search
close
search
Шуканий термін: Us
Результатів: 20
Точних результатів не знайдено.

Дивіться також:

Абака: манільське прядиво; вид рослинного волокна, що отримується з листя абаки; (Musa textilis), виду банану. З А. виготовляють корабельні снасті, канати, мотузки, снопов'язальний шпагат (манільський шпагат).

Австралопітек: група викопних вищих приматів, близьких до предкової форми людини. Кістки А. вперше були виявлені в пустелі Калахарі (Південна Африка ) в 1924 р. А. прийнято вважати предком всіх двоногоходячих мавп, з об'ємом мозку до 880 см3. Рід А. (Australopithecus) вважається пращуром щонайменше двох груп гомінідів: парантропів і людей.

Аеробус: багатомісний пасажирський літак з вантажним салоном, де пасажири самі розміщують і після забирають свій багаж. Від назви французької авіаційної компанії «Airbus».

Акваланг: автономний апарат для забезпечення дихання людини під водою — балон зі стиснутим повітрям або газовою сумішшю, з якого виходить шланг з кінцевиком, який вставляється в рот. Інша назва — SCUBA (Self-contained underwater breathing apparatus — самодостатній апарат для підводного дихання).

Акула: надряд хрящових риб. Найдавніші представники існували вже близько 420 — 450 млн років тому. До теперішнього часу відомо більше 450 видів А.: від глибоководної дрібної Etmopterus perryi, завдовжки 17 сантиметрів, до китової А. (Rhincodon typus) — найбільшої риби (її довжина досягає понад 20 метрів). Представники надряду широко поширені у всіх морях і океанах, від поверхні до глибини більше 2000 метрів. В основному мешкають в морській воді, але деякі види здатні жити також і в прісній. Більшість А. відносяться до так званих справжніх хижаків, але окремі види, зокрема китова, гігантська і великорота А., — фільтратори, вони харчуються планктоном, кальмарами і дрібними рибами.

Архантропи: заст. найдавніші викопні люди (пітекантроп, синантроп, атлантроп, олдувайська людина, гейдельберзька людина та інші). Сучасна назва — Homo erectus — людина прямоходяча. Кісткові залишки А. знайдені в Азії, Африці, Європі. Час їх існування — 2,8 млн. — 350 тис. років тому. Ранні А. виготовляли грубі кам'яні знаряддя, основні заняття — полювання і збиральництво; форма суспільної організації — первісне людське стадо. Мовне спілкування знаходилося на початковій стадії розвитку. А. являють собою початковий етап процесу антропогенезу, що призвів до виникнення палеоантропів (неандертальців).

Барс: вид хижих ссавців родини котячих, що проживає в горах Центральної Азії, північної Індії і Пакистану та східного Тибету. Те ж саме, що й леопард чи пардус (Panthera pardus).

Гепард: ловчий барс; рід хижаків (Acinonyx jubatus) родини котячих, найшвидша наземна тварина — у гонитві за жертвою розвиває швидкість до 110-115 км/год, розганяється до 75 км/год за 2 секунди. У Г. невелика голова, високо розташовані очі і маленькі закруглені вуха. Забарвлення пісочно-жовте, з розкиданими по всьому тілу дрібними чорними плямами, з боків морди — тонкі чорні смуги. Маса дорослого гепарда — від 40 до 65 кг, довжина тіла — від 115 до 140 см, досить масивний хвіст має довжину до 80 см. Поширений в Африці та Південно-Західній Азії; добре приручається і використовується для ловів, полювання. Інша назва — чіта.

Леопард: вид (Panthera pardus) хижих ссавців сімейства котячих, один з чотирьох представників роду пантера (Panthera), що відноситься до підродини великих кішок. За розміром значно менша лева чи тигра. Довжина тіла без хвоста — 90-190 см, довжина хвоста 60-110 см. Маса самок — 32-65 кг, самців — 60-75 кг. Висота самців в холці — 50-78 см. Дорослий леопард, як і більшість інших котячих, має 30 зубів. Тривалість життя близько 10-12 років. Шерсть у Л. коротка, густа. Загальний тон забарвлення варіює від блідосірого до бурого. У Південно-Східній Азії зустрічаються леопарди-меланісти, яких називають чорними пантерами. Інші назви — барс, пардус.

Махорка: вид однорічних трав'янистих рослин Nicotiana rustica роду тютюн родини пасльонових з великим вмістом нікотину, невибагливий до кліматичних умов, завдяки чому використовується для виготовлення дешевого курильного та нюхального тютюну, а також в ентеогенних практиках.

Наутилус: рід головоногих молюсків (Nautilus). Єдині серед сучасних головоногих молюсків, що мають зовнішню спіральнозакручену раковину — вона розділена на 35—38 камер, послідовно з'єднаних довгим сифоном; сам молюск живе у першій камері. Поширені у водах між Південно-Східною Азією і Австралією. Інша назва — кораблик.

Пантера: рід крупних тварин в сімействі котячих, складається з чотирьох загальновідомих видів: тигр (лат. Panthera tigris), лев (лат. Panthera leo ), леопард (лат. Panthera pardus) і ягуар (лат. Panthera onca). Завдяки особливій будові під'язикового апарату, гортань разом з її голосовими зв'язками відрізняються великою рухливістю, яка забезпечує можливість видавати гучний грубий рев. Муркотіти не здатні. Всі представники роду — активні хижаки, що полюють переважно на великих ссавців, головним чином — копитних. За виключенням левів, які тримаються і полюють прайдами, є поодинокими тваринами. Ареал проживання роду включає Африку, крайній південний схід Європи, Азію крім північної частини, Південну і Центральну Америку і самий південь Північної Америки.

Пардус: вид хижих ссавців (Panthera pardus) сімейства котячих, один з чотирьох представників роду пантера (Panthera), що відноситься до підродини великих кішок. Інші назви — барс, леопард, пантера.

Понтифіки: 1. Члени найвищої жрецької колегії у Стародавньому Римі. Займалися загальнодержавними релігійними обрядами, тлумаченням сакрального права, складанням релігійного календаря, списка консулів і т. п.. Кількість П. мінялась від 3 до 15; головну роль серед П. відігравав великий П. (pontifex maximus). 2. Єпископи у католицькій церкві.

Примус: бесфітільний нагрівальний прилад, що працює на рідкому паливі. Від назви німецької компанії Primus AB.

Пумапард: штучний гібрид пуми і леопарда, отриманий в неволі. Незалежно від того, хто виступає в ролі батька, П. схильні до карликовості.

Силабус: список; напр., «Syllabus Errorum» — перелік засуджених римською церквою вчень і принципів, виданий 1864 році.

Фломастер: різновид ручки для малювання широкими соковитими лініями, що має стрижень з фетру або повсті, насичений тушшю або чорнилом. Торгова марка компанії Cushman and Denison Mfg. Co. (США).

Хітони: ряд (Polyplacophora) панцирних молюсків (Mollusca). Раковина розділена на 8 пластин. Поширені в літоралях практично всіх морів.

Чага: березовий гриб; стерильна форма фітопатогенного гриба інонота косого (трутовика косого), інонотусу скошеного — Inonotus obliquus. Розповсюджена у лісовій зоні (Полісся, Карпати). Паразитує на стовбурах берези, вільхи, зрідка — горобини, в’яза та бука. Ч. утворюється у вигляді твердих чорних розтрісканих на поверхні наростів на місці проникання базидіоспор гриба в ушкоджені ділянки кори живих дерев. Це округлі або видовжені утворення з горбкувато‑тріщинуватою поверхнею 30–40 см завдовжки і 10–15 см завширшки. Має медичну цінність.

Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24