сьогодні
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Друга англо-бурська війна
11 жовтня 1899 року почалась Англо-бурська війна - Трансвааль і Оранжева Вільна держава оголосила війну Великій Британії у відповідь на нарощення британської присутності в Південній Африці і ультимативну вимогу гарантувати рівні політичні права іноземцям.
На обкладинці: Бурські партизани, 1900 рік
10526
Війни
Бури, або африканери, нащадки голландських колоністів району довкола мису Доброї Надії, були завойовані британцями в 1806 році під час наполеонівських воєн. Основне протистояння між бурами і британцями полягало у протидії прагненню Англії припинити работоргівлю в Південній Африці. У 1833 році бури почали переселятись в глиб Африки і заснували дві нові держави - Трансвааль і Оранжеву Вільну державу. Вони цілком мирно співіснували з сусідньою англійською колонією допоки в 1867 році не були відкриті великі поклади діамантів і золота, основні родовища котрих знаходились на території бурських республік.
Локальні сутички за окремі території тривали до 1880-х років, коли вони переросли у Першу англо-бурську війну при спробі британців силою приєднати Трансвааль. Бурам вдалось відстояти незалежність, визнану Британією, проте бум у золотодобувній промисловості призвів до великого притоку іноземців (ойтлендерів), головним чином англійців, кількість яких яких до 1899 році стала співвимірною із громадянами Трансваалю, що стало причиною нової повномасштабної війни між Великобританією і Трансваалем та Оранжевою Вільною державою. Формальним приводом до неї стала відмова президента Трансвааля Пауля Крюгера надати виборчі права всім ойтлендерам, визнати верховенство Британії на півдні Африки і рззброїти воєнізовані з'єднання.
Відхиливши ультимативні вимоги, 11 жовтня 1899 року республіки Трансвааль і Оранжева оголосили Великій Британії війну. Не маючи постійної армії, 30-тисячне бурське військо не змогло протистояти півмільйонній регулярній армії і до середини червня 1900 року Британія контролювала практично всю їх територію та завоювала більшість бурських міст, включаючи столиці Преторію і Блумфонтейн. З вересня регуляні бойові дії припинилась і бури перейшли до партизанської війни. Впродовж наступних двох років вони проводили швидкі кампанії, перемагали у битвах біля Мудвіля, Нойтедахта, Дріфонтайна, Донкерхука і завдали величезних людських і матеріальних втрат британцям при Істерспрейті 25 лютого 1902 року, де велика кількість амуніції і провіанту була захоплена бурськими загонами.
Щоб унеможливити допомогу партизанам, з початку 1901 року англійці почали застосовувати тактику "випаленої землі" і створювати концентраційні табори, де насильно утримували як сім'ї партизан, так і бурське сільське населення. В 1902 році опір бурів був подоланий і 31 травня було підписано Ферінігінський мирний договір, за котрим Британія встановлювала військовий контроль над Трансваалем і Оранжевою Вільною державою, які в 1910 році разом із провінціями Наталь і Мис Доброї Надії увійшли до Південно-Африканського Союзу, котрольованого британцями.
Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Історична відповідальність Німеччини перед Україною
Пряма Мова
Історична відповідальність Німеччини перед Україною
Війни
Африка
Нова історія

Головні події 11 жовтня

#ЦейДень
Все про 11 жовтня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left10 жовтня
12 жовтняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх