search
close
search
Шуканий термін: шиїзм
Результатів: 8
Шиїзм (араб. شيعة‎ — прибічники, послідовники): один з двох основних (поряд з сунізмом) напрямів, що існують в ісламі, послідовники якого визнають четвертого праведного халіфа і його нащадків єдиними законними спадкоємцями і духовними наступниками пророка Мухаммеда.

Дивіться також:

Імамізм: один з двох основних (поряд з сунізмом) напрямів, що існують в ісламі; шиїзм.

Імаміти: представники однієї з гілок шиїтського ісламу, які визнають дванадцять імамів із роду Алі ібн Абу Таліба. Згідно основного з догматів імамат належить виключно Алідам і передається шляхом «прямого призначення» устами пророка Мухаммеда чи попереднього імама. Імамія — державна релігія сучасного Ірану.

Іслам: одна з найпоширеніших у світі релігій; мусульманство. Заснована, за переказами, в 7 ст. пророком Мухаммедом (звідси одна з назв). Поширений у країнах Близького й Середнього Сходу, Північної Африки, Південно-Східної Азії. Головний догмат І. — поклоніння єдиному богові — Аллаху. Характерною рисою І. є вчення про "священну" війну (газават) проти тих, хто не сповідує І., яке сіє ворожнечу між народами. І. має два основні напрями: сунізм і шиїзм. Інші назви — мусульманство, магометанство.

Конфесія: 1. Напрямок в межах певної релігії, напр., православ'я, католицизм, протестантизм в християнстві, сунізм, шиїзм в ісламі. 2. Об'єднання віруючих, які дотримуються такого напрямку.

Курди: іранський народ, що мешкає на території від півночі Ірану до верхів'їв Тигра і Євфрату — в регіоні, що має назву Курдистан. На даний час Курдистан поділений між Туреччиною, Іраном, Іраком і Сирією. Діалекти курдської мови належать до північно-західної підгрупи іранських мов. Більшість курдів сповідують іслам (суннізм, в Ірані — шиїзм), а також алевізм, єзидизм і християнство.

Сунізм: основний (ортодоксальний) напрям ісламу (на відміну від шиїзму), представники якого вважають, що халіфом може бути лише людина з хорошою репутацією, знаннями богослова і правознавця вищого рангу. Виник у 7 ст. Прихильники С. (суніти) поряд з Кораном джерелом віровчення визнають і Сунну.

Язданізм: умовна назва групи релігійних течій, поширених серед курдів. Включає алевізм, Ахл-є Хакк і єзидизм. Вважається, що Я. був основною релігією курдів до їх навернення до ісламу протягом ΧIII-XVI століть. У процесі цього він зазнав значного впливу ісламу і зараз більшість його прихильників формально вважаються мусульманами, а самі течії — напрямками в шиїзмі.

Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24