search
close
search
Шуканий термін: (4)
Результатів: 995
Точних результатів не знайдено.

Дивіться також:

Аам: несистемна міра об'єму рідини; в Голландії — 155 літрів, в Бельгії — 142 літра.

Абажур: 1. Дашок, ковпак різної форми на лампі. 2. Вікно, прорізане навскіс. 3. заст. Щит на вікнах у в'язницях, що пропускає світло тільки згори. 4. В номографії — особливе креслення (т. зв. сітчаста номограма). 5. Ковпак, ковпачок.

Абат: 1. Настоятель, архімандрит, ігумен католицького монастиря (абатства). 2. Особа, яка має юридичне право на прибутки з абатства. 3. Священник католицької церкви у Франції. 4. Почесна назва (шанобливе звернення до) католицького ксьондза.

Аббе число: характеристика дисперсії оптичного скла. Обчислюють за співвідношенням (nD — 1)/(nF — nC), де nD, nF, nC — показники заломлення скла для спектральних ліній відповідно жовтої натрію (5893 х 10-10м), синьої водню (4861 х 10-10м) і червоної водню (6563 х 10-10м). За ім'ям німецького фізика Ернста Аббе.

Абвер: військова розвідка і контррозвідка у Німеччині у 1919-40 рр.

Аберація: 1. фіз. Еферична А. — відхил від фокуса проміння, що виходить з однієї точки. 2. А. оптичних систем — недоліки зображень, що виникають при користуванні оптичними системами внаслідок дифракції світла на діафрагмах, оправах лінз тощо і внаслідок дисперсії світла в лінзах приладів. 3. астр. Позірне відхилення світил від їх дійсного розташування на небозводі викликане рухом Землі по орбіті (річна А.) або її обертанням навколо осі (добова А.). 4. Нечіткість або викривленість зображення що його дають оптичні прилади. 5. Сферична А. полягає в тому, що промені, які виходять з однієї точки після проходження лінз утворюють розпливчасте зображення. 6. Хроматична А. — вада зображення, яка походить від неоднакової заломлюваності світла різного кольору, через що зображення виходить нерізке й забарвлене. 7. біол. Відхилення від нормальної будови організму, яке виявляється часто лише в іншому забарвленні або розмірі. 8. Зміна структури хромосом. 9. перен. Помилка, відхилення від істини, збочення.

Абісаль: зона найбільших морських або океанічних глибин (понад 2000 м). Ділянки дна океану завглибшки понад 6000 м виділяють як ультра-абісальні (напр. Маріанський жолоб у Тихому ок., жолоб Пуерто-Ріко в Атлантичному ок.). Для А. характерні високий тиск, низька т-ра (від 0° до +2°), постійні солоність (34,7-34,9%0) та густина води, абс. темрява. Абісальні зони населені глибоководними тваринами.

Абісопелагіаль: глибинний шар водної товщі, де відсутнє світло. Займає близько 80 % морського дна й основну товщу морської води; характеризується повною відсутністю рослиноїдних форм. Починається з глибир порядка 4 км. Інша назва — абісальна пелагіаль, афотична зона.

Абсентеїзм: 1. Ухиляння від участі у виборах, зборах тощо як одна з форм пасивного протесту проти виборчої системи. 2. Систематична відсутність представників колегіальних органів на засіданнях. 3. А. землевласницький — форма землеволодіння, за якою земля, як умова виробництва, відокремлена від землевласника, котрий отримує грошовий прибуток у вигляді ренти. 4. Постійна відсутність людини там, де вона повинна бути.

Абсолютний: 1. Цілковитий, повний, безумовний, необмежений, безвідносний. 2. філос. А-на істина — істина, що дає всебічне, вичерпне знання дійсності. В широкому розумінні — межа, до якої прагне наукове пізнання, ніколи її не досягаючи. У вузькому — повне і точне знання окремих моментів дійсності, тобто елемент досягнутого знання. 3. А-на система одиниць — система одиниць фізичних величин, в основі якої лежить певна залежність одних величин від інших, напр., залежність електричних величин від довжини, маси, часу і величини електричного струму. 4. А. нуль — найнижча можлива температура (-273,15°С). 5. А-на температура — температура, відлічувана від А. нуля. 6. А-на швидкість — швидкість руху тіла відносно іншого тіла, яке умовно вважають за нерухоме. 7. А-на величина (модуль) числа — віддаль від точки, що зображає число на площині, до початку координат. 7. А-на висота — висота точки земної поверхні над рівнем моря. 8. А-на геометрія — частина геометрії, яка не спирається на аксіому паралельності.

Августдор: золота монета, карбована в 1752 — 1756 рр. саксонським курфюрстом Фрідріхом Августом і пізніше в 1777 — 1845 рр. за зразком прусського фрідріхсдора. А., вагою близько 6 г, дорівнював 5 талерам, що було вказано на монеті. Крім А., карбувалися ще полуавгустдори (2,5 талера), а також подвійні А. (10 талерів).

Аво: 1. Розмінна монета Макао, рівна 1/100 патаки. 2. Розмінна монета Португальського Тимору в період 1945-1959 років.

Авогадро число: кількість молекул в грам-молекулі або атомів у грам-атомі речовини; А. ч. становить близько 6.02486 х 1023. За іменем італійського фізика Амедео Авогадро (1776-1856).

Австралопітек: група викопних вищих приматів, близьких до предкової форми людини. Кістки А. вперше були виявлені в пустелі Калахарі (Південна Африка ) в 1924 р. А. прийнято вважати предком всіх двоногоходячих мавп, з об'ємом мозку до 880 см3. Рід А. (Australopithecus) вважається пращуром щонайменше двох груп гомінідів: парантропів і людей.

Автократор: 1. Верховний головнокомандувач у Греції 5 століття до н.е., керівник стратегів. 2. Монарх зі спадковою владою в Давній Греції; базилевс, самодержець. 3. Римський гладіатор з числа вільних громадян. 4. Денний метелик з роду Парнасіуси сімейства Вітрильники.

Автомат: 1. Машина, прилад, пристрій, яка виконує роботу без безпосередньої участі людини. 2. Ручна самострільна зброя. 3. Пістолет-кулемет. 4. перен. Безвільна людина, що наслідує інших, ніби машина, не думаючи.

Агент: 1. Представник, довірена особа організації, установи та ін., що виконує різні доручення, завдання. У міжнародному праві й дипломатичній практиці А. дипломатичний — збірне найменування дипломатичних представників і членів дипломатичного персоналу посольств, місій. А. консульський — один з консульських рангів у ряді країн. У практиці деяких держав службова особа консульської установи. 2. Особа, що є чиїмось ставлеником, служить інтересам певної людини чи групи осіб. 3. Таємний співробітник органів розвідки якої-небудь організації, держави, шпигун. 4. Чинник, фактор, причина, що викликає ті чи інші явища у природі, в організмі людини.

Аґломерат: 1. геол. Незцементоване скупчення уламків гірських порід і мінералів. 2. техн. Сплавлена у грудки дрібнозерниста або пилувати руда. 3. Міське поселення, що утворилось в наслідок аґломерації. 4. біол. Зарості однорідних рослин різного виду.

Аґнець: 1. книжн., заст. Ягня, ягнятко. 2. Часточка із проскурки, призначена для причастя. 3. перен. А. Божий — Ісус Христос. 4. перен. Покірлива, лагідна, сумирна людина.

Ад хок: 1. Рішення, призначене для конкретного завдання і не призначене для будь-якого узагальнення. 2. юр. Правила, що регулюють діяльність тимчасових робочих груп, створених для виконання спеціальних завдань. 3. міжнародне право — встановлення разових контактів між сторонами, які категорично не бажають визнавати одна одну. 4. філос. А. х. гіпотеза — припущення, що не узгоджується з теорією і систематично не пов’язане з попереднім знанням про неї, але приймається спеціально для опису або пояснення окремого явища.

123..50keyboard_arrow_right
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24