search
close
search
Шуканий термін: Фок
Результатів: 43
Фок (гол.): нижнє пряме вітрило на передній щоглі корабля.

Можливо ви шукали:

Фок-рея: нижня рея на передній щоглі.

Фокальний: фокусний, той, що належить до фокусу: Ф-а площина — площина, на якій розміщений фокус пучка променів, який виходить із світної точки і відбивається від сферичного дзеркала або заломлюється в лінзі.

Фокстер'єр: порода мисливських собак групи тер'єрів.

Фокстрот: парний танець американського походження.

Фокус (1): 1. Точка, в якій збираються промені, відбиті сферичним дзеркалом або заломлені лінзою. 2. Точка, відношення віддалей якої від будь-якої точки на еліпсі, гіперболі, параболі до віддалі її від певної прямої (директриси) є сталою величиною. 3. Вогнище хворобливого процесу в організмі. 4. Ф. вимовний — місце утворення мовного звуку. 5. Центр, осередок чого-небудь (напр., землетрусу).

Фокус (2): 1. Спритний прийом, трюк, що вражає глядачів своєю уявною надприродністю, грунтується на обмані зору завдяки вправності і швидкості рухів виконавця, а також на спеціальних пристосуваннях і маловідомих хімічних та фізичних явищах. 2. Подія, вчинок, дія і т. ін., що привертають увагу своєю незвичайністю, несподіваністю.

Фокус-група: якісний метод дослідження, групове інтерв'ю організоване у вигляді розмови кількох респондентів, зазвичай 6-12 осіб, на задану тему. На відміну від класичних інтрев'ю комунікація відбувається переважно між самими респондентами, а модератор лише направляє розмову в потрібне русло. Ф.-г. широко використовуються в соціологічних та маркетингових дослідженнях. Метод дозволяє розкрити мотивацію людей, побачити варіанти сприйняття/ставлення до проблеми тощо.

Фокусування: 1. Збирання променів у фокусі оптичної системи. 2. Наведення зображення на різкість при фото- або кінозніманні тощо.

Дивіться також:

Аберація: 1. фіз. Еферична А. — відхил від фокуса проміння, що виходить з однієї точки. 2. А. оптичних систем — недоліки зображень, що виникають при користуванні оптичними системами внаслідок дифракції світла на діафрагмах, оправах лінз тощо і внаслідок дисперсії світла в лінзах приладів. 3. астр. Позірне відхилення світил від їх дійсного розташування на небозводі викликане рухом Землі по орбіті (річна А.) або її обертанням навколо осі (добова А.). 4. Нечіткість або викривленість зображення що його дають оптичні прилади. 5. Сферична А. полягає в тому, що промені, які виходять з однієї точки після проходження лінз утворюють розпливчасте зображення. 6. Хроматична А. — вада зображення, яка походить від неоднакової заломлюваності світла різного кольору, через що зображення виходить нерізке й забарвлене. 7. біол. Відхилення від нормальної будови організму, яке виявляється часто лише в іншому забарвленні або розмірі. 8. Зміна структури хромосом. 9. перен. Помилка, відхилення від істини, збочення.

Апертурна перфокарта: перфокарта, що має одну або кілька апертур, в які вклеюють діамікрокарти.

Бригантина (1): двощоглове вітрильне судно з прямими вітрилами на передній щоглі (фок-щогла) й косими — на задній (грот-щогла). До появи вітрильних Б., Б. називали швидкохідні галери з 8-12 банками веслярів. З XVIII ст. Б. мали вітрильне озброєння, 8-10 пар весел і до 10 гармат малого та середнього калібрів.

Геліоконцентратор: одно або кілька дзеркал (лінз), які фокусують проміння Сонця.

Гіпербола: 1. Плоска крива, що є геометричним місцем точок площини, для кожної з яких різниця віддалей від двох даних точок цієї площини (фокусів Г.) є величиною сталою. 2. Стилістична фігура, в якій перебільшено певну ознаку, щоб посилити виразність мови (напр., безкраїй степ). Протилежне — літота.

Гіперболоїд: поверхня, утворена від обертання гіперболи навколо прямої, що сполучає фокуси гіперболи (двопорожнинний Г.), або прямої, яка ділить відрізок між фокусами навпіл і перпендикулярна до цього відрізка (однопорожнинний гіперболоїд).

Дауншифтинг: соціальна поведінка, яка полягає у фокусуванні на особистій самореалізації і побудові відносин, а не на всепоглинаючому прагненню до економічного успіху; «життя заради себе», «відмова від чужих цілей».

Джаз: 1. Вид розважальної, переважно танцювальної музики. Типові форми: фокстрот, чарльстон, блюз. 2. Оркестр або ансамбль, що виконує джазову музику.

Директриса: 1. Така пряма лінія, що відношення віддалі між будь-якою точкою кривої та її фокусом до віддалі між тією самою точкою і цією прямою є сталою величиною (ексцентриситетом кривої). 2. Спеціально обладнана ділянка артилерійського полігону для вправ з артилерійської стрільби.

Діоптрія: одиниця оптичної сили лінзи (оберненої величини щодо фокусної віддалі) або сферичного дзеркала. Д. — оптична сила лінзи (дзеркала), фокусна віддаль якої дорівнює 1 м.

Дуаль-карта: один з носіїв інформації в автоматизованих системах управління; комбінований документ з текстом і з отворами, як у перфокарті.

Ексцентриситет: 1. мат. Відношення віддалі між довільною точкою кривої другого порядку (еліпса, гіперболи, параболи) та її фокусом до віддалі між тією самою точкою і директрисою. Е. еліпса менший за 1, параболи — дорівнює 1, гіперболи — більший за 1. 2. тех. Віддаль між віссю обертання ексцентрика і його центром. 3. Відхилення від центра.

Еліпс: плоска овальна крива, що є геометричним місцем точок, сума віддалей яких від двох заданих точок (фокусів Е.) є величиною сталою.

Еліпсис: 1. лінгв. Пропуск у реченні слова чи словосполучення, зрозумілого з контексту, для вираження енергійності, схвильованості, складних переживань, розгубленості, а також для уникнення повторів. 2. геом. Один з конічних перерізів, замкнена крива лінія, сума відстаней кожної точки якої від двох заданих точок (фокусів) є постійною величиною.

Йога: 1. У філософських системах давньої і середньовічної Індії вчення і метод управління психікою і психофізіологією людини з метою звільнення від пут матеріального існування. Деякі психофізіологічні вправи системи йога стали основою йоготерапії. 2. Давньоіндійська філософська школа ідеалістичного напряму (виникла в 2 ст. до н. е.), за вченням якої людина може злити свою душу з богом, досягти найвищого блага самопізнанням, самозаглибленням, цілком звільнивши свою свідомість від впливів зовнішнього світу. 3. Факір, фокусник.

Каравела: дво- три- або чотирищоглове морське вітрильне судно з складною системою прямих та косих вітрил, які дозволяли рухатися за будь-якого вітру і здійснювати подорожі на значні відстані. Відомі з XIII ст. По типу парусного спорядження поділяють на К.-латина (косі вітрила на всіх щоглах) і К.-редонда (прямі вітрила на фок- і грот-щоглах, і косе (латинське) вітрило на бізані.

Коліматор: 1. В оптиці пристрій для створення пучка паралельних променів. 2. Невелика зорова труба, у фокусі якої є хрестоподібно натягнуті нитки або світла точка. 3. В радіологічних приладах пристрій, за допомогою якого відділяють певну частину потоку проміння.

Конденсор: короткофокусна лінза або система лінз, що їх використовують в оптичному приладі для освітлення предмета, який розглядають або проеціюють.

Конфокальний: той, що має спільний фокус (напр.,- орбіти планет є К-і криві).

Кунштюк: дотепний прийом,витівка, каверза; фокус, трюк.

12keyboard_arrow_right
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24