цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Нова стаття
Підкорення Південного полюсу
2143
14 грудня 1911 року 39-річний норвезький полярний дослідник Руальд Амундсен з чотирма членами своєї експедиції першим досягнув Південного полюсу Землі. Викуривши по сигарі на честь успіху, Амундсен чотири дні проводив вимірювання свого місцеположення і, щоб уникнути звинувачень у неточності, з трьох напрямків оточив розрахункове місце полюса прапорами, між яким залишив палатку і лист до англійця Роберта Скотта, якого випередив на 35 днів.
На обкладинці: Руальд Амундсен, 1909 рік
У 1905 році 33-річний норвезький моряк Руаль Амундсен здійснив мрію свого дитинства коли на яхті першим у світі обігнув Північну Америку Північно-Західним шляхом, після чого почав готуватись до підкорення Північного полюсу. Заручившись підтримкою Фрітьофа Нансена, який у 1893 - 96 роках здійснив 1041-денний дрейф від Таймиру до Землі Франца-Йосифа, але так і не досяг північної точки Землі, Амундсен позичив у нього легендарний корабель «Фрам», проте невдовзі відмовився від задуманого, коли у 1909 році стало відомо про підкорення Північного полюсу американцем Робертом Пірі.
у 1909 році Амундсен отримав фінансову підтримку від норвезького уряду та приватних спонсорів, за гроші яких переобладнав «Фрам», придбав їздових собак, 14 комплектів ескімоського хутряного одягу і 7 червня 1910 року відплив з Крістіанії (нині - Осло). 15 січня 1911 року «Фрам» досягнув узбережжя Китової бухти в Антарктиді, де влаштував базу для подальшої експедиції, з якої кількома етапами заклав три проміжні склади для подальшої експедиції із запасами провіанту та пального. Перша спроба вирушити до Південного полюсу була здійснена 8 вересня 1911 року, проте завершилась невдало - через надзвичайний холод, який досягав -60°С, Амундсену довелось повернутись на базу і очікувати покращення погоди.
Наступну спробу було здійснено 20 жовтня 1911 року, коли температура зросла до -30°С, - в похід на 4 нартах відправилось п'ять чоловік, які 9 листопада досягли 83° південної широти й заклали ще один склад для зворотнього шляху. Досягнувши Полярного плато, в центрі якого знаходиться Південний полюс, довелось забити частину собак і у фінальний етап 550-кілометрової подорожі експедиція відправилась 18 листопада.
Долаючи в день по 15-30 кілометрів, 6 грудня полярники піднялись на висоту 3260 метрів над рівнем моря, де почались проблеми через кисневе голодання та штормові вітри. Однак, завдяки відносно теплій погоді, яка трималась на рівні -20°С, 14 грудня 1911 року Руальд Амундсен, Хельмер Хансен, Сверре Хассель, Оскар Вістінг та Олаф Бьоланд досягли Південного полюсу.
Руальд Амундсен, Хельмер Хансен, Сверре Хассель, Оскар Вістінг на Південному полюсі, 16 грудня 1912 ррку © Олаф Бьоланд
Руальд Амундсен, Хельмер Хансен, Сверре Хассель, Оскар Вістінг на Південному полюсі, 16 грудня 1912 ррку © Олаф Бьоланд
Назвавши навколишню рівнину на честь новезького короля Хокона VII та викуривши по сигарі на честь успіху, Амундсен провів вимірювання свого місцеположення, щоб уникнути звинувачень у фальсифікації. Встановивши, що похибка вимірювання становить порядка 20 кілометрів, полярники здійснили перехід до теоретиної точки Південного полюса, якого досягли 17 грудня 1911 року і провели ще одні заміри, які на цей раз показали похибку у 2,5 кілометри. Для того, щоб застрахувати своє досягнення, Амудсен з трьох напрямків оточив полюс прапорами, а в центрі розмістив палатку, в якій залишив вимпел «Фрама» і лист британцю Роберту Скотту, експедиція котрого саме в цей час здійснювала свою шосту спробу підкорити Південний полюс.
Повернення на базу зайняло більше місяця, якої п'ятеро норвежців на 11-х собаках доягли 26 січня 1912 року. Не знаючи про свою першість і долю Скотта, експедиція якого досягла полюсу 17 січня і 29 березня загинула на зворотньому шляху, 30 січня Амудсен відплив з Антарктиди і 7 березня «Фрам» пришвартувався у порту Гобарт на Тасманії, де Амудсен інкогніто зійшов на берег і відправив три заздалегідь складені телеграми про свій успіх брату, Нансену і норвезькому королю. Повернувшись у липні 1912 року до Норвегії, на честь Амундсена відбувся обід в королівському палаці, після якого він розпочав турне країнами Європи та Америки і написання книги.

Теги: Антарктида, Норвегія.

Дивіться також20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження
Особистості
Наука і техніка
Азія
Європа
Нова історія

Головні події 14 грудня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх