цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Убивство зулуського правителя Шака
22 вересня 1828 року в результаті змови своїми брататми убитий Шака ка Сензангакона, зулуський інкосі, глава об'єднання південо-африканських племен. Після його смерті Держава зулусів проіснувала ще 50 років.
6866
Особистості
Шака народився в 1757 році і був позашлюбним сином Сензангакона, вождя одного із зулуських племен. Коли Шака був ще дитиною, батько зрікся сина і його виховував вождь сусіднього племені мтетва Дінгісвайо, після вбивства котрого (1817) Шака став його спадкоємцем. Першим його вчинком була помста ворогам дитинства, багатьох з кого він наказав посадити на кіл.
Прижиттєвий малюнок-портрет Шаки, 1824 р.
Прижиттєвий малюнок-портрет Шаки, 1824 р.
У 1816 році, після смерті свого батька, Шака, котрий був хорошим воїном і стратегом, зумів відсторонити від влади своїх звідних братів, і створити могутнє військо, силою котрого згодом подолав опір сусідніх племен. За сім років територія, контрольована Шакою, збільшилась з 200 квадратних кілометрів до 200 тисяч, на якій проживало близько 250 тисяч чоловік - у 1823 році влада Шаки поширювалась на більшу частину Південної Афики, від Танзанії до Наталя.
У 1827 році, після смерті матері, принцеси Нанді, Шака на знак трауру наказав створити тримісячний голод - заборонив збирати урожай, використовувати в їжу молоко, засіювати угіддя; крім того, він наказав убити всіх вагітних жінок разом з їх чоловіками і малолітніми дітьми; охоплений горем і безумством, він за рік убив близько семи тисяч своїх співплемінників, запідозрених у зраді.
Це привело до заворушень у племенах, втечі з-під влади короля і виникла загроза розвалу всього зулуського королівства. 22 вересня 1828 року, після чергової кривавої каральної операції королівського війська, звідні по батькові брати Шаки - Дінгане і Млангана - вбили брата. Маючи величезний гарем, Шака не залишив жодного нащадка (всіх новонароджених дітей вбивали разом з матерями), і новим королем зулусів став Дінгане.
Військова могутність створеного Шакою об'єднання племен дозволила зулусам, чи не єдиним реально протистояти європейським інтервентам у Південній Африці. Сьогодні Шака - найвідоміша фігура африканської історії. Для зулусів, він залишається національним героєм - щороку у вересні біля пам'ятника, встановленого на імовірному місці загибелі, святкується День корля Шака; в ідеології південно-африканської зулуської партії Інката Шака вказується як засновник нації.
Сподобалась стаття?
Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Білла Гейтса
Правила життя
Правила життя Білла Гейтса
Особистості
Політика
Африка
Нова історія

Головні події 22 вересня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left21 вересня
23 вересняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх