цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
star_border share search menu
Популярна стаття
Облога Києва монголами
Після тримісячної облоги 6 грудня 1240 року орди хана Батия захопили Київ, влаштували масову різню і підпалили Десятинну церкву, в якій переховувались останні захисники міста.
14880
Війни
Володимир Лук'янюк, 17 травня 2014
Після смерті Чингізхана улус його сина Джучі перейшов до внука Батия. Інший син Чингізхана Угедей став Великим ханом і віддав наказ виконати волю батька - завоювати Північні країни. Перші загони монголів вирушили на Захід в 1229 році і через два роки пройшли землі волзьких болгар та кипчаків. В кінці 1237 року монголи увійшли на руські землі і захопили Рязань, Коломну, але на початку весни 1238 року відмовились від походу на Новгород і вирушили на південь.
Умовний план Києва, 1240 року © Українська Карта
Умовний план Києва, 1240 року © Українська Карта
18 жовтня 1239 року монголами був взятий Чернігів і почалась підготовка захоплення Правобережжя Дніпра. Більшість військ Галицького, Волинського, Київського та Турово-Пінського князівств були об'єднані під владою Данила та Василька, синів волинського князя Романа Мстиславовича. Розуміючи, що він не в змозі протистояти монгольській навалі, Данило відправився в Угорщину та Польщу за підмогою, проте отримав відмову.
Лише 1238 року Данило повернув собі галицький трон, після чого того ж року підкорив Турово-Пінське князівство, а наступного - зайняв Київ, де тоді не було князя, і посадив там свого намісника, воєводу Дмитра Єйковича, який керував обороною Києва, коли 5 вересня 1240 року війська Батия взяли його в облогу. Данило Галицький, не маючи достатньо війська, так і не зміг прийти на допомогу. Вирішальний штурм розпочався 5 грудня - монголи пробили міські стіни і наступного дня, 6 грудня 1240 року, увірвались в дитинець, збудований на Старокиївській горі ще в часи Володимира Великого. Подолавши опір захисників, монголи влаштували масову різню і підпалили Десятинну церкву, в якій переховувались останні захисники міста.
Київ був повністю зруйнований, а з 50 тисяч його жителів живими лишилось не більше 2 тисяч. До середини XIV століття місто було васалом Золотої орди і остаточно втратило свою роль як політичного центру Русі. В 1363 році, після перемоги у битві на Синіх Водах, Київ захопив Великий князь Литовський Ольгерд. Після ліквідації в 1470 році Київського князівства місто стало центром Київського воєводства у складі Литви.
17 травня 2014 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.
Сподобалась стаття?
Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Розкол християнства
Релігія
Розкол християнства
Війни
Битви
Україна
Середньовіччя

Головні події 6 грудня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх