цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Тиберій -
другий імператор Риму
17 вересня 14 року сенат проголосив великого понтифіка, багаторазового консула, трибуна і імператора Тиберія Клавдія Нерона принцепсом Риму. Він отримав ім'я Тиберій Цезар Юлій Август і став другим правителем наймогутнішої імперії світу.
На обкладинці: Тиберій Клавдій Нерон. Нова гліптотека Карлсберга, Копенгаген
4999
Особистості
Володимир Лук'янюк
Трирічний Тиберій Клавдій Нерон став пасинком Октавіана Августа у 39 році до нашої ери, коли імператор одружився з його розведеною матір'ю. Через рік вона народила Децима Клавдія Друза, ще одного сина від свого колишнього чоловіка, котрого Октавіан змусив розлучитися. Після того, як у 27 році до н. е. імператор Август серйозно захворів, Тиберій став потенційними спадкоємцем престолу - у віці 18 років він був призначений квестором, а згодом претором і консулом.
В 11 році до н. е. Тиберій всупереч своїй волі одружився з дочкою Октавіана Юлією-старшою, діти якої від попереднього шлюбу - Гай і Луцій - також були усиновлені шість років перед тим їхнім дідом імператором Августом. Шлюб Тиберія виявився вкрай невдалим і у 6 році до н. е. він, розуміючи, що його державна і військова кар'єра буде успішною лише допоки внуки-сини Августа не досягнуть повноліття, несподівано відмовився від усіх посад, залишив Рим і поселився на острові Родос.
Тиберій повернувся у Рим лише через десять років, після смерті Гая (Луцій помер від несподіваної хвороби два роки перед ним) під час військового походу у Вірменію і після того, як Октавіан від його імені розлучився з Юлією-старшою і вислав її на острів Вентотене в Тіренському морі. Тиберій був усиновлений імператором Августом, отримавши ім'я Тиберий Юлій Цезар, і відновив свою владу в якості повноправного спадкоємця - йому була знову надана посада трибуна, а також рівну з імератором владу в цивільній та військовій сфері. У 13 році він став співправителем Августа, отримавши рівну з ним владу в Римській імперії.
Згідно із заповітом Октавіана Августа, який помер 19 серпня 14 року, Тиберій був оголошений єдиним спадкоємцем і 17 липня 14 року сенат проголосив його новим принцепсом Риму - Тиберію, що прийняв ім'я Тиберій Цезар Юлій Август, присягнули на вірність всі вищі посадові особи країни, знать, плебс і війська за межами країни.
Тиберій правив наступні 13 років до своєї смерті 16 березня 37 року. Будучи прихильником республіканських традицій, він підняв роль сенату, зумівши при цьому зміцнити і свою владу, відмовившись від численних будівництв за державний кошт і прийнявши ряд законів проти розкошів і лихварства, зміцнив фінансову систему. Завдяки відмові від нових територіальних завоювань Тиберію вдалось зміцнити кордони країни, дисциплінувати армію, навести лад у віддалених провінціях і укласти мир із римським споконвічним ворогом Парфією.
В 25 році, після смерті свого єдиного сина Друза і конфлікту з матір'ю, 64-річний Тиберій виїхав на острів Капрі, мало втручаючись у державні справи. Тим неменш, навіть з поза меж Риму він зумів розкрити змову командувача преторіанською гвардією Сеяна і своєї невістки Лівілли, приборкати повстання легіонів у Німеччині.
Незадовго до своєї смерті 16 березня 37 року Тиберій призначив своїми спадкоємцеми Гая Калігулу, сина консула Германіка, якому імператор завдячував успіхами у війні проти німецьких племен, і свого внука Тиберія Гемелла. Однак Калігула, який заручився підтримкою командувача преторіанською гвардією Макрона, 28 березня 37 року був проголошений імператором і своїм першим же розпорядженням, оголосив заповіт Тиберія недійсним; того ж року внук Тиберія за наказом Калігули був убитий.
all_inclusive
6 липня 2015 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.
Сподобалась стаття?
Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Коронація Людовика XII «Батька народу»
Сьогодні
Коронація Людовика XII «Батька народу»
Особистості
Європа
Античні часи
Золотий вік

Головні події 17 вересня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left16 вересня
18 вересняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх