цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Кревська унія
14 серпня 1385 року в місті Крево за присутності польських послів, литовський князь Ягайло видав спеціальну грамоту про династичний союз між Великим князівством Литовським і Польщею, за яким великий князь литовський проголошувався польським королем.
На обкладинці: Владислав II Ягайло
6829
Політика
На початку XIV століття Тевтонський орден активізував свою експансію на прибалтійських землях - у 1308 році він захопив Гданськ, а через кілька років - все Східне Помор'я. Найбільшого натиску Ордену, який провадив політику витіснення слов'ян, зазнало Велике князівство Литовське - протягом кількох десятиліть тевтонці здійснили понад сотню походів на територію Литви.
Польсько-литовська держава, 1387 рік
Польсько-литовська держава, 1387 рік
У 1377 році Великим князем литовським став Ягайло, син Ольгерда, а його брати Андрій Полоцький і Дмитро Стародубський, які програли у боротьбі за владу, перейшли на службу до Дмитрія Івановича Московського. В 1384 році Ягайло уклав з ним попередню угоду, за якою Ягайло мав одружитись з дочкою Дмитрія Донського Софією при умові підкорення литовського князя верховній владі князя московського і визнанняя православ'я державною релігією Великого князівства Литовського. Однак після того як московський князь погодився на підвищення виплачуваної данини Орді, Ягайло змінив свої наміри.
У другій половині XIV століття внаслідок експансії Тевтонського ордену помітно погіршилося зовнішньополітичне становище Польщі. Вихід з такої ситуації і одночасно спосіб посилити свою державу польські феодали вбачали в унії з Литвою, з допомогою якої поляки сподівалися відвоювати у тевтонців Балтійське Помор'я, а також Галичину, захоплену Угорщиною. Великі надії на унію Литви і Польщі покладала римська курія і вище польське католицьке духівництво, які прагнули поширити католицтво у Великому князівстві Литовському і цим посилити свій вплив на сході Європи. До союзу з Польщею Ягайла підштовхувала і претензія за владу в Литві його двоюрідного брата Вітовта Великого.
Кревськая унія була підписана 14 серпня 1385 року в замку Крево (сучасна Білорусь) - Ягайло взяв на себе зобов'язання приєднати до Польського королівства підвладні йому українські, білоруські, російські та власне литовські землі, прийняти католицтво і зробити цю релігію державною у Литві, сприяти поверненню Польщі втрачених нею земель, виплатити колишньому жениху Ядвіги герцогу Австрії Вільгельму 200 тисяч золотом в якості компенсації за порушення шлюбної угоди. Велике князівство Литовське хоч і ставало формально васалом Польщі, однак залишалося при цьому самостійною державою.
Реалізація Кревського договору почалась в 1386 році - у Кракові Ягайло прийняв католицтво і взяв собі нове ім'я — Владислав II, 18 лютого одружився з королем Польщі Ядвігою Анжуйською (чоловічий рід її титулу підкреслював, що вона є діючим монархом), а 4 березня коронувався на польський престол. Восени Ягайло приїхав у Литву, щоб охрестити її населення за католицьким обрядом - намагаючись привернути литовську знать до католицизму, він дав їй 20 лютого 1387 року привілей на «права і вольності» на зразок тих, якими користувалася польська шляхта, заборонив шлюби між новоохрещеними литовцями і православними та звільнив маєтки католицького духовенства від усіх державних повинностей.
Кревська унія викликала сильну протидію удільних князів російських, українських і білоруських земель, які відмовилися визнати владу Ягайла. Восени 1386 року першим підняв зброю проти великокнязівської влади полоцький князь Андрій Ольгердович, який діяв у союзі з смоленським князем і Лівонським орденом. У 1388 році проти Ягайла знову виступив Вітовт Кейстутович, який уклав союз із Тевтонським орденом, від якого отримав збройну допомогу, і водночас заручився дипломатичною підтримкою Московського князівства.
Боротьба Ягайла і Вітовта закінчилася 5 серпня 1392 року підписанням Островської угоди, згідно з якою Ягайло, усунувши від влади у Литві свого ставленика Скиргайла, призначив Вітовта довічним правителем Великого Литовського князівства (без титула великого князя), а той у свою чергу визнав себе васалом польського короля.
Сподобалась стаття?
Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Виступ на урочистому обіді в Гамбурзі
Пряма Мова
Виступ на урочистому обіді в Гамбурзі
Політика
Україна
Європа
Середньовіччя

Головні події 14 серпня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left13 серпня
15 серпняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх