цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Створення Радянського Союзу
30 грудня 1922 року 2215 делегатів I з'їзду Рад від РРФСР, України, Білорусії і Закавказької Федерації затвердили Декларацію і Договір про утворення Союзу Радянських Соціалістичних Республік (СРСР). Нова комуністична держава об'єднала більшу частину території колишньої Російської імперії з населенням 134 мільйони чоловік і стала першою у світі країною, заснованою на ідеології марксизму.
На обкладинці: Перший герб СРСР
8987
Політика
При відсутності тяжко хворого Володимира Леніна з доповіддю на з'їзді з питання укладання союзного договору виступив генеральний секретар ВКП(б) Йосиф Сталін. Формально СРСР складався з рівноправних республік, народи яких мали право на самовизначення і вільний вихід з Союзу. Ініціатором такої форми державного устрою був Ленін, котрий виступив проти запропонованого Сталіним проекту так званої "автономізації", за яким Україна, Білорусія і республіки Закавказзя повинні були увійти в склад РРФСР на правах автономій.
Згідно з конституцією, схваленою II з'їздом Рад у січні 1924 року, вищим органом влади в СРСР оголошувався з'їзд Рад, а в період між з'їздами - Центральний виконавчий комітет (ЦВК). Було також створено загальносоюзний уряд - Рада народних комісарів або Раднарком. Його першим головою став Ленін, котрий із-за хвороби не брав фактичної участі в роботі уряду. В компетенції союзних органів перебували всі найважливіші питання діяльності держави - міжнародне представництво, оборона, державна безпека, зовнішня торгівля, транспорт, зв'язок, кредитно-фінансова діяльність; загальносоюзний статус отримала і політична поліція - Державне політичне управління (ДПУ), що в 1922 році замінило Всеросійський надзвичайний комітет.
Фактичний диктат Росії в усіх найважливіших питаннях політики, економіки, культури поєднувався із формальним правом на вихід з СРСР і вступу до нього нових республік. У 1925 році було утворено Узбецьку і Туркменську РСР, в 1929 - Таджицьку, в 1936 - Казахську і Киргизьку РСР, що раніше були автономними республіками в складі РРСФР; в 1936 році на базі Закавказької Федерації були утворені Азербайджанська, Вірменська і Грузинська РСР, в 1940 році - Карело-Фінська (в 1956 році перетворена в Карельску Автономну РСР в складі Росії), Молдавська, Естонська, Латвійська і Литовська РСР.
Союзно-договірний принцип побудови СРСР, який протягом майже 70 років вважався лише формально-юридичним положенням, відіграв вирішальну роль в період дезінтеграції СРСР - в 1991 році Білорусія, Росія і Україна, як засновники СРСР, денонсували союзний договір 1922 року, що стало юридичною основою розпаду Союзу Радянських Соціалістичних Республік.

Коментарі

Дивіться також

Політика
Україна
Європа
Азія
Новітня історія
Інтербелум

Головні події 30 грудня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх