search
close
search
Шуканий термін: Температура
Результатів: 28
Дивіться також:

Абсолютний: 1. Цілковитий, повний, безумовний, необмежений, безвідносний. 2. філос. А-на істина — істина, що дає всебічне, вичерпне знання дійсності. В широкому розумінні — межа, до якої прагне наукове пізнання, ніколи її не досягаючи. У вузькому — повне і точне знання окремих моментів дійсності, тобто елемент досягнутого знання. 3. А-на система одиниць — система одиниць фізичних величин, в основі якої лежить певна залежність одних величин від інших, напр., залежність електричних величин від довжини, маси, часу і величини електричного струму. 4. А. нуль — найнижча можлива температура (-273,15°С). 5. А-на температуратемпература, відлічувана від А. нуля. 6. А-на швидкість — швидкість руху тіла відносно іншого тіла, яке умовно вважають за нерухоме. 7. А-на величина (модуль) числа — віддаль від точки, що зображає число на площині, до початку координат. 7. А-на висота — висота точки земної поверхні над рівнем моря. 8. А-на геометрія — частина геометрії, яка не спирається на аксіому паралельності.

Вапориметр: прилад для визначання пружності пари різних рідин при певних температурах.

Гемікриптофіти: рослини, у яких на час несприятливих умов (посуха, низька температура тощо) бруньки відновлення перебувають на рівні грунту. Г. є, напр., кульбаба, жовтець повзучий.

Гіполімніон: товща води в глибоких водоймах, у межах якої температура мало змінюється протягом року і, як правило, не перевищує + 4°.

Евтектика: суміш двох (або кількох) речовин у такому співвідношенні, за якого температура плавлення її нижча, ніж температура плавлення суміші цих самих речовин в інших співвідношеннях, Е. застосовують як ливарні сплави, теплоносії, в легкоплавких запобіжниках, як припої (з олова і свинцю тощо.

Критичний: 1. Пов'язаний з критикою. 2. Той, що стосується критичного стану речовини, при якому зникає відмінність між рідким і газоподібним станами цієї речовини, напр., К-а температуратемпература, вище за яку газ не можна зрідити ні при якому великому тиску; К. об'єм — об'єм речовини в її критичному стані. 3. Пов'язаний з кризою (станом хворого); К. момент — вирішальний, небезпечний момент.

Кріо...: у складних словах вказує на зв'язок з льодом, низькими температурами.

Кріогенез: сукупність процесів перетворення верхнього шару земної кори та гідросфери при від'ємних температурах.

Кріогенний: пов'язаний з низькими температурами.

Кріоелектроніка: галузь електроніки, пов'язана з дослідженням взаємодії електромагнітного поля з електронами в твердих тілах при дуже низьких температурах і створенням електронних приладів на основі цих тіл.

Кріопланктон: сукупність дрібних організмів, пристосованих до життя при низьких температурах (на льодовиках, високогірних снігових схилах тощо).

Кумулятивний снаряд: бронепропалюючий артилерійський снаряд, основою дії якого є велика сила й висока температура вибуху.

Металімніон: шар води у водоймах, у межах якого температура влітку різко знижується зі збільшенням глибини; зона поділу поверхневих і глибинних вод.

Метеорологічний: пов'язаний з метеорологією: М-і елементи — характеристики стану повітря та атмосферних процесів (атмосферний тиск, температура й вологість повітря, вітер, опади, тривалість сонячного сяйва тощо).

Піро...: у складних словах відповідає поняттям "вогонь", "висока температура", "термічний процес".

Пірометалургія: галузь металургії, пов'язана з одержанням та очищенням металів і металевих сплавів при високих температурах, на відміну від гідрометалургії, до якої належать низькотемпературні процеси.

Пойкілотермний: змінний щодо тепла; П-і тварини — тварини, температура тіла яких змінюється залежно від температури зовнішнього середовища (безхребетні, круглороті, риби, земноводяні й плазуни). Інша назва — холоднокровні тварини.

Стратифікація: 1. Розміщення чогось шарами, шаруватість; розшарування чогось залежно від неоднаковості якісних та кількісних ознак. 2. геологія Послідовність залягання геологічних відкладів у вертикальному розрізі. 3. гідродинаміка Розчленування гідрогеологічних утворень на товщі різного ієрархічного порядку. 4. гідрологія Пошаровий розподіл морської, озерної, річкової та іншої водяної маси, який зумовлений різними фізико-хімічними властивостями шарів (температура, густина, концентрація кисню і т.д.) на різних глибинах. 5. метрологія Розподіл температури в атмосфері за висотою. 6. соціологія Соціальна диференціацію суспільства. 7. Передпосівна обробка насіння деяких рослин, що полягає у витримуванні їх у вологому піску при зниженій температурі. 8. екологія вертикальне шарування життєвого простору (рослинних шарів). 9. соціологія Диференціація суспільства на соціальні класи та верстви населення, що базується на достатку та владі. 10. логіка упорядкування об'єктів системи за рівнями (стратами) для ієрархічного описання системи.

Субгігант: зірка, яскравіша, ніж зірки головної послідовності — залежності між світністю (чи абсолютною зоряною величиною) і спектральним класом (тобто, температурою поверхні) — того ж спектрального класу, але менш яскрава за зірки-гіганти.

Термічний: тепловий, той, що належить до тепла, температури; Т. аналіз — один з основних методів фізико-хімічного аналізу, за допомогою якого визначають температуру плавлення й кристалізації; Т. еквівалент роботи — кількість тепла в теплових одиницях, еквівалентна роботі в джоулях, кілограмометрах; Т-і сталі хімічних елементів — температура плавлення — кипіння, теплоємність, теплопровідність.

12keyboard_arrow_right
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24