search
close
search
Шуканий термін: (3)
Результатів: 2061
Точних результатів не знайдено.

Дивіться також:

Абажур: 1. Дашок, ковпак різної форми на лампі. 2. Вікно, прорізане навскіс. 3. заст. Щит на вікнах у в'язницях, що пропускає світло тільки згори. 4. В номографії — особливе креслення (т. зв. сітчаста номограма). 5. Ковпак, ковпачок.

Абак: 1. Лічильна дошка у давніх греків і римлян у вигляді рамки з поперечними стержнями з нанизаними на них кульками; застосовувалась пізніше і в Західній Європі (до 18 ст.); нагадує рахівницю. 2. Верхня плита капітелі колони, напівколони, пілястри. 3. В номографії — особливе креслення (т. зв. сітчаста номограма).

Абандон: 1. юр. Відмова від нерухомості у зв'язку з її неприбутковістю, непродуктивністю, заборгованістю за нього. 2. юр. Відмова спадкоємців від майна на користь кредиторів. 3. У страховому праві — відмова страхівника від залишків частково застрахованої речі на користь страхового товариства, за що останнє зобов'язане виплатити першому повну страхову премію.

Абат: 1. Настоятель, архімандрит, ігумен католицького монастиря (абатства). 2. Особа, яка має юридичне право на прибутки з абатства. 3. Священник католицької церкви у Франції. 4. Почесна назва (шанобливе звернення до) католицького ксьондза.

Аббе число: характеристика дисперсії оптичного скла. Обчислюють за співвідношенням (nD — 1)/(nF — nC), де nD, nF, nC — показники заломлення скла для спектральних ліній відповідно жовтої натрію (5893 х 10-10м), синьої водню (4861 х 10-10м) і червоної водню (6563 х 10-10м). За ім'ям німецького фізика Ернста Аббе.

Абд: 1. Слуга, раб. 2. Частина власних імен (Абдалла — раб Аллаха). 3. Мандрівний дервіш у Середній Азії та Індії.

Аберація: 1. фіз. Еферична А. — відхил від фокуса проміння, що виходить з однієї точки. 2. А. оптичних систем — недоліки зображень, що виникають при користуванні оптичними системами внаслідок дифракції світла на діафрагмах, оправах лінз тощо і внаслідок дисперсії світла в лінзах приладів. 3. астр. Позірне відхилення світил від їх дійсного розташування на небозводі викликане рухом Землі по орбіті (річна А.) або її обертанням навколо осі (добова А.). 4. Нечіткість або викривленість зображення що його дають оптичні прилади. 5. Сферична А. полягає в тому, що промені, які виходять з однієї точки після проходження лінз утворюють розпливчасте зображення. 6. Хроматична А. — вада зображення, яка походить від неоднакової заломлюваності світла різного кольору, через що зображення виходить нерізке й забарвлене. 7. біол. Відхилення від нормальної будови організму, яке виявляється часто лише в іншому забарвленні або розмірі. 8. Зміна структури хромосом. 9. перен. Помилка, відхилення від істини, збочення.

Абісаль: зона найбільших морських або океанічних глибин (понад 2000 м). Ділянки дна океану завглибшки понад 6000 м виділяють як ультра-абісальні (напр. Маріанський жолоб у Тихому ок., жолоб Пуерто-Ріко в Атлантичному ок.). Для А. характерні високий тиск, низька т-ра (від 0° до +2°), постійні солоність (34,7-34,9%0) та густина води, абс. темрява. Абісальні зони населені глибоководними тваринами.

Аблегат: 1. Папський посол, заступник легата. 2, Другорядний дипломатичний агент з правом дорадчого голосу. 3. Депутат.

Аболіціоністська література: література 30-60-х рр. 19 ст. у США, пов'язана із суспільно-політичним рухом за визволення негрів від рабства. Найвизначніший її твір — роман Г.Бічер-Стоу "Хатина дядька Тома" (1852).

Аболіція: юр. 1. Скасування закону, рішення, посади. 2. Припинення кримінальної справи на стадії, і коли винність обвинувачуваного юридично ще не доведена. Право А. належить до компетенції глави держави. 3. Відновлення честі — офіційне спростування наклепу.

Абориген: 1. Тубілець, давній автохтонний (корінний) мешканець даної країни (місцевості). 2. біол. Рослина або тварина, що виникли в процесі еволюції в даній місцевості і й досі тут існуючі. Те саме, що автохтон. 3. У грецькій міфології — давні жителі Середньої Італії, які згодом стали називатись латинянами.

Абревіатура: 1. Скорочення слова чи словосполучення, вживане в усному і писемному мовленні; складноскорочене слово, утворене різними способами, а також загальноприйняті скорочення слів, напр., ООН, США. 2. юр. Короткий виклад справи у нотаріальному записі. 3. Знаки скорочення нотного письма.

Абрикос: південне дерево роду слива підродини мигдалевих і його плід— округла соковито-м'ясиста кістянка (до 3 см у діаметрі), жовтого або червонувато-жовтого кольору з червонуватим рум'янцем та повстистим опушенням кисло-солодкий, часом, з гіркуватим присмаком; інші назви — жерделя, мореля, брусквина, вірменське яблуко. Сушені плоди А. відомі під назвами урюк, курага, шептала.

Абрис: 1. Обрис предмета, нанесений за допомогою ліній. 2. геод. Кресленик, виконаний від руки з позначенням на ньому даних промірів, потрібних для складання точного плану. 3. В поліграфії — контур малюнка і межі ділянок окремих кольорів та півтонів багатокольорового зображення, позначені на прозорому матеріалі (кальці, плюрі) для перенесення контура малюнка на літографський камінь.

Абсентеїзм: 1. Ухиляння від участі у виборах, зборах тощо як одна з форм пасивного протесту проти виборчої системи. 2. Систематична відсутність представників колегіальних органів на засіданнях. 3. А. землевласницький — форма землеволодіння, за якою земля, як умова виробництва, відокремлена від землевласника, котрий отримує грошовий прибуток у вигляді ренти. 4. Постійна відсутність людини там, де вона повинна бути.

Абсолютний: 1. Цілковитий, повний, безумовний, необмежений, безвідносний. 2. філос. А-на істина — істина, що дає всебічне, вичерпне знання дійсності. В широкому розумінні — межа, до якої прагне наукове пізнання, ніколи її не досягаючи. У вузькому — повне і точне знання окремих моментів дійсності, тобто елемент досягнутого знання. 3. А-на система одиниць — система одиниць фізичних величин, в основі якої лежить певна залежність одних величин від інших, напр., залежність електричних величин від довжини, маси, часу і величини електричного струму. 4. А. нуль — найнижча можлива температура (-273,15°С). 5. А-на температура — температура, відлічувана від А. нуля. 6. А-на швидкість — швидкість руху тіла відносно іншого тіла, яке умовно вважають за нерухоме. 7. А-на величина (модуль) числа — віддаль від точки, що зображає число на площині, до початку координат. 7. А-на висота — висота точки земної поверхні над рівнем моря. 8. А-на геометрія — частина геометрії, яка не спирається на аксіому паралельності.

Абстиненція: 1. Цілковите утримання від вживання спиртних напоїв. 2. Статеве утримання. 3. Особливий психічний і фізичний став, що виникає у алкоголіків і наркоманів після припинення вживання алкоголю чи наркотиків.

Абстракція: 1. Мислене відкидання частини властивостей, зв'язків об'єкта пізнання з метою його спрощення, виділення тих сторін, зв'язків, що зацікавили людину. 2. Продукт пізнання порівняно з конкретною дійсністю. 3. Метод наукового дослідження, що полягає в мисленому виділенні суттєвих, найістотніших рис, відношень, сторін предмета.

Аванкамера: 1. Пристрій у передній частині поверхневої водозабірної (водоприймальної) споруди в якому осідає намул. 2. Водний простір (частина верхнього б'єфу) безпосередньо перед машинним залом електростанції. 3. Форкамера в дизельних і рідинних ракетних двигунах.

123..104keyboard_arrow_right
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24