Міфологія, релігія, античність


Востаннє оновлено - 21.04.2021 02:25

print
grid_off
Античність
давньогрецький, давньоримський світ, його культура.

Апіс
в Стародавньому Єгипті священний бик, якого шанували як земне втілення бога Пта.

Апокрифи
1. Релігійні твори, які не визнавалися церквою канонічними й заборонялися. 2. Твори сумнівної історичної вірогідності, часом писані як свідома містифікація. 3. Твори невідомого походження, безпідставно приписувані якомусь авторові.

Аполлінарії
щорічні ігрища на честь Аполлона у Давньому Римі.

Арамейці
мешканці країни Арам, що нібито існувала на місці теперішніх Сирії та Месопотамії.

Аріанство
течія в християнстві в 4 — 6 ст., засновником якої був священик Арій з м. Александрії. Заперечуючи офіційне вчення церкви про єдину суть трійці, аріанці твердили, що "син божий" (Христос) нижчий за "бога — отця".

Арії
арійці, ар'яни. 1. Самоназва народів індоєвропейської мовної сім'ї, що говорили давньоіндійськими мовами і проживали на території сучасних Ірану та Індії в II—I тисячоліттях до н. е. 2. Європейська гілка індоєвропейських народів, на противагу східним індоіранським чи індоєвропейським народам. 3. заст. Носії індоєвропейських мов і їхні сучасні нащадки.

Арійці
1. Назва індійців, іранців та інших народів, які говорять мовами східної групи індоєвропейських мов, перенесена пізніше на всі народи, які розмовляють індоєвропейськими мовами. 2. У расистській німецькій літературі — представники "вищої" німецької раси.

Аріман
грецька назва Анхра-Майнью — злого бога в зороастризмі.

Архангел
восьмий з дев'яти ангельських чинів у в християнському віровченні; старший ангел.

Архетип
праформа, прототип — первісна форма для наступних утворень; початкова форма чогось. В «аналітичній психології» К.Г. Юнга А. — компоненти «колективного підсвідомого», які сформувалися у найдавніші часи і визначають структуру моральної, естетичної і пізнавальної діяльності людини.

Архідиякон
старший диякон, який служить при митрополиті.

Архієпископ
духовне звання, середнє між єпископом і митрополитом.

Архімандрит
у православній церкві титул настоятелів великих монастирів, ректорів духовних семінарій, глав духовних місій; титул ігумена монастиря. Вперше титул А. введено у християнській церкві в 5 ст., а в Київській Русі — з 12 ст. А. обирався пожиттєво з правом носити митру і жезл.

Аси
у давньоскандинавській і давньогерманській міфології — один із кланів вищих богів.

Аскет
1. Людина, що практикує аскезу. 2. У давнину — християнський подвижник, пустельник. 3. перен. людина, яка вкрай обмежує свої життєві потреби.

Аскетизм
1. Релігійно-етичне вчення, що полягає у проповіді зречення радощів життя, відлюдництва й "умертвіння" плоті; аскеза. 2. перен. Надзвичайна стриманість, відмова від життєвих благ.

Астрологія
відома з давніх часів наука, що визнає безпосередній зв'язок між розташуванням і рухом небесних тіл та явищами суспільного життя, долею людини і т. ін.

Атлант
1. У грецькій міфології — велетень, якого Персей обернув на Африканську гору, що підпирає небосхил. 2. архіт. Колона у вигляді чоловічої постаті, що підтримує перекриття будівлі, портик, балкон. 3. анат. Перший шийний хребець у земноводяних, плазунів, птахів і ссавців.

Атлетика
1. У давніх греків мистецтво досягати гармонійного фізичного розвитку за допомогою фізичних вправ. У сучасному фізичному вихованні розрізняють легку А. (біг, ходіння, стрибки, метання) і важку А. (підняття ваги — гирі, гантелі, штанги). 2. Вид циркового мистецтва.

Аутодафе

1. Церемонія привселюдного каяття грішника. 2. У середні віки — прилюдне спалення на вогнищі людей, оголошених інквізицією єретиками, або т. зв. єретичних творів.

Ахіллес
Ахілл; 1. У давньогрецькій міфології найхоробріший герой Троянської війни. За міфом, єдиним вразливим місцем на тілі А. була п'ята. 2. перен. Ахіллесова п'ята — найвразливіше місце.

Ашура

звичай самокатування у шиїтів під час релігійних церемоній, запроваджених у пам'ять великомученика імама Хусейна ібн Алі, онука Мухаммеда. Проводиться на десятий день місяця мухаррам за ісламським календарем і знаменує собою кульмінацію жалоби. Інша назва — шахсей-вахсей.

Аякси
1. Ім'я двох міфологічних героїв, які разом вершили подвиги під час Троянської війни. 2. перен. два Аякси — нерозлучні друзі.

Аят
1. Найдрібніша структурна одиниця Корану. 2. У широкому розумінні — короткий повчальний вірш.

Аятола
почесне звання шиїтських богословів, які мають право самостійно виносити рішення з питань ісламського права.

Бавкіда
1. Ім'я міфічної жінки, що щасливо прожила все своє життя зі своїм чоловіком Філемоном. 2. перен. Втілення вірної жінки.

Багауди
учасники повстань соціальних низів — зубожілого вільного населення, колонів, рабів — у Галлії та Північній Іспанії в III-V ст. н. е. проти рабовласницького Риму.

Базилевс
1. Назва грецьких монархів у Гомера. 2. Один з титулів візантійських імператорів з 7 ст.

Базиліани
1. Ченці католицького ордену, заснованого у Візантії за статутом, що його склав богослов Василій Великий. 2. Ченці уніатського ордену, заснованого у Західній Білорусії та Західній Україні після Брестської унії 1596 року.

Базиліка
1. У стародавніх греків і римлян — критий будинок на колонах, що був місцем торгівлі, суду, нарад. 2. Храм чотирикутної форми з портиками і рядом колон.

Базиліки
збірка візантійського права (видана в 890 р. ).

Бальдур
Бальдуар; у скандінавській міфології бог добра й краси.

Бан (1)
1. За середньовіччя — право глави держави здійснювати найвищу владу (судовий Б., військовий Б.). 2. Поширення судово-адміністративної влади феодала на певну територію. 3. Дрібна срібна монета у Словенії, Валахії, Молдові та на Буковині. 4. Середньовічний титул та посада в країнах східної та південної Європи.

Баптисти
послідовники протестантської секти у християнстві, за віровченням якої "спасіння" можливе лише через особисту віру в Христа, а не через посередництво церкви; Б. практикують хрещення дорослих на основі "свідомої віри".

Басилевс
басилей; 1. В Стародавній Греції спочатку правитель поселення, пізніше — вождь племені або союзу племен. 2. У давньогрецьких містах-державах — службові особи, які виконували релігійні функції. 3. В елліністичних державах — титул царя, монарха, у Візантії — імператора.

Бахус
Вакх; бог вина, виноробства і веселощів в античній міфології.

Беатифікація
акт зарахування тієї або іншої особи до лику блаженних у Католицькій церкві. Б. — нижчий рівень у процесі підготовки канонізації. З VIII століття право Б. належить винятково папі Римському.

Бінді

знак правди, так зване «третє око» — прикраса на чолі у вигляді темної крапки (традиційно) або ж коштовної прикраси, мальованого символу чи певного знаку.

Брахма
один з найвищих (поряд з Шівою і Вішну) богів у брахманізмі й індуїзмі.

Брахман
1. В індійській ідеалістичній філософії — безособовий божественний абсолют, який нібито лежить в основі всіх речей; "світова душа". 2. Жрець, представник вищої касти в Індії.

Брахманізм
релігія раннього рабовласницького суспільства в Індії, що склалася в 1-й половині 1-го тис. до н. є. як розвиток ведизму. Від назви ритуальних текстів — Брахманів.

Бреве
коротке офіційне послання папи римського з другорядниих питань церковного і світського життя.

Бревіарій
у християнстві — літургійна книга, що містить чинопослідування у канонічні години; требник, часослов.

Будда
1. У буддизмі істота, що досягла найвищої святості. Від прізвиська напівлегендарного засновника буддизму Сіддхартхи Гаутами, якого називали Буддха. 2. В індуїзмі — дев'ятий канонічний аватар Вішну (не визнається буддистами).

Буддизм
релігійно-філософське вчення про духовне пробудження. Основні положення викладені в Чотирьох шляхетних істинах: життя неминуче пов'язане зі стражданнями, причиною страждання є жага буття і чуттєвих насолод, щоб уникнути страждань, слід звільнитися від жаги буття і досягти повного заспокоєння (нірвани). Б. — одна з трьох світових релігій (поряд з християнством та ісламом). Виник у Індії в 6-5 ст. до н.е. Поширений у Південно-Східній Азії, Цейлоні, Китаї та Монголії.

Буддист
послідовник буддизму.

Буколи
учасники антиримського повстання в Єгипті в 2 ст. н. є. Від назви місцевості в дельті Нілу — Буколії, де в той час скупчувалися селяни-втікачі.

Буколіка
жанр античної поезії, що романтизує сільське життя.

Буле
у Стародавній Греції рада старійшин, дорадчі збори в містах — полісах — один з найвищих органів виконавчої влади.

Булла

1. Папська грамота, указ чи патент, з металевою (свинцевою) чи (в особливих випадках) золотою печаткою. 2. Печатка, що скріплює папської Б. 3. Спеціальний вид амулету, в який поміщались лікарські речовини.

Бурса
1. В середні віки гуртожиток для бідних студентів, котрий утримувався частково за рахунок університетів, частково — за рахунок пожертвувань, зібраних студентами. 2. Чоловіча духовна школа у 18 — середині 19 ст. в Росії. 3. Збірна назва вихованців бурси — бурсаків. 4. анат. Слизова сумка.

Бурхан
скульптурне чи живописне зображення божеств ламаїстського пантеону і обожнених лам у віруючих бурятів, монголів і калмиків.

Бухта (1)
затока, що заходить у сушу. 3 обох боків Б. захищають від хвиль острови або миси.

Буцентавр
у грецькій міфології — потвора з людським обличчям, воловими і кінськими членами.

Буцефал
ім'я коня Александра Македонського. 2. перен. Необ'їжджений норовистий кінь.

Ваал
1. В релігії Стародавньої Фінікії, Сірії, Палестини бог родючості, вод, війни тощо. 2. перен. служіння Ваалу — гонитва за матеріальними благами.

Вайшії
члени однієї з чотирьох каст у Стародавній Індії, до якої входили купці, землероби, скотарі, деякі ремісники.

Вайшнавізм
один з основних напрямів індуїзму. Визнає найвищим божеством одного з богів індуїстської трійці (трімурті)- Вішну.

Вакуф
в мусульманських країнах — майно, надане державою або окремою особою найчастіше мечеті, школі, благодійній установі у вигляді дару або на підставі заповіту. В., як правило, є нерехумість (в т.ч. земля), дохід з якої йде на утримання мечетей, мусульманських шкіл, громадських установ. За з нормами шаріату, така нерухомість не підлягає відчудженню і оподаткуванню.

Вакх
бог вина, виноробства і веселощів в античній міфології.

Вакхабізм
релігійно-політична течія в ісламі, заснована в кінці 18 ст. Мухаммедом ібн-Абд-аль-Ваххабом, яка закликала до об'єднання аравійських племен у боротьбі проти турецького панування. Нині ваххабізм — офіційна ідеологія в Саудівській Аравії.

Вакхабіти
послідовники релігійно-політичної течії вакхабізму.

Вакханалія
1. В античні часи свято, оргія на честь Вакха. 2. перен. Бенкетування, п'янство.

Вакханка
1. В античному світі жриця Вакха, учасниця вакханалій, супутниця Вакха. 2. перен. Жінка, нестримна у проявах своєї пристрасті.

Валгалла
у давньоскандінавській міфології палац бога Одіна, рай для загиблих лицарів, де вони проводять час у безперервних розвагах.

Вальденси
прихильники єресі, що виникла в 1175 р. в Ліоні (засновник — купець П. Вальдо, звідки й назва). В. проповідували відмову від приватної власності, повернення до раннього християнства.

Валькірії
у давньоскандінавській міфології войовничі діви-богині, що допомагали героям у битвах, а після битв супроводили найхоробріпшх із загиблих воїнів до Валгалли.

Вальпургієва ніч
1. У давніх германців поганське свято початку весни, під час якого, за легендами, нібито відбувався "відьомський шабаш". Від імені католицької святої Вальпургії, день пам'яті якої збігався в святом. 2. перен. розгульна вечірка.

Вампір
1. Міфологічний образ у фольклорі європейських народів — мрець, який нібито виходить з могили, щоб ссати кров людей. Інша назва — упир. 2. Рід кажанів родини листоносих. 3. перен. кровопивця.

Вандали
1. Давньогерманські племена, відомі жорстокими війнами з Римом, де знищили ряд творів мистецтва. 2. перен. Неуки, руйнівники культури і мистецтва.

Варвари
1. У давніх греків і римлян — чужоземці з незнайомою мовою і звичаями; негреки, жителі з поза меж Римської імперії. 2. перен. Жорстокі, грубі люди, руйнівники культурних цінностей; дикуни.

Вардапет
учений чернець у вірменів.

Варна
у Стародавній Індії кожна з чотирьох станових груп: брахмани, кшатрії, вайші, шудри.

Варфоломіївська ніч
1. Масове вбивство гугенотів католиками в Парижі вночі проти 24 серпня 1572 р. (день святого Варфоломія). 2. перен. організовані масові вбивства людей.

Василіани
1. Ченці католицького ордену, заснованого у Візантії за статутом, що його склав богослов Василій Великий. 2. Ченці уніатського ордену, заснованого у Західній Білорусії та Західній Україні після Брестської унії 1596 року.

Василіск
1. Казкова потвора з головою півня, тулубом жаби, хвостом змії та короною на голові, що вбивала своїм поглядом. 2. Рід ящірок з родини ігунових.

Ватикан
1. Палац папи римського на Ватиканській горі в Римі, тут близько 20 000 кімнат, де знаходяться архіви, музеї, бібліотека тощо. 2. Папська курія.

Ведаїзм
ведизм; в Індії найдавніша релігія, для якої характерні обожнювання сил природи, згодом — суспільних сил, культ предків.

Веданта
1. Релігійно-філософське вчення в Індії. 2. Давньоіндійські трактати філософсько-містичного змісту, що містилися наприкінці Вед (звідси й назва).

Веди
священні тексти індуїзму, які були створені в II—I тис. до н. е. і записані ведичним санксритом. У ній згадуються 1999 богів і міститься 1028 гімнів. В. складаються з 4-х частин: Ригведи — В. гімнів, Самаведи — В. пісень, Яджурведи — В. жертвоприношень та Артхарваведи — В. заклинань. Спочатку В. передавались в усній формі в середовищі ведичного жрецтва від вчителя до учня, і були записані пізніше, коли священики-брахмани склали спеціальний алфавіт деванагарі для запису санскриту. У класифікації індуїстських свящинних текстів В. належать до текстів одкровення — шруті. Кожна В. має основну частину (Самхіту) та коментарі до неї Брахмани, Араньяки й Упанішади.

Ведизм
в Індії найдавніша релігія, для якої характерні обожнювання сил природи, згодом — суспільних сил, культ предків.

Вельзевул
у ранньохристиянській релігії володар демонів, диявол.

Велярії
раби, що оберігали вхід до покоїв у стародавніх римських імператорів.

Вендета
звичай кривавої помсти за вбитого родича, що виник у первісному суспільстві, де були відсутні інші засоби правового регулювання. Звичай кровної помсти є елементом правових систем, в яких держава або не існує або не в змозі забезпечити правопорядок (відсутність монополії права на насильство у держави). У такій ситуації за вбивство сім'я жертви карає сім'ю злочинця, щоб відновити сімейну честь. В якості сім'ї можуть виступати, залежно від звичаїв, не тільки біологічні родичі, але і весь клан чи групування. В ряді країн (Корсика, Сардінія) В. існувала до початку ХХ ст.

Венеди
збірна назва індо-європейських племен, які в античні часи населяли балтійське узбережжя Центральної Європи між ріками Одер і Вісла, згодом — розселились до Дніпра на сході і Карпат на півдні.

Венера
1. В давньоримській міфології богиня кохання та жіночої вроди. 2. Друга за віддаленням від Сонця велика планета сонячної системи.

Вергельд
у звичаєвому праві раннього феодалізму — грошове відшкодування за вбивство або каліцтво людини. Його розмір залежав від соціального статусу жертви, його статі чи віку.

Веста
1. Греко-римська богиня домашнього вогнища. 2. Найяскравіша та єдина видима неозброєним оком мала планета (астероїд).

Весталки

у Стародавньому Римі — жриці богині домашнього вогнища й родинного життя Вести; обирались поміж дівчаток віком 6-10 років з аристократичних родин і до 30 років дотримувались обітниці цнотливості; серед обов'язків — підтримка священного вогню і порядку в храмі.

Сторінки: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Зміст:

Античність
Апіс
Апокрифи
Аполлінарії
Арамейці
Аріанство
Арії
Арійці
Аріман
Архангел
Архетип
Архідиякон
Архієпископ
Архімандрит
Аси
Аскет
Аскетизм
Астрологія
Атлант
Атлетика
Аутодафе
Ахіллес
Ашура
Аякси
Аят
Аятола
Бавкіда
Багауди
Базилевс
Базиліани
Базиліка
Базиліки
Бальдур
Бан (1)
Баптисти
Басилевс
Бахус
Беатифікація
Бінді
Брахма
Брахман
Брахманізм
Бреве
Бревіарій
Будда
Буддизм
Буддист
Буколи
Буколіка
Буле
Булла
Бурса
Бурхан
Бухта (1)
Буцентавр
Буцефал
Ваал
Вайшії
Вайшнавізм
Вакуф
Вакх
Вакхабізм
Вакхабіти
Вакханалія
Вакханка
Валгалла
Вальденси
Валькірії
Вальпургієва ніч
Вампір
Вандали
Варвари
Вардапет
Варна
Варфоломіївська ніч
Василіани
Василіск
Ватикан
Ведаїзм
Веданта
Веди
Ведизм
Вельзевул
Велярії
Вендета
Венеди
Венера
Вергельд
Веста
Весталки