III літні Олімпійські ігри
23 листопада 1904 року закінчились III літні Олімпійські ігри, які тривали у Сент-Луїсі п'ять місяців в рамках Всесвітньої виставки з нагоди сторіччя покупки США Луїзіани. В них взяло участь 646 чоловіків і 6 жінок, які представляли 12 країн і боролись за 94 нагороди у 18 видах спорту. На обкладинці: Срібна медаль III літніх Олімпійських ігор
15741
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Після завершення літніх Олімпійських ігор в Парижі 1900 року за пропозицією президента Міжнародного Олімпійського комітету (МОК) П'єра де Кубертена кандидатом на проведення наступних змагань стали Сполучені Штати Америки, де заявки подали міста Буффало, Нью-Йорк, Сент-Луїс, Філадельфія і Чикаго, останнє з яких і було затверджене 22 травня 1901 року. Проте згодом стало відомо, що організатори Всесвітньої виставки, присвяченої сотій річниці придбання у Франції Луїзіани, мають намір провести власні легкоатлетичні змагання, популярність яких могла затьмарити Олімпійські ігри, і 10 лютого 1903 року МОК переніс Ігри в Сент-Луїс.

Через прив'язку до Всесвітньої виставки, яка тривала півроку з травня по грудень і була подією світового масштабу, Олімпійські ігри відійшли на другий план і також розтягнулись у часі, що завадило взяти в них участь спортсменам багатьох країн з-поза меж Америки. Їх офіційне відкриття відбулось 1 липня 1904 року виступом директора Всесвітньої виставки і колишнього губернатора штату Міссурі Девіда Френсіса на центральній площі Сент-Луїса і того ж дня розпочались дводенні змагання зі спортивної гімнастики за участю 120 спорсменів із США, Німеччини та Швейцарії.

Всього в III літніх Олімпійських іграх взяв участь 651 атлет з 12 країн і 599 з них представляли США, котрі й перемогли у командному заліку, завоювавши 239 із 280 розіграних медалей, серед яких вперше вручались бронзові. Кращою із європейських команд виявилась Німеччина, яка зайняла друге місце, завоювавши 13 медалей (4 золотих). Офіційної церемонії закриття змагань не було, тому останнім днем змагань вважається 23 листопада 1904 року, коли завершився матч між першою і другою збірною США з футболу (крім двох американських команд у турнірі з футболу брала участь лише Канада, яка й здобула олімпійське золото).

Найтитулованішим спорсменом став гімаст Антон Хейда, котрий виграв шість медалей і вперше в історії Олімпійських ігор став п'ятиразовим чемпіоном (крім того, він брав участь в бігу, штовханні ядра, стрибках у висоту і довжину). Завдяки своєму досягненню він опинився в центрі міжнародного конфлікту — етнічний чех за походженням, Хейда на момент завоювання свого першого "золота" в командному заліку 2 липня був громадянином Австро-Угорщини, що викликало претензії її Олімпійського Комітету, представленого у Сент-Луїсі лише одним атлетом. Проте вже 17 жовтня Хейда отримав громадянство США і у заключний день гімнастичних змагань 29 жовтня здобув ще 4 золотих і одну срібну нагороду.

Ще одним тріумфатором III літніх Олімпійських ігор став етнічний німець Джордж Ейсер, який виступав за США, — втративши в юності ліву ногу, він у 34 роки, виступаючи на дерев'яному протезі, брав участь у змаганнях з 9 дисциплін і завоював три золоті медалі у гімнастичних змаганнях на брусах, опорному стрибку та лазанні по канату, дві срібні у вправах на гімнастичному коні і загальному індивідуальному заліку та бронзову у вправах на перекладині (крім гімнастики Ейсер змагався у легкоатлетичному триборстві — стрибках у довжину, штовханні ядра і бігу на 100 метрів).
Крім офіційних змагань з 18 видів спорту в рамках III літніх Олімпійських ігор організаторами Всесвітньої виставки 12-13 серпня були проведені т. зв. «Антропологічні дні», коли у змаганнях з бігу, стрибках у висоту, стрільбі з лука, штовханні ядра, метанні списа, скелелазенні і перетягуванні канату змагалось близько 100 ескімосів, філіппінців, північно-американських індіанців та пігмеїв, які мали продемонструвати їх здібності «в порівнянні з іншими расами». Більшість з них не знали правил змагань і через незнання англійської не розуміли суті того, що відбувається, а переможці в якості винагороди отримували американський прапорець.

Через інтенсивну міграцію до США в кінці XIX — на початку XX століття, претензії щодо громадянства учасників III Олімпійських ігор вже 2000-х роках заявили Італія (з приводу велосипедиста Франческо Біццоні), Норвегія (з приводу золотих медалістів борців Карла Еріксена та Бернгуффа Хансена), Австралія (з приводу плавця Френсіса Гейлі, що виграв золоту та срібну медалі), Німеччина (з приводу борця і володара срібної та трьох бронзових нагород Франка Куглера), Швейцарія (срібний медаліст у боротьбі Густав Тіфенталер) та Франція з приводу дворазового віце-переможця легкоатлета Альберта Корі, чия участь у команді США в забігу на 4 милі, з якою він завоював срібну медаль, змусила МОК у 2010 році перекласифікувати цю нагороду як приналежну змішаній команді.