цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Герб імперії Карла Великого
Верденський договір
2520
10 серпня 843 року у Вердені підписано договір між синами франкського імператора Людовика I Благочестивого про розділення імперії Карла Великого. Таким чином утворилось три держави - Серединне королівство на чолі з Лотарем, якому відійшов імператорський титул батька, Західне Франкське королівство на чолі з Карлом Лисим та Східне Франкське королівство на чолі з Людовиком II Німецьким, праобрази майбутніх Франції, Італії та Німеччини, які більше ніколи (за виключенням короткого періоду за Карла Товстого), не об'єднувались під однією владою.
28 липня 754 року Карл Великий разом з братом Карломаном був помазаний на царство в церкві Сен-Дені папою Стефаном II, а після смерті Піпіна в 768 році разом з ним вступив на престол. Згідно з розподілом батьківської спадщини, Карл отримав у володіння землі від Атлантичної Аквітанії до Тюрінгії, більшу частину Нейстрії і Австразії, Фріз, Франконію. Столицею його володінь було місто Нуайон (північ сучасної Франції), де Карл і був коронований. Карломану у спадок відійшли Ельзас, Бургундія, Прованс, Готія, східна частина Аквітанії, Алеманнія та південні частини Австразії і Нейстрії.
Розділ земель в результаті Верденського договору
Розділ земель в результаті Верденського договору
По смерті брата 4 грудня 771 року Карл залучив на свою сторону деяких найближчих до Карломана діячів і захопив його спадщину брата - його дружина Герберга і син Піпін, що народився 770 року, знайшли притулок у короля лангобардів Дезидерія. На прохання папи Адріана І 774 року Карл скинув Дезидерія, який загрожував Ватикану, й узяв під свій захист папські володіння. У вдячність за це 25 грудня 800 року папа римський Лев ІІІ коронував Карла на імператора. Завдяки вдалим військовим походам Карл захопив Баварію, заснував Іспанську марку. Він ширив християнство, провадив адміністративні й військові реформи, сприяв торгівлі, зародженню європейської науки, мистецтва й письменства. Період правління Карла отримав назву Каролінзького Відродження, а сам імератор - прізвисько Великий.
Щоб запобігти боротьбі за владу між нащадками, Карл Великий не дозволяв дочкам вступати в законний шлюб, а владу передав єдиному синові Людовику Благочестивому. Той успішно продовжив політику реформ свого батька, однак останні роки його життя пройшли у війнах з синами і зовнішніми ворогами. По смерті Людовика у 840 році війна за спадщину почалась між синами Людовика, яка тривала до підписання Верденського договору 10 серпня 843 року. Згідно з ним утворилось три держави: Серединне королівство (центральна Італія, землі вздовж Рони та лівого берега Рейну, Ельзас, Бургундія, Прованс) на чолі з Лотарем, якому відійшов імператорський титул батька; Західне Франкське королівство (землі на захід від Рейну: Нейстрія, Аквітанія, Герцогство Васконія, Іспанська марка) на чолі з Карлом Лисим; Східне Франкське королівство (землі за схід від Рейну: Алеманія, Саксонія, Баварія) на чолі з Людовиком II Німецьким.
Імперія Карла Великого, хоча й складалася з незалежних королівств, деякий час продовжувала вважатися єдиною державою. Її частинами правили діти і внуки Людовика, але постійні розділи і переділи земель привели до того, що наприкінці IX століття на землях, що входили у Франкську імперію, існувало 7 королівств, правителі яких вели себе достатньо незалежно. У 884 році імперія на короткий час була знову об'єднана в руках онука Людовика, Карла III Товстого, але вже в 888 році розкололась остаточно.

Теги: Італія, Карл Великий, Німеччина, Франція.

Дивіться також

Анексія Зулуленда
Війни
Анексія Зулуленда
Політика
Європа
Середньовіччя

Головні події 10 серпня

#ЦейДень
Все про 10 серпня
Події, факти, персоналії
© 2001-16 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх