цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
«Герніка» повернулась до Іспанії
10 вересня 1981 року після більше 40 років перебування за кордоном монументальне полотно «Герніка» іспанського художника Пабло Пікассо передано Іспанії в знак визнання перемоги демократії в країні.
На обкладинці: Герніка (фрагмент картини Пабло Пікассо)
1636
Культура і мистецтво
Одна з кращих робіт художника була написана ним під впливом трагедії баскського містечка Герніка, зруйнованого в результаті німецького бомбардування під час Громадянської війни в Іспанії. В 1939 році Пікассо передав "Герніку" на зберігання Музею сучасного мистецтва у Нью-Йорку і умовою повернення його на батьківщину поставив відновлення в Іспанії демократичних свобод.
У квітні 1937 року на початку Громадянської війни в Іспанії без всякого попередження німецькі літаки з "Легіону Кондор", надісланого Адольфом Гітлером на допомогу Франсиско Франко, провели тригодинне бомбардування баскського міста Герніка (Північна Іспанія). Хоча формальною ціллю атаки був міст недалеко від міста, у Герніці загинуло 1600-1650 жителів і близько 900 були поранені. За словами очевидців, тих, хто намагався втекти з-під бомб, обстрілювалися кулеметним вогнем з літаків.
Вражений цим брутальним актом насилля, Пікассо всього за три тижні створив велике в прямому (3.5х8.5 метрів) і переносному полотно, в котрому передав жах війни і негуманного ставлення людини до собі подібної.
У 1937 році картина була виставлена в іспанському павільйоні на Паризькій міднародній виставці, а потім надіслана до Нью-Йорка для експонування в рамках акції по зібранню коштів для Іспанського комітету опору. З початком 2-ї Світової війни Пікассо розпорядився, щоб "Герніка" та інші його роботи були прийняті на збереження нью-йоркським Музеєм сучасного мистецтва. Після війни більшість його робіт були повернуті в Європу, а "Герніку" Пікассо попросив зберігати і надалі до "відновлення в Іспанії громадянських свобод".
Франсиско Франко залишався диктатором Іспанії аж до самої смерті Пікассо в 1973 році, і за цей час художник ні разу не відвідав свою батьківщину, не дивлячись на деяке послаблення режиму в 1967 році і офіційні спроби в 1968 році повернути "Герніку". Франко помер в 1975 році, через два роки по смерті Пікассо, і в країні була відновлена монархія. Король Хуан Карлос I зразу ж започаткував демократичні перетворення, придушив спробу військового заколоту, і восени 1981 року колишній адвокат Пікассо дав дозвіл на перевезення картини на бітьківщину. Її було передано музею "Прадо" в Мадриді, де вона експонувалася на виставці, присвяченій 100-річчю художника.
Сьогодні числені баскські організації виступають проти перебування «Герніки» у Мадриді, особливо після передачі картини в новий Центр мистецтв; ці вимоги особливо активізувалися після відкриття в Більбао відділення нью-йоркського Музея Гуггенхейма.

Коментарі

Дивіться також

Культура і мистецтво
Європа
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 10 вересня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх