search
close
search
Шуканий термін: бітник
Результатів: 42
Бітник (англ. Beatniks): стереотип мас-медіа, для позначення представника біт-культури. Термін Б. вперше використав в 1958 році американський журналіст Герб Каен для позначення стереотипу, що склався в американському суспільстві про типового представника молоді середини XX століття, — асоціального елемента, що не приймає традиційні культурні цінності, обожнює джазову музику, захоплюється літературою та філософією, мандрує дорогами Америки, вживає наркотики, користується спеціальним жаргоном.

Дивіться також:

Агент: 1. Представник, довірена особа організації, установи та ін., що виконує різні доручення, завдання. У міжнародному праві й дипломатичній практиці А. дипломатичний — збірне найменування дипломатичних представників і членів дипломатичного персоналу посольств, місій. А. консульський — один з консульських рангів у ряді країн. У практиці деяких держав службова особа консульської установи. 2. Особа, що є чиїмось ставлеником, служить інтересам певної людини чи групи осіб. 3. Таємний співробітник органів розвідки якої-небудь організації, держави, шпигун. 4. Чинник, фактор, причина, що викликає ті чи інші явища у природі, в організмі людини.

Аташе: 1. Молодший дипломатичний ранг співробітника дипломатичних представництв та відомств закордонних справ. 2. Службові особи — представники різних відомств, відряджені до дипломатичних представництв або відповідних відомств країни перебування (А. спеціальні). Особа, що відає питаннями преси та інформації (прес-аташе). Представники військового відомства даної країни при військовому відомстві країни перебування, одночасно — радники дипломатичного представника з військових питань (А. військові, військово-морські, військово-повітряні).

Аутстафінг: виведення співробітника за штат компанії і оформлення його в штат компанії-провайдера; при цьому співробітник продовжує працювати на попередньому місці і виконувати свої попередні обов'язки, але обов'язки працедавця щодо нього виконує компанія провайдер.

Багасоз: професійне пилове захворювання легенів у робітників, зайнятих на обробці цукрової тростини.

Біржа: 1. Комерційне підприємство, особливий вид постійно діючого ринку, на якому укладаються угоди купівлі-продажу товарів. Від прізвища купецької сім'ї ван дер Бурс в Брюгге (13 ст.). 2. Ринок оптової торгівлі товарами (товарна Б.), цінними паперами (фондова Б.), іноземної валюти (валютна Б.). 2. Б. праці — установа-посередник між робітниками і підприємцями.

Гравер: 1. Художник, який створює графічні твори засобами високого або глибокого друку. 2. Кваліфікований робітник, який виконує на гравірувальних верстатах і вручну за допомогою спеціальних штихелями, різців, голок та ін інструментів, а також за допомогою травлення кислотами рельєфний малюнок на різних матеріалах.

Дипломатичний: 1. той, що стосується дипломатії, властивий дипломатові; Д. акт — письмовий текст, який вручається або надсилається органами зовнішніх зносин однієї держави органам зовнішніх зносин іншої держави; Д. імунітет — сукупність прав і привілеїв, якими користуються іноземні дипломатичні представники в тій державі, де вони акредитовані; Д. корпус — сукупність закордонних дипломатичних представництв, акредитованих у даній країні; Д. кур'єр — співробітник відомства закордонних справ, якому доручається перевезення дипломатичної пошти; Д. ранг — особливі звання, присвоювані співробітникам дипломатичних представництв і відомств закордонних справ; Д. агент — особа, уповноважена для зносин і переговорів з іноземним урядом. 2. перен. Тактовний вчинок чи дія.

Докер: робітник доку, портовий вантажник.

Дуван: 1. Місце, куди сходилися козаки ділити здобич. 2. Здобич, здобуток. 3. Частина заробітку артільного робітника.

Інтернаціонал: 1. Міжнародне об'єднання партій і рухів комуністичного спрямування з метою ліквідації капіталізму і встановлення влади робітничого класу; перший І. — міжнародне товариство робітників (1864 — 76 рр.); другий І. — міжнародне об'єднання соціалістичних партій (1876 — 1914 рр.); третій (Комуністичний) І. — міжнародне об'єднання комуністичних партій (1919 — 43 рр.). 2. Міжнародний революційний гімн пролетаріату, написаний французами робітниками Е. Потьє (текст) і П. Дегейтером (музика). Поширений з кінця 19 ст. В 1917 — 44 рр. — державний гімн України.

Колега: 1. Товариш за фахом, місцем праці, навчанням у вищій школі і т. ін.; однокашник, співучень, співробітник, співпрацівник. 2. Особа тієї самої професії.

Колективний: загальний, спільний; К. договір — двостороннє зобов'язання, укладене на певний строк між робітниками або службовцями в особі профспілкових організацій та адміністрацією підприємства чи установи.

Конвейєр: 1. Пристрій для безперервного пересування деталей виробів від одного робітника до іншого, для транспортування вантажів і т. ін. 2. Конвейєром — від одного до іншого, одне за одним.

Консульський: той, що стосується консула, консульства; К-е право — сукупність норм права, що визначають статус консульських установ і регулюють відносини між державами з приводу їхньої діяльності; К-і ранги — звання консулів, що пов'язані з їхнім службовим становищем; К. патент — документ про призначення глави консульства; К-а юрисдикція — привілей непідсудності іноземців місцевим законам і судам у кримінальних і цивільних справах, а також розгляд цих справ консулом тієї держави, громадянином якої є даний іноземець; К-а конвенція — договір між державами, що визначає порядок допущення консулів, щодо їхньої компетенції, пільги та привілеї, які взаємно надаються консульським співробітникам; К-а легалізація — засвідчення консулом своїми підписом і печаткою справжності підписів на будь-якому документі, складеному в межах його компетенції. К-а екзекватура — акт про визнання глави консульства з боку держави перебування і про надання йому права виконувати консульські функції.

Кореспондент: 1. Літературний співробітник періодичної преси, радіо, прес-агентства, який готує повідомлення (кореспонденції). 2. Член-кореспондент — академічне звання в Україні, яке надається вченим, обраним до складу академій наук. 3. Особа, що листується з ким-небудь або веде листування в справах установи, підприємства.

Кореспондент: 1. Той, хто листується з ким-небудь; дописувач. 2. Співробітник газети, журналу, радіо тощо або приватна особа, що надсилає свої інформації з місць; репортер, журналіст.

Кур'єр: 1. Співробітник установи, який розносить ділові папери тощо; посильний, розсильний. 2. Службова особа для роз'їздів зі спішним дорученням; особа для доставки секретної, дипломатичної пошти. 3. заст. Кур'єрський поїзд.

Лаборант: 1. Науковий або технічний співробітник лабораторії. 2. Особа, що готує препарати, прилади для лабораторних занять або лекцій в навчальних закладах.

Локаут: закриття підприємств і масове звільнення робітників з виробництва.

Мануфактура: 1. Форма промислового виробництва, що історично передувала великій машинній промисловості. Характеризується ремісничою технікою та поділом праці між найманими робітниками. 2. заст. Фабрика, переважно текстильна. 3. Тканина, матерія, матеріал.

123keyboard_arrow_right
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24