Атака
на Перл-Харбор
Друга Світова війнаВолодимир Лук'янюк
Вранці 7 грудня 1941 року ударне з'єднання японського імператорського флоту під командуванням віце-адмірала Наґумо Тюїті завдало авіаційних ударів по військових аеродромах на острові Оаху і по кораблях ВМФ США, що стояли на якорі в гавані Перл-Харбор. Нейтралізація тихоокеанського флоту США на 6 місяців дозволила Японії захопити більшу частину Південно-Східної Азії, включаючи Гонконг, Бірму, Голландську Ост-Індію, Сінгапур та Філіппіни.
44232
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Після падіння Франції у 1940 році, Японія розпочала захоплення Французького Індокитаю, що змусило США припинити експорт в Японію літаків, авіаційного бензину і металообробної техніки, а після вторгнення в Голландську Ост-Індію (нині — Індонезія) влітку 1941 року — і нафти. Це вкрай загострило стосунки між Японією і США і останні в ультмативній формі зажадали від Японії припинити агресію в Китаї, ліквідувати маріонеткову державу Маньчжоу-го і відмовитись від усіх завоювань у Східній Азії.

Агресивна позиція США базувалась на переконаності, що Японія планує напад на СРСР і не готова до повномасштабної війни проти Британії чи США на Тихому океані. Помилкою американських стратегів також була впевненість, що під потенційною загрозою знаходиться авіабаза на Філіппінах, яка розташована в стратегічному для японців регіоні. Однак, ще з початку 1941 року під командуванням адмірала Ісороку Ямамото почалась підготовка до нападу на американську авіабазу в Перл Харборі (Гавайські острови), де розташовувався потужний Тихоокеанський флот США і становив загрозу потенційного флангового удару.

26 листопада 1941 року ударне з'єднання японського імператорського флоту під командуванням віце-адмірала Тюїті Нагумо вирушило з бази на Курильських островах в напрямку Перл Харбора у складі 14 найсучасніших кораблів і шести авіаносців з 411 літаком на борту, які супроводжували 20 підводних кораблів. Незважаючи на численні розвідувальні дані про підготовку до нападу ніяких додаткових заходів для захисту авіабази на Гаваях здійснено не було і вранці 7 грудня 1941 року японська палубна авіація та японські карликові підводні човни завдали удару по американській військово-морській та повітряній базах, розташованих в околицях Перл-Харбора на острові Оаху (Гавайські острови).

Двома хвилями атак японцями було потоплено 4 лінкори, 2 есмінці, 1 мінний загороджувач та 188 літаків; ще 4 лінкори, 3 легких крейсери, 1 есмінець і 159 літаків отримали значні пошкодження. 2403 американця було вбито і 1178 поранено. Із 32 батарей берегової оборони тільки 8 відкрили вогонь по агресору і японці втратили лише 29 літаків і 64 людини (55 льотчиків та 9 підводників); ще один японець попав у полон.

Успіх нападу на Перл Харбор перевершив сподівання керівництва Японії — він на півроку нейтралізував тихоокеанський флот США і дав можливість захопити більшу частину Південно-Східної Азії, включаючи Гонконг, Бірму, Голландську Ост-Індію, Сінгапур та Філіппіни. Для США Перл Харбор став повною несподіванкою і приводом до вступу в Другу Світову війну8 грудня вони оголосили війну Японії, у відповідь на що 11 грудня їм війну оголосили Німеччина та Італія.

Друк 6
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 29 травня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 7 грудня

Убивство Марка Тулія Цицерона

43 до н.е.
#ЦейДень

Все про 7 грудня

Події, факти, персоналії

Полонений Кадзуо Сакамакі

1941

Канцлер на колінах

1970

Спітакський землетрус

1988

П'ятий «Золотий м'яч» Кріштіану Роналду

2017