Отруєння
Віктора Ющенка
На наступний день після ряду приватних зустрічей, які Віктор Ющенко провів 5 вересня 2004 року, він став скаржитись на нудоту, головні і шлункові болі, через що був змушений зупинити президентську кампанію. В австрійській клініці «Рудольфіннергаус» йому був поставлений діагноз гострий панкреатит з ускладненнями, викликаними отруєнням токсинами. Попри опитування кількасот свідків, зміну кількох Генеральних прокурорів справа так і не була розкрита. На обкладинці: Віктор Ющенко у Лондоні, 17 жовтня 2005 року © Bruno Vincent
37082
Читати 5 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Після звільнення у квітні 2001 року з посади прем'єр-міністра Віктор Ющенко, маючи репутацію успішного проукраїнського державного діяча, висловив намір створити опозиційний до президента Леоніда Кучми блок партій, про що офіційно було повідомлено 16 липня 2001 року під час традиційного для Ющенка сходження на гору Говерла. У січні 2002 року він очолив блок «Наша Україна» з восьми політичних партій, який преміг на парламентських виборах у березні того ж року. Це дало можливість Ющенку стати кандидатом від опозиційних сил на посаду Президента України на чергових виборах 2004 року і отримати підтримку у цих намірах з боку «Блоку Юлії Тимошенко», з яким «Наша Україна» у липні утворила коаліцію «Сила народу».

Повертаючись з передвиборчої поїздки до Чернігова, 5 вересня 2004 року Віктор Ющенко мав три приватні зустрічі, на останній з яких вечеряв на дачі заступника голови СБУ Володимира Сацюка на Осокорках у Києві у компанії голови СБУ Ігора Смешка і свого соратника народного депутата Давида Жванії. Наступного дня Ющенко поскаржився на нудоту, нестерпні головні і шлункові болі, через що був змушений скасувати заплановані зустрічі. У ніч проти 10 вересня його доправили в австрійську клініку «Рудольфіннергаус», де Ющенку діагностували гострий панкреатит з ускладненнями, викликаними отруєнням токсинами.

11 вересня керівник клініки «Рудольфінергаус» Міхаель Цімпфер повідомив, що Ющенко був отруєний діоксинами. 17 вересня про це з трибуни Верховної Ради заявив голова виборчого штабу Ющенка віце-спікер Верховної Ради (ВР) Олександр Зінченко.

Наступного дня Віктор Ющенко повернувся в Україну, щоб продовжити президентську передвиборчу кампанію.

20 вересня у ВР була створена Тимчасова слідча комісія під головуванням «регіонала» Володимира Сівковича, на вимогу якої наступного дня Генеральна прокуратура для «повного й об'єктивного розслідування» обставин отруєння кандидата в президенти порушила кримінальну справу за статтею 112 Кримінального кодексу «замах на життя державного або громадського діяча».

Через погіршення стану здоров'я 29 вересня Віктор Ющенко був змушений повернутись до віденської лікарні «Рудольфіннергаус», для подальшого обстеження і лікування.

25 жовтня на підставі висновків комісії українських експертів, котрі констатували, що погіршення стану здоров'я Ющенка було обумовлене «активізацією латентної вірусної герпетичної інфекції» Генеральна прокуратура кримінальну справу припинила. Дисонансом прозвучала заява від 3 листопада консиліуму 11 провідних австрійських лікарів, які серед інших поставили діагноз «гострий панкреатит з інтерстиціальними набряковими змінами».

Тим часом пройшов другий тур президентських виборів, результати якого ВР 27 листопада визнала недійсними через засвідчені у тому числі і більшістю міжнародних організацій-спостерігачів «брутальні порушення виборчого законодавства та прав людини» і застосування «технологій загальнодержавного фальшування результатів голосування».

Країна опинилась на межі повномасштабної політичної кризи.

Через тиждень після визнання Верховним судом недійсними результатів другого туру голосування і призначення повторного голосування Генпрокуратура скасувала власну постанову про закриття справи про отруєння Віктора Ющенка.

«Формулювання доказу вже не є таким складним, як виглядало ще рік тому. Вже є достатньо знання, що б прийти з наручниками і забрати людей, частина яких відсутня в Україні… Встановлені останні факти відносно того, хто ставив на стіл, і яку страву. Де могла виникнути загроза передачі отрути в їжу» — Президент Віктор Ющенко, 14 грудня 2006 року

Проте результатів поновлене слідство не принесло, хоча пройшло через кількох Генральних прокурорів, передавалось у СБУ і верталось назад, попри опитування понад тисячу свідків, три експертизи у США, Нідерландах та Австрії, які виявили сліди діоксину у крові Ющенка, і відпрацювання версій причетності до замаху на нього політичних суперників, найближчих соратників, іноземних розвідок та приватних осіб.

Один з підозрюваних — Володимир Сацюк, звинувачений у 2005 році у зловживанні службовим положенням і фінансових махінаціях, втік до Росії, де отримав громадянство, 26 березня 2008 року помер 51-річний Володимир Шульга, ключовий свідок по «справі Ющенка», у якого той вечеряв за кілька годин до вечері у Сацюка, 24 вересня 2012 року у ДТП загинув Роман Шубін, який на посаді старшого слідчого з особливо важливих справ Генеральної прокуратури України вів справи про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе і отруєння кандидата в президенти Віктора Ющенка.

Станом на 2016 рік справа про отруєння Віктора Ющенка була не закрита, але мала небагато перспектив для завершення, зокрема через відмову колишнього президента співпрацювати зі слідством і повторно здати зразки крові.

Друк 5
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 11 серпня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 5 вересня

Облога Монтаржи

1427
#ЦейДень

Все про 5 вересня

Події, факти, персоналії

Битва під Рапалло

1494

Перша битва на Марні

1914

Узаконення Червоного терору

1918

Олімпійський теракт

1972