Теракт «Норд-Ост»
О 21-05 23 жовтня 2002 року в Москві під час показу мюзикла «Норд-Ост» в будинку Театрального центру на Дубровці 40 чеченських бойовиків на чолі з Мовсаром Бараєвим захопили близько 800 глядачів і працівників театру. В результаті антитерористичної операції були знищені усі терористи, але погано організоване визволення заручників призвело до загибелі близько 130 чоловік.
28586
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Після захоплення міста Грозний взимку 2000 року центр опору російським військам в ході Другої Чеченської війни перемістився в гори, де розгорнулись активні партизанські дії за участю загонів, які зробили основну ставку на диверсійну діяльність. Очолив чеченський збройний опір президент Ічкерії Аслан Масхадов, усунутий від влади в березні 2000 року. У 2002 році йому вдалось об'єднати під єдиним командуванням численні загони польових командирів, включаючи раніше опозиційні організації.

Влітку 2002 року штаб Аслана Масхадова прийняв рішення про здійснення масштабних терористичних акцій в Москві і з цією метою у жовтні туди було доставлено зброю, вибухівку, а також 21 чоловік і 20 жінок віком від 16 до 42 років, які поселились у Москві за підробними паспортами. 19 жовтня поблизу ресторану «Макдональдс» на вулиці Покришкіна був підірваний автомобіль «Таврія» — через те, що вибуховий пристрій, зроблений на основі 152-міліметрового снаряда, вибухнув раніше призначеного терміну, загинув лише водій машини; з невідомих причин не спрацювали пристрої на ще двох авто, залишених біля Державної думи і концертного залу ім. Чайковського.

З огляду на активізацію роботи спецслужб в Москві підготовку до наступного теракту було вирішено прискорити і перенести його виконання з 7 листопада на два тижні раніше. Тож 23 жовтня 2002 року об 21-05 за місцевим часом до приміщення Театрального центру на Дубровці під'їхало три мікроавтобуси, люди з яких знешкодили охорону і пройшли на сцену, де за присутності більше 800 глядачів проходив мюзикл «Норд-Ост». Пострілами вгору люди в камуфляжі зупинили спектакль і оголосили всіх присутніх у приміщенні заручниками, після чого зігнали в зал всіх присутніх на той момент у театрі і почали мінувати будівлю.

Не висуваючи жодних вимог, до вечора наступного дня терористами було звільнено 45 людей, включаючи 18 дітей, всіх мусульман та іноземців. Ще двом дівчатам вдалось втекти через вікно туалету.

Близько 19-ї години вечора катарський телеканал «Аль-Джазіра» показав заздалегідь записане відеозвернення командира Ісламського полку особливого призначення Мовсара Бараєва, в якому він зажадав виведення російських військ з Чечні.

Перемовини 25 жовтня також не дали бажаних результатів — терористи відмовились звільняти заручників в обмін за безперешкодне залишення приміщення, відпустивши лише 19 чоловік, і о 5-10 26 жовтня почався штурм приміщення театру — через вентиляційні люки був закачаний присипляючий газ на основі опіоїдного аналгетика, після чого спецпідрозділи МВС та ФСБ протягом години вбили більшість знепритомнілих жінок-смертниць і диверсантів. Операція закінчилась о 7-20.

За офіційним повідомленням, окрім 36-х терористів загинула ще 31 людина. Однак через те, що всі, хто перебував у приміщенні, знепритомніли і їм своєчасно не була надана належна медична допомога, крім вбитих до штурму п'ятьох чоловік, в результаті спецоперації всього загинуло 125 заручників (більшість з них — у лікарнях), головним чином дітей (десять) і хворих на серцево-судинні захворювання.

Попри те, що кілька сот заручників були врятовані, операція по їх звільненню була піддана критиці спостерігачами, постраждалими та родичами загиблих, які ставили в провину владі відсутність необхідності штурму приміщення (жоден із десятків вибухових пристроїв не був приведений в дію), неналежну допомогу постраждалим та неналежне розслідування обставин трагедії. 22 лютого 2003 року Тверський районний суд Москви відмовив у компенсації жертвам теракту «Норд-Ост», а 20 грудня 2011 року Європейський суд з прав людини виніс рішення у справі «Фіногенов та інші проти Росії», одноголосно угледівши в неадекватному плануванні рятувальної операції і у відсутності дієвого розслідування російськими властями рятувальної операції порушення статті 2 (про право на життя) ЄКПЛ та присудив 64 потерпілим компенсацію загальною сумою 1,3 мільйона євро.

Звинувачені російським правосуддям в організації теракту Зелімхан Яндарбієв і Шаміль Басаєв були вбиті 13 лютого 2004 року і 10 липня 2006 року, відповідно, а Геріхан Дудаєв і Хасан Закаєв уникли покарання, як і четверо терористів, що зникли з Театру на Дубровці під час штурму.


понад

20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження
Друк 4
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 21 жовтня 2013. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 23 жовтня

Карл V — король Німеччини

1520
#ЦейДень

Все про 23 жовтня

Події, факти, персоналії

Антикомуністичне повстання в Угорщині

1956

Вітольд Фокін — голова Ради Міністрів УРСР

1990