Будинок Гінзбурга
В 1910 році в Києві по вулиці Інститутській почалось будівництво першого в Києві висотного будинку. По його завершенні в 1912 році одинадцятиповерховий Дім Гінзбурга став найвищою будівлею Російської імперії, за що його часом називали хмарочосом.На обкладинці: Марка, випущена до 100-річчя будинку Гінзбурга
14070
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

У 1889 році київський будівельник-підрядник, купець першої гільдії Лев Борисович Гінзбург придбав 4-поверховий будинок за адресою Інститутська, 18. Коли на початку ХХ століття в Києві почався будівельний бум, він разом із прилеглими будинками №14 і №16 був знесений і на їх місці між вулицями Миколаївська (нині Городецького) та Інститутська було заплановано зведення нового "прибуткового дому" — багатоквартирного житлового будинку, для здачі житла у найм. Його проект розробили одеські архітектори Адольф Мінкус і Федір Троупянський, а саме будівництво здійснювала власна фірма Гінзбурга.

Будівництво Дому Гінзбурга почалось в 1910 році і тривало два роки, обійшовшись у півтора мільйона рублів. Завдяки використанню новітніх на той час технологій будівельникам вдалося подолати несприятливі умови — рельєфність і вологість грунту. Боротьба з перепадом висот на ділянці успішно завершилася за рахунок різної поверховості частин споруди — з боку Інститутської він був 8- і 9-поверховим, а з боку Миколаївської і Хрещатика — 11-поверховим. Загальна висота будинку, збудованого в модному на той час стилі «модерн», становила 53 метри, а разом зі баштою-шпилем — 67,5 метри. Дім Гінзбурга мав 94 квартири (загалом — близько 500 кімнат), кілька магазинів на першому поверсі, підземний поверх і новинку тих часів — два ліфти американської фірми «Отіс».

Будинок Гінзбурга, 1910-і роки
Будинок Гінзбурга, 1910-і роки

В радянські часи будинок Гінзбурга був націоналізований, а квартири вньому перероблені під комунальні. До 1928 року хмарочос Гінзбурга був найвищим в СРСР і до 1941 — найвищим в Україні. 24 вересня 1941 року, на 5-ий день окупації Києва, Дім Гінзбурга та ще декілька будівель на Хрещатику були підірвані — їх замінували інженерні частини 37-ї радянської армії спільно з підрозділами НКДБ напередодні відступу з Києва.

Руїни будинку Гінзбурга, 1941 рік
Руїни будинку Гінзбурга, 1941 рік

Залишки Дому Гінзбурга було остаточно знесено в 1950-х, а в 1955-61 роках на його місці було зведено 16-поверховий готель «Москва» (тепер — готель «Україна»).

Сам Лев Гінзбург, що до революції 1917 року входив до десятки найбагатших людей Києва і свого часу відмовився від будівельних проектів у США, помер близько 1926 року в бідності в одній з київських лікарень.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

#ЦейДень

Все про 29 березня

Події, факти, персоналії