Звільнення Парижа
25 серпня 1944 року після більше чотирьох років нацистської окупації французька 2-а мотопіхотна дивізія і американська 4-а піхотна дивізія звільнили Париж. Опір німців був невеликий і командувач німецького гарнізону генерал Дітріх фон Хольтіц, котрий проігнорував наказ Адольфа Гітлера спалити Париж до тла, підписав у полудень формальний акт про капітуляцію. 26 серпня війська генерала Шарля де Голля пройшли переможним маршем по Єлісейських полях. На обкладинці: Американські війська на параді на Єлисейських полях. 29 серпня 1944 року
20998
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Париж був окупований нацистами 14 червня 1940 року, через місяць після того, як німецький вермахт увійшов на територію Франції. Через вісім днів Франція капітулювала і згодом було створено маріонетковий уряд нової Франції зі столицею у місті Віши. У самій Франції і за її межами організувалися сили Опору, котрі воювали як поти Німеччини, так і проти колабораціоністського уряду маршала Петена.

2-а мотопіхотна французька дивізія була сформована в Лондоні в кінці 1943 року і призначалась спеціально для операції звільнення Парижу після відкриття Другого фронту. У серпні 1944 під керівництвом генерала Жака-Філіппа Леклерка вона десантувалась у Нормандії і увійшла до складу 3-ї американської армії генерала Джорджа Паттона. 18 серпня війська союзників підійшли до Парижу і у місті силами Руху опору було підняте збройне повстання.

В цей час верховний головнокомандуючий військами союзників у Європі Дуайт Ейзенхауер прийняв рішення обминути Париж і не штурмувати місто, щоб не відвертати значні сили від інших операцій на Західному фронті. 21 серпня він повідомив про це генерала де Голля. Де Голль намагався заперечувати, посилаючись на слабість німецьких сил у Парижі і на моральне значення для французів факту звільнення столиці, але не знайшов розуміння і повідомив, що у випадку, якщо Ейзенхауер не віддасть наказ звільнити Париж, він, де Голль, сам віддасть наказ дивізії Леклерка штурмувати місто.

22 серпня Ейзенхауер погодився провести операцію по звільненню Парижа, і наступного дня французька дивізія атакувала місто з півночі, а американська — з півдня. В цей час війська німецького генерала Холтіца вели бої із силами Руху опору і ослабили військові рубежі на підходах до Парижу.

Після відкриття союзниками Другого фронту Гітлер віддав наказ захищати Париж до останнього солдата і, в разі здачі його супротивнику, перетворити місто на руїну. За розпорядженям Холтіца мости, стратегічні та військові об'єкти і пам'ятники архітектури були заміновані, але в останній момент генерал відмовився підривати місто — він не захотів входити в історію, як людина, що знищила найзнаменитіше місто Європи.

24 серпня Друга французька мотопіхотна дивізія перетнула Сену і увійшла на околиці Парижу, а близько півночі зайняла центр міста; на півдні і сході місто зайняли американці. Протягом ночі опір німців було подолано і близько 20 тисяч з них здалися в полон. 25 серпня було заарештовано генерала Холтіца, і ополудні він підписав акт про передачу міста уряду генерала де Голля; 26 серпня де Голль і Леклерк прийняли урочистий парад військ, котрі маршем пройшли по Єлисейських полях.

Друк 4
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 25 серпня

Телескоп Галілео Галілея

1609
#ЦейДень

Все про 25 серпня

Події, факти, персоналії

Перша кругосвітня подорож Джеймса Кука

1768

Англо-радянська інтервенція в Іран

1941

Грошова реформа Леоніда Кучми

1996