цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Лампа розжарювання Едісона
31 грудня 1879 року у передмісті Нью-Йорка американський винахідник Томас Алва Едісон продемострував свою лампу розжарювання з платиновою ниткою.
На обкладинці: Лампа Едісона
10232
Наука і техніка
Хоча спроби зробити лампу розжарювання з платиновими чи іридієвими нитками або вугільними стрижнями проводились вченими різних країн ще з початку ХІХ століття, протягом довгого часу не вдавалось зконструювати практичний і стабільний пристрій. Лише в 1854 році німецкий годинникар Генріх Гебель продемострував перший пристрій, який можна назвати лампою розжарювання - обвуглену бамбукову нитку у вакуумованій посудині.
Аналогічні пристрої зконструювавали англієць Джозеф Свон в 1854 році, росіянин Олександр Лодигін в 1874 році.
Вугільна лампочка Павла Яблочкова, розроблена в 1874 році, працювала не більше 2 годин. Придатною для практичного застосування лампу першим запатентував той же таки Джозеф Свон в 1878 році - обвуглене бавовняне волокно було поміщене у скляну колбу з розрідженим киснем. У 1879 році почалась установка електричного освітлення в містах і будівлях Англії, недивлячись на те, що лампи Свона мали невеликий (близько 13 годин) термін використання із-за поганого вакуума.
В 1879 році Томас Едіссон запатентував лампу розжарювання з платиновою ниткою. Саме її було публічно продемонстровано 31 грудня 1879 року. Наступного року Едіссон повернувся до експериментів з вугільними волокнами і створив лампу розжарювання з тривалістю роботи до 40 годин. Незважаючи на відносно невеликий термін роботи, лампи Едіссона досить швидко витіснили у США газове освітлення - вже цього ж року на среціально збудованому заводі було випущено близько 50 тисяч ламп.
У ХХ столітті у ламп Едіссона практично не було конкурентів, хоча самі лампи постійно удосконалювались - в 1909 році американець Інгвар Ленгмюр винайшов лампи, наповнені інертним газом, в 1910 році компанія General Electric почала серійний випуск ламп з вольфрамовою ниткою, а в 1959 - галогенних ламп. Тривалість роботи сучасних ламп розжарювання становить до 1000 годин.
Лише в 1976 році було зроблело якісний прорив - американець Ед Харріс продемонстрував принципово нову лампу, яка згодом отримала назву енергозберігаючої, - газорозрядні лампи низького тиску. Термін їх роботи становить порядка 10 тисяч годин.
Сподобалась стаття?
Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Миколи Гоголя
Правила життя
Правила життя Миколи Гоголя
Наука і техніка
Америка
Нова історія

Головні події 31 грудня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left30 грудня
1 січняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх