цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Марафонська битва
6029
12 вересня 490 року до нашої ери біля міста Марафон відбулась битва, в якій військо афінського стратега Мільтіада розбило персидську армію Дарія I. Для греків це була перша перемога над військом імперії Ахеменідів. Перси, які перебували на піку своєї могутності, після поразки стали збирати величезну армію для підкорення всієї Греції.
У 500 році до н. е. мешканцi малоазійського грецького мiста Мілета пiдняли повстання проти перського панування. Їм надали допомогу афіняни і жителі міста Еретрія на острові Евбея, але повстання було придушене. У 493 р до н. е. для покарання Афін персидський цар Дарій I вислав флот, але морський похiд завершився невдачею через бурю, яка розкидала кораблі, що перевозили перське військо, та розтрощила їх об скелі.
Наступного року персидська експедиція на чолі з Мардонієм підкорила Фракію, змусила Македонію визнати верховну владу персидського царя, чим підготувла плацдарм для походу вглиб Греції. В 491 році до н. е. Дарій надіслав послів у всі незалежні грецькі міста з вимогою підкоритись персам. Всі міста Еллади, крім Спарти і Афін, прийняли принизливі вимоги.
Влітку 490 року до н. е. після завоювання Еретрії перські війська на чолі з Датісом і Артаферном відплили до Аттіки. За порадою колишнього тирана Афін Гіпія вони висалились на рівнині поблизу міста Марафон, звідки мали розпочати похід на Афіни. Але їм назустріч афіняни відправили дев'ятитисячне військо на чолі з десятьма стратегами; ще тисячу воїнів надіслало місто Платеї. Їх керівництво полемархом Каллімахом було покладено на стратега Мільтіада. На боці персів було 25 тисяч піхотинців і тисяча вершників.
Бій тривав цілий день. Він почався з того, що несподівано для персів, грецька фаланга атакувала їх бігом і змусила до втечі. Перешикувавшись, греки оточили персів, що продовжували бій у центрі, оточили їх та повністю знищили. Після цього греки знову перешикувалися та кинулися до берега, де перські вояки, вже не думаючи чинити опір, сідали на кораблі та відпливали. Грекам вдалося захопити кiлька кораблiв, що не встигли відплисти, та перебити іще частину перського війська.
Від Марафонської долини перський флот направився до Афін, навкруги Аттики. Однак афіняни випередили їх - побачивши з кораблів, що афінське військо вже чекає на них, перські воєначальники не наважилися висадитися на берег і перський флот залишив Грецію.
Втрати персів у Марафонській битві становили 6400 осіб. Афінянам перемога коштувала 192 громадян, в числі яких були полемарх Каллімах. У південній частині Марафонської рівнини, за 800 м від моря, і нині піднімається пагорб Соро — братська могила афінян, що загинули у битві; всі їх імена були накреслені на надгробних плитах. Поруч знаходяться дві менші могили: одна — платейців, інша — рабів, що також брали участь у битві.
Безпосередніх військових та політичних наслідків Марафонська битва не мала. Перси, незважаючи на загальну невдачу походу, не вважали себе переможеними і готувалися до повномасштабної війни проти Греції. У той самий час моральний вплив перемоги під Марафоном на все грецьке суспільство був дуже значним. Вперше були продемонстровані перевага грецької зброї та грецького військового мистецтва над перськими. Ця впевненість зіграла важливу роль у подальших подіях.

Теги: Давня Греція, Персія.

Дивіться також

Правила життя Миколи Гоголя
Правила життя
Правила життя Миколи Гоголя
Війни
Битви
Європа
Античні часи

Головні події 12 вересня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх