Виверження Кракатау
27 серпня 1883 року о 10 годині ранку за місцевим часом на індонезійському острові Кракатау почалось найбільше, із коли-небудь задокументованих, виверження вулкану. Його потужність була в 13 тисяч разів більшою, ніж потужність вибуху атомної бомби "Малюк", скинутої в 1945 році на Хіросіму. На обкладинці: Виверження Кракатау
27762
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Вулканічна активність Кракатау, розташованого на маленькому безлюдному острові між Явою і Суматрою, почалася ще 20 травня і значно посилилась 26 серпня. Вранці наступного дня сталися чотири потужних вулканічних викиди-вибухи, в результаті котрих кам'яна порода піднімалася на висоту до 50 кілометрів, а попіл — до 80 кілометрів і випадав протягом наступних 10 днів в радіусі до 5 тисяч кілометрів. Сила вибухів була настільки значною, що вони були чутні в Австралії та на Маврикії (3-4,8 тисяч кілометрів), де вони були сприйняті як постріли з корабельних гармат.

Під час третього викиду вулкану відколось дві третини острова і утворились хвилі заввишки до 40 метрів, які зруйнували на Яві і Суматрі 162 селища і привели до загибелі 36 417 осіб; вони зійшли на нівець, сім разів обійшовши земну кулю.

Потік гарячих вулканічних газів та скельних уламків, вулканічного потоку і цунамі мало катастрофічні наслідки — загинули всі 3 тисячі мешканців острова Себесі, за 12 кілометрів на північ від Кракатау, і ще тисяча — на узбережжі Суматри (40 кілометрів від вулкану); загальна кількість жертв оцінюється у 120 тисяч чоловік, що втричі перевищує офіційну статистику того часу.

Сам острів, на якому знаходиться Кракатау, розколовся і його дві третину пішли під воду, а сусідні дві мілини стали островами (які згодом були розмиті океанічними водами). Пил і попіл від виверження Кракатау оповив Землю і привів до пониження загальної температури на планеті на 1,2° С, а вміст сірки в атмосфері став настільки великим, що протягом кількох десятиліть на Землі відбувались опади кислотних дощів. Хмари попелу, що розійшлись по планеті, привели до незвичних оптичних ефектів, коли захід сонця здавався криваво червоним, а місячне сяйво — зелено-синім.

Крім Кракатау, котрий до сих пір зберігає активність, в Індонезії є ще 130 активних вулканів, більше, ніж в будь-якій іншій країні світу.

Друк 5
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 27 серпня

Початок нафтового буму у США

1859
#ЦейДень

Все про 27 серпня

Події, факти, персоналії

Найкоротша в історії війна

1896

Другий Великий (римський) збір українських націоналістів

1939

Книга рекордів Гіннеса

1955