search
close
search
Зміст | Повний текст
Тамашек - мова південно-східної частини туарегів. Належить до туарегської гілки берберських мов. В написанні може використовуватись письмо тафінаг (на основі давньо-лівійської писемності), арабське письмо і латиниця.
Телескопія (від англ. telescoping) - лінгв. спосіб словотворення шляхом злиття повної основи одного слова зі скороченою основою іншого або ж зі злиття скорочених основ двох слів; словозлиття. Напр., Євразія = Європа + Азія, Танзанія = Танганьїка + Занзібар, металобрухт = метал + брухт.
Тильда (ісп., від лат., напис) - 1. Діакритичний знак, який показує м'якість приголосного або носовий характер голосного в мовах з латинським алфавітом. 2. Друкарський знак (~); використовують у словниках для позначення слова або його частини при їх повторенні.
Тонічний (гр.) - 1. Той, що стосується наголосу на слові; Т-е віршування — віршування, що грунтується на чергуванні наголошених і ненаголошених складів. 2. Пов'язаний з тонікою.
Топоніміка (гр., місце, місцевість і ім'я) - 1. Розділ мовознавства, що вивчає власні географічні назви; топонімія. 2. Сукупність географічних назв певної території.
Трема (фр., гр., отвір) - у писемності деяких європейських мов, напр., у французькій, дві крапки над буквою голосного звука, які показують, що його треба вимовляти відокремлено від попереднього голосного звука.
Троп (гр. τρόπος — зворот) - слово чи вислів, вжиті у переносному, образному значенні для характеристики будь-якого явища за допомогою вторинних смислових значень. До Т. належать метафора, метонімія, алегорія, гіпербола, літота.
Уні... (лат., один) - у складних словах означає "єдино", "одно".
Фарингальний (гр., глотка) - приголосний звук, що вимовляється шляхом зближення кореня язика зі стінками піднебіння.
Фарсі (перс. فارسی) - сучасна версія давньоперської мови, індоіранської гілки індоєвропейської сім'ї; перська мова. Використовує арабське письмо з додаванням чотирьох спеціальних букв для властиво перських звуків, що не мають аналогів в арабській.
Філологія (гр., любов до вчених занять) - 1. Сукупність наук, що вивчають мову й літературу якогось народу; мова та література. 2. Факультет вузу, де вивчають ці науки.
Флексія (лат. flexio — згинання, відхилення) - спосіб утворення граматичних форм слів шляхом зміни їхніх закінчень або звуків основи; змінне при відмінюванні або дієвідмінюванні закінчення слова.
Фонема (гр., голос, звук, слово) - найменша звукова одиниця мови, яка служить для творення й розрізнення слів та їхніх форм.
Фрикатив (фр., від лат., тертя) - щілинно-шумовий приголосний звук (напр., з, с, ф, х). Інша назва — фрикативний приголосний.
Фрикативний (фр., лінгв.) - який утворюється тертям видихуваного повітря у щілині між зближеними органами мовлення (про звук); щілинний.
Фузія (1) (фр. від лат. fusio — злиття) - 1. Поглинання монополіями слабших конкурентів шляхом злиття, об'єднання двох або більше підприємств, звичайно однорідних, в єдине. 2. лінгв. Злиття морфем, яке супроводиться зміною їхнього фонемного складу. Ф. — явище протилежне аґлютинації.
Хуцурі (груз.) - давньогрузинське, згодом церковне письмо. Найдавніші пам'ятки датуються V ст. Вважається, що Х. вплинуло на формування глаголиці. У XI ст. Х. було замінено сучасним грузинським письмом мхедрулі.
Циркумфлекс (лат. circumflexus — вигин) - 1. Висхідно-низхідний тонічний наголос у грецькій і низхідний (низхідно-висхідний) тонічний наголос у слов'янських мовах. 2. Діакритичний знак (^) і комп'ютерний символ.
Шиболет (івр. שיבולת — течія) - характерна мовна особливість, за якою можна впізнати групу людей (зокрема, етнічну), своєрідний «мовний пароль», який несвідомо видає людину, для якої її мова — нерідна.
Ямб (гр.) - 1. Віршований стиль; двоскладова стопа з наголосом на другому складі. 2. В давньогрецькій поезії поетичний твір, за характером близький до сатири.
Про «Філологія та лінгвістика»
«Філологія та лінгвістика» © , 2012-11-2828.11.2012. Востаннє оновлено 3.05.2021 01:31. Кількість термінів - 200. Текст словника поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована». При використанні його матеріалів, пряме гіпертекстове посилання на сайт обов'язкове.
Поділитись
Розмістіть посилання словник «Філологія та лінгвістика» в Twitter, Facebook або надішліть посилання на нього електронною поштою. Ви також можете розмістити «Філологія та лінгвістика» на своєму сайті, роздрукувати або експортувати його у форматі pdf.
Сторінки: 1  2  3
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24