сьогодні
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Початок Семилітньої війни
29 серпня 1756 року король Пруссії Фрідріх II з шестидесятитисячною армією вторгся в Саксонію. Це стало початком війни, в якій брали участь більшість держав Європи і яка забрала півтора мільйони людських життів не тільки в Старому світі, але й у Південній та Північній Америці, Азії і Африці.
На обкладинці: Фрідріх II
9851
Війни
Англо-французьке колоніальне суперництво в Північній Америці переросло у відкрите збройне протистояння у травні 1756 року, коли Велика Британія оголосила війну Франції. Для того, щоб убезпечити своє положення в Європі, Британія підписала союзний договір з Пруссією, яка з приходом на престол Фрідріха II стала потужною державою. Розуміючи невідворотність війни з Австрією у якої Пруссія захопила Сілезію, Фрідріх розраховував на влив Англії на Росію, щоб запобігти її підтримці Марії-Терезії і, тим самим, війни на два фронти.
Підписання англо-прусського договору спонукало Австрію звернутись за підтримкою до свого старого ворога - Франції. Навесні 1756 року у Версалі був підписаний автро-французький оборонний союз. Розуміючи, що Росія вбачає в Пруссії загрозу своїм прибалтійським інтересам і має з Австрією союзницький договір ще з 1746 року, 29 серпня 1756 року Фрідріх II першим почав військові дії і окупував Саксонію. 11 вересня Росія оголосила війну Пруссії, що не зупинило її і на початку наступного року прусські війська увійшли в Богемію і захопила Прагу.
Початок Семилітньої війни; синім позначено англо-пруську коаліцію; зеленим - франко-австро-іспано-російську
Початок Семилітньої війни; синім позначено англо-пруську коаліцію; зеленим - франко-австро-іспано-російську
Весною 1757 року у війну вступила Франція. Вона захопила Ганновер, спадкове володіння англійського короля на континенті, а 5 листопада відбулась битва з прусськими військами біля Росбаху (Саксонія). У липні у війну вступила Росія - її війська увійшли в Курляндію і Східну Пруссію.
Після ряду нищівних поразок у серпні 1760 року пруському королю Фрідріху II вдалось перехопити стратегічну ініціативу завдяки фінансовій підтримці Великої Британії, яка у Північній Америці програвала війну Франції і намагалась посилити антифранцузькі сили в Європі. Зимою 1761/62 років відбулись зміни в союзницьких стосунках - проти Британії за володіння в Америці виступила Іспанія, а після смерті російської імператриці Єлизавети Петрівни і приходу на престол Петра III, відомого симпатика Пруссії, Росія відмовилась від підтримки франко-австрійського союзу.
Семилітня війна закінчилась перемогою англо-прусської коаліції. 10 лютого 1762 року між Великобританією і Францією був підписаний Паризький мирний договір, за яким Франція втратила Канаду, Східну Луїзіану, деякі острови Карибського моря, а також більшість своїх колоній в Індії; на користь Іспанії Франція поступилась Західною Луїзіаною і Флоридою. Це дало можливість Великій Британії активізувати військові та політичні дії і до 1763 року всі європейські союзники Франції були або розбиті або змушені підписати з Прусією, союзницею Англії, сепаратні мирні угоди. 15 лютого 1763 року Пруссія підписала з Австрією і Саксонією Губертусбурзький мирний договір, який підтвердив права Пруссії на Сілезію і графство Глац. Це стало початком процесу об'єднання німецьких земель під зверхністю Пруссії, який завершився в кінці XIX століття.
Загальні втрати у Семилітній війні склали півтора мільйони чоловік. Найбільше з них припадає на Австрію - 400 тисяч солдат і біля півмільйона мирних жителів; Прусія втратила 262 тисяч солдат, Росія - 138 тисяч, Франція - 168 тисяч, Англія - 20 тисяч та Іспанія - близько 3 тисяч військових. Залучення у бойові дії великої кількості держав на кількох континентах дало привід Вінстону Черчіллю назвати Семилітню війну першою в історії світовою війною.
Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Історична відповідальність Німеччини перед Україною
Пряма Мова
Історична відповідальність Німеччини перед Україною
Війни
Європа
Нова історія

Головні події 29 серпня

#ЦейДень
Все про 29 серпня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left28 серпня
30 серпняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх