачити предмети на різній відстані. 3.А. фізіологічна — пристосування до дії повільно наростаючого по силі подразника. 4. А. гістологічна — зміна форми та співвідношення тканинних елементів (клітин) у процесі пристосування до нових умов існування.

Акомпанемент: 1. Супровід основної партії (солістів) або головної мелодії (соло) вокального чи інструментального твору. Виконується оркестром, ансамблем або на окремому інструменті. 2. перен. дії, що супроводять якусь подію, створюють обстановку для того, що відбувається.

Акх'яна: оповідні жанри найдавніших пам'яток літератури стародавніх народів Індії.

Акціонізм: 1. Одна з форм сучасного мистецтва, в якій автор є і суб'єктом і об'єктом твору, невід'ємною частиною якого є також сам процес творення. 2. Форма суспільно-політичної дії, метою котрої є привернення уваги.

123..27keyboard_arrow_right
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24